Ana SayfaHastalıklarMenenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Menenjit hastalığı, bu hastalığa neden olan mikro organizmanın, beyine ve omurilik sıvısına bulaşmasıyla oluşur. Eğer hastalığa neden olan bu bakteri kana bulaşırsa, kan zehirlenmesi durumuna yol açabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz mikroorganizmalar, meningokok adı verilen bakteri türleridir. Menenjit hastalığıyla beraber kan zehirlenmesi durumuna da yakalanabilirsiniz. Bu kan zehirlenmesi septisemi olarak adlandırılır. Menenjit insandan insana ağız sıvısı yoluyla bulaşır. Yani öpüşme, hapşırma ve öksürme gibi nedenler bu hastalığın bulaşmasını hızlandırır.

1 yaşın altında olan bebekler ile ergenlik döneminin başında olan gençlerin menenjite yakalanma olasılığı yüksektir. Bunun yanında babası veya annesi sigara içen çocuklarda menenjite yakalanma olasılığı artmaktadır.

Menenjitin başlıca belirtileri şunlardır: Şiddetli baş ağrısı, kusma, nöbet, mide bulantısı, boyun tutulması, sese ve ışığa karşı aşırı hassasiyet.  Özellikle çok şiddetli baş ağrısı bakteri kaynaklı menenjit hastalarının %90’ında görülür. Diğer taraftan bebeklerde bu belirtilerin birçoğu görünmez, sadece aşırı duyarlılık ve sağlıksız görünüm belirtileri görülür.

Menenjitle birlikte görülmesi muhtemel kan zehirlenmesinin belirtileri ise şunlardır: el ve ayaklarda soğuma, vücutta titreme, hızlı nefes alıp verme ve eklemde görülen ağrılar.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda acil olarak bir hekim kontrolüne başvurmak önem arz etmektedir. Ayrıca, bu belirtilerin görüldüğü kişilerle yakın temasınız varsa acil servise görünmek erken tanı açısından faydalıdır. Özellikle bu belirtilerin görüldüğü kişilerin erkek / kız arkadaşıysanız, aynı ev ortamını paylaşıyorsanız, aynı yurtta aynı mutfağı kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz.

Menenjit hastalığının kesin tanısının konulması için lumbar fonksiyon kullanılır. Omuriliğe sokulan steril bir iğne yardımıyla, beyin – omurilik sıvısı örneği alınarak, tıbbi laboratuvarda incelenir. Tanının konulmasından sonraki ilk aşama, hastaya antibiyotik verilmesidir.  Menenjit erken teşhis edilemezse, ilerleyen dönemlerde hastada, sağırlık, epilepsi  ve beyinde su toplanması gibi ciddi hastalıklar görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz