Ana SayfaModaMetabolizmanızı Hızlandırmak İçin Öneriler

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Öneriler

-

Kilo sorunu yaşayan kişiler metabolizma hızlarını artırarak hızlı bir şekilde kalori harcamak isterler. Bazı insanların metabolizmaları çok hızlıyken bazıların metabolizmaları son derece yavaştır. Erkekler dinlense bile kadınlardan daha fazla kalori yakma eğilimindedir. Çoğu insan için metabolizma hızı 40 yaşından sonra yavaşlar. Yaşınızı, cinsiyetinizi veya genetiğinizi kontrol edemezsiniz, ancak metabolizmanızı iyileştirmenin bazı yolları vardır. İşte bunlardan birkaçı;

Egzersiz yapmak

Aerobik egzersiz büyük kaslar oluşturmaz, ancak egzersizden sonraki saatler içinde metabolizmanızı hızlandırabilir. Burada önemli olan şey kendinizi zorlamaktır. Çok yoğun egzersiz, metabolizma hızını düşük yoğunluklu egzersizden daha çok artırır. Egzersizden maksimum fayda almak için spor salonunda daha yoğun bir sınıf deneyin veya normal yürüyüş sırasında daha hızlı olun.

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Öneriler

Su tüketimine dikkat

Vücudunuz kalorileri yakmak için suya ihtiyaç duyar. Susuz kaldığınızda metabolizmanız yavaşlayabilir. Bir çalışmada, günde sekiz bardak su içen yetişkinler, dört kişinin içtiğinden daha fazla kalori yaktı. Su ihtiyacınızı karşılamak için her öğün ve atıştırmadan önce bir bardak su veya diğer şekersiz içeceklerden tüketin. Ayrıca taze meyve ve sebzeler de yiyebilirsiniz.

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Öneriler

Enerji içeceklerini deneyebilirsiniz

Enerji içeceklerindeki bazı maddeler metabolizmanızı daha da güçlendirir. Enerji içecekleri vücudunuzun harcadığı enerji miktarını artıran kafein ile doludurlar. Ayrıca bir tür amino asit olan taurin içerirler. Taurin, metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakmaya yardımcı olabilir. Ancak bu içecekleri kullanmak bazı insanlar için yüksek tansiyon, endişe ve uyku sorunları gibi sorunlara neden olabilir. American Academy of Pediatrics, enerji içeceklerini çocuklara ve gençlere kesinlikle tavsiye etmiyor.

Düzenli tüketilen atıştırmalıklar

Daha sık yemek yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Öğün aralarını uzattığınızda metabolizmanız yemekler arasında yavaşlar. Her 3-4 saatte bir küçük bir öğün veya atıştırmalık yiyerek metabolizmanızı dengeleyebilir, böylece bir gün boyunca daha fazla kalori yakabilirsiniz. Birçok çalışma, düzenli olarak atıştırmalık yiyen insanların yemek saatlerinde daha az yemek yediğini göstermiştir.

Yemeklerinizi güzelleştirin

Baharatlı gıdalar, metabolizmanızı hızlandıracak doğal kimyasallara sahiptir. Yemekleri doğranmış kırmızı veya yeşil biber ile süsleyebilir, böylece hem yemeğinize renk katmış olursunuz hem de metabolizmanızın hızınızı artırabilirsiniz. Etkisi muhtemelen geçicidir, ancak eğer sık ​​sık baharatlı yiyecekler yerseniz faydalar artabilir.

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Öneriler

Proteinle güçlendirme

Vücudunuz yağ ya da karbonhidrat alımından çok, protein sindiren kalori yakar. Dengeli bir diyeti karbonhidrat bakımından zayıf, protein bakımından zengin gıdalarla değiştirmek, metabolizmanın hızlanmasına yardım eder. İyi protein kaynakları arasında yağsız sığır eti, hindi, balık, tavuk eti, fındık, fasulye, yumurta ve az yağlı süt ürünleri bulunur.

Kahve için

Eğer kahve içmeyi seviyorsanız, muhtemelen kahvenin verdiği enerji ve konsantrasyon gücünden yararlanıyorsunuz demektir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla orta derecede alınırsa, kahvenin faydalarından biri, metabolizma hızınızda kısa vadeli bir artış sağlamasıdır. Kafein, egzersiz yaparken daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur ve hatta dayanıklılığınızı arttırır.

Yeşil çay ile yenilenin

Yeşil çay içmek, kafein ve kateşinlerin birleşik etkilerini sunar. Ayrıca yeşil çay birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırabilir. Araştırmalar, 2-4 bardak yeşil çay içmenin vücudun orta derecede yoğun egzersizde kısa sürede %17 daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu ileri sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz