Ana SayfaHastalıklarMevsimsel Alerjilerden Korunmak İçin 7 Öneri

Mevsimsel Alerjilerden Korunmak İçin 7 Öneri

-

Mevsimsel alerjilerden dolayı, kızarmış bir göz, sürekli alkan bir burun, elde peçete uykusuz geceler, yaşamaktan sıkıldınız mı? Elbette bu şekilde bir hayat sürdürmek çok da kolay değil. Mevsim alerjileri birçok kimsenin en büyük kabuslarından biri. Bu alerjilerden korunmak için yapmadığı, denemediği şey kalmayan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Değişken sebepleri olmakla birlikte, beslenme alışkanlıkları ve yaşanılan bölgenin iklim koşulları mevsimsel alerjiye neden olabiliyor. Peki bu rahatsızlığın ortaya çıkardığı semptomlardan korunmak ve bu semptomları en aza indirmek için neler yapılabilir? Buyrun bakalım;

1-) Kaliteli Bir Güneş Gözlüğü
Alerji mevsiminde gölgeden yürümeyi tercih edin ve iyi bir güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş gözlüğü sizi alerjenlerden koruyacaktır.

2-) Göz Damlası
Doktorunuz önerdiği göz damlasını, alerji mevsiminde mutlaka kullanın. Damla kullanmak sizi rahatlatacaktır.

3-) Göz Makyajı
Bütün makyaj malzemelerinde olduğu gibi, gözünüz için kullandığınız, rimel, maskara, sürme gibi makyaj malzemelerinde de kaliteli olan ürünleri tercih edin Göz, vücudumuzun en hassas gölgelerinden biridir. Özellikle göz makyajı için kullanılan ürünler, sağlıklı ve kaliteli olmak zorundadır. Hatta mümkünse alerji mevsiminde, gözünüz için makyaj malzemesi kullanmayın.

Mevsimsel Alerjilerden Korunmak İçin 7 Öneri

4-) Hapşırma
Kalabalık bir ortamda, iş yerinde, okulda, toplantıda hapşırma hissi geldiğinde müsaade isteyip çıkın ve hapşırın. Hapşırmayı engellemeye çalışmak sizi daha da kötü yapacaktır. Hapşırma, alerjenlere karşı vücudun verdiği bir tepkidir. Bu tepkiyi engellemeye çalışmayın.

5-) Hava Arıtma Cihazı
İyi bir hava arıtma cihazı, havada bulunan ve alerjiye neden olan, toz, hayvan tüyü ve polenlerin %99’unu filtreleyerek temizleyebilir. Hava arıtma cihazı sizi bu tür alerjenlerden koruyacak ve rahatlatacaktır.

6-) İlaç
Mevsimsel alerjiler için üretilmiş ilaçlar, alerjinin etkilerini azaltmakta size yardımcı olabilir. Mümkün mertebe ilaç kullanmadan bu geçiş sürecini atlatmaya çalışın. Son çare olarak, doktorun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

7-) Hazırlıklı Olun
Mevsimsel alerji kendini birden bire gösterebilir. Bu nedenle alerjik bir bünyeye sahipseniz her an hazırlıklı olmanızda yarar var. Alerji mevsiminde, peçetenizi, göz damlanızı ve doktorun tavsiye ettiği ilacı yanınızda bulundurun ki gafil avlanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz