Ana SayfaModaMeme Ucu Neden Ağrır?

Meme Ucu Neden Ağrır?

-

Kadınlar meme uçlarında ağrı ya da sertlik hissettiklerinde, bunun ciddi bir sağlık sorunu olmasından endişelenirler. İyi haber şu ki, meme ucunun ağrıması nadiren kanser ya da başka ciddi bir hastalığın habercisidir. Meme uçları spor gibi aktiviteler sonrasında sertleşebilirler ya da tahriş olabilirler. Bu durum genellikle basit ilaçlarla ya da yaşam tarzındaki değişiklikler ile çözülebilir. Bu yazımızda meme ucundaki ağrının yaygın nedenlerini, belirtilerini, tedavi yollarını ve ne zaman doktora gidilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Meme Ucu Neden Ağrır?

Meme ucunun ağrıma nedenleri

Bazen bir meme ucunun sertleşmesi doğaldır. Birçok durumda, ilişkili ağrı önlenebilir veya kontrol edilebilir. Memelerin sertleşmesinin nedenleri şunlardır:

1. Egzersiz ve spor

Egzersiz, memelerin sürtünmesine ve ağrımasına neden olabilir. Bu durum özellikle spor sutyeni olmayan ya da zayıf bir spor sutyeni ile egzersiz yapan kadınlar için geçerlidir. Spor sırasındaki sürtünme, ağrı, kuruluk, tahriş ve kanamaya neden olabilir. Aşırı egzersiz yapan uzun mesafeli koşucular ve sporcu sutyeni giymeyen yarışçılar benzer semptomlara sahip olabilirler.

2. Alerjiler ve duyarlılıklar

Meme uçları vücudun en hassas bölgeleri arasındadır ve uyaranlara farklı tepki gösterirler. Havadaki değişimleri ve yün de dahil olmak üzere bazı kumaşlara olan hassasiyetleri, meme uçlarının ağrımasına ve kaşınmasına neden olabilir.

Meme Ucu Neden Ağrır?

Sabunlar, losyonlar ve çamaşır deterjanları, kaşıntıya ek olarak alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Ayrıca, meme ucunun kırmızı veya çatlamış görünmesine de neden olabilirler.

3. Cinsel aktivite

Cinsel aktivite sırasında oluşan güçlü sürtünme, meme uçlarının iri ve ağrılı olmasına neden olabilir. Bu genellikle geçicidir ve muhtemelen kendi başına çözülecektir.

4. Emzirme

Emzirme, nispeten yaygın olan mastit denilen bir duruma neden olabilir. Semptomlar arasında meme dokusunun enfekte olması ve iltihaplı hale gelmesine neden olabilecek meme başı çatlaması bulunur. Bunu yaşayan herkes değerlendirme ve tedavi için bir doktora danışmalıdır.

Önlem almak için lanolin kremini uygulamak cildin nemi tutmasına yardımcı olabilir. Meme uçlarını temiz ve kuru tutmak da iyi bir fikirdir.

5. Pamukçuk

Meme ucu ağrısı, daha çok emziren annelerde yaygındır. Pamukçuk, emziren ebeveyn ve çocuk arasında aktarılabilir. Her ikisi de tedavi edilmelidir. Pamukçuklu anne sütüyle beslenen bebeklerin ağızlarında beyaz lekeler olabilir. Diğer belirtiler arasında yanma, batma, çatlama ve ağrı bulunur.

6. Hamilelik

Hamilelik sırasında memeler daha hassas olur. Bu hassaslık en çok üçüncü trimesterde ortaya çıksa da nadiren ilk trimesterde de görülebilir. İyi oturan bir destek sütyeni, sürtünmeyi, ağrıyı ve kaşınmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Meme Ucu Neden Ağrır?

7. Adet döngüsü

Meme ucu hassasiyeti ve ağrıları, progesteron seviyeleri arttığında ortaya çıkar. Bu seviyeler, adet dönemi başlamadan önce yaklaşık bir hafta boyunca yükselir. Hormon düzeyleri normale döndüğünde ağrı, duyarlılık ve diğer semptomlar azalacaktır.

8. Perimenopoz ve menopoz

Kadınlar perimenopozdan geçmeye ve menopoza girmeye başladıkça, memeler ve meme uçları çok ağrılı veya hassas olabilir. Bu durum hormonlardaki değişimlerin bir sonucudur.

9. Doğum kontrolü

Doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri gebeliğin semptomlarına benzer. Vücut ilaca alışana kadar genellikle birkaç ay boyunca bu belirtiler devam eder. Aylar içinde yan etkiler geçmezse mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Meme Ucu Neden Ağrır?

10. Bazı ilaçlar ve otlar

Depresyon veya anksiyete için reçete edilen ilaçlar, göğüslerde ve meme uçlarındaki ağrı ve diğer semptomlarla ilişkilendirilmiştir. Anne sütünü desteklemek için kullanılan bazı bitkisel ilaçlar da meme ucunda hassasiyete neden olabilir.

11. Süt kanallarındaki değişimler

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, süt kanallarındaki değişimler en sık menopoza yakın kadınlarda görülme eğilimindedir. Bu durum meme kanseri ile ilgili değildir ve bir kadının kansere yakalanma riskini artırmaz. Süt kanalı genişlediğinde ve tıkandığında, meme ucunda hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı, ağrı ve koyu renkli bir akıntı oluşur.

Bu durum mastitis veya başka tipte bir meme enfeksiyonu şeklinde gelişebilir. Durumu kontrol altında tutabilmek için antibiyotikler kullanılabilir. Nadir durumlarda, tıkalı kanalların açılması için ameliyat gerekebilir.

12. Göğüs apsesi

Bir meme apsesi memede oluşan irin topluluğudur. Emzirme veya mastit ile bağlantılı olabilir. Apseler ayrıca, bakterilerin göğüs dokusuna girmelerinden de kaynaklanabilir. Göğüs apseleri meme başı ağrısına, kızarıklığa, yüksek ateşe, ve şişliğe neden olabilir. Tedavi için bir doktora görünmekte fayda vardır. Küçük apseler genellikle bir iğne ve şırınga ile boşaltılabilirken, daha büyük olanlar için insizyon gerekir.

13. Egzama

Egzama, bir veya her iki meme ucunda kaşıntı ve ağrıya neden olabilir. Egzama ile meme uçları, kabuklu ve kırmızı görünme eğilimindedir. Ayrıca egzama nedeniyle akıntı oluşabilir.

Memelerde oluşan egzama topikal hidrokortizon ile tedavi edilebilir, ancak reçetesiz satılan ilaçları denemeden önce, teşhis için bir doktora danışmanız gerekir. Kanser de dahil olmak üzere diğer koşullar egzamayı taklit edebilir.

14. Raynaud’un fenomeni

Raynaud’un fenomeni, daha çok emziren annelerde yaygındır. Ancak, sadece emziren kadınlarda görülmez, her kadında semptomlar görülebilir.

Reynaud’un fenomeni olan insanlarda, meme uçlarına giden kan dolaşımında bozukluk bulunur. Dolaşımı kısıtlanan kan akışı uyuşukluk, yanma ve ağrıya neden olur. Ayrıca cildin rengi beyaz ve maviye dönüşebilir.

15. Paget hastalığı

Meme Ucu Neden Ağrır?

Boğazda ve hassas meme uçlarında Paget hastalığı oluşabilir. Bu hastalık göğüs kanserine yakalanan kadınların yüzde 4’ünde görülen, nadir bir durumdur. Belirtiler arasında kızarıklık ve kabuklanma bulunur. Ayrıca aşağıda belirtiler de Paget hastalığının habercisi olabilir;

  • Kaşıntı
  • Karıncalanma
  • Aşırı duyarlılık
  • Ağrı
  • Yanma
  • Meme şeklinde değişme
  • Kanlı veya sarı renkli akıntı

Memenin diğer bölgeleri etkilenmediğinde, en yaygın tedavi ameliyat ve radyoterapidir. Bununla birlikte, kemoterapi ve diğer tedaviler, ilgili kanserin boyutuna bağlı olarak gerekli olabilir.

16. Meme kanseri

Meme ucu ağrısı nadiren meme kanserine işaret eder. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, meme ucunda ağrı, kızarıklık, kireçlenme, sertleşme ve akıntı varsa bunla meme kanserinin tipik belirtileridir.

Erkeklerde ağrılı veya sert memeler

Hem erkekler hem de kadınlar meme ağrısını yaşayabilirler. Erkekler genellikle sık sık spor ya da kazalardan kaynaklanan yaralanmaları takiben bu acıyı tecrübe ederler. Erkeklerin memeleri ayrıca egzersiz yaptıktan sonra sürtünme nedeniyle tahriş olabilir. Erkekler de meme mastiti için risk altındadır.

Erkeklerde meme kanseri gelişme riski daha azdır, ancak Amerikan Kanser Derneği, 2018’de erkeklerde yaklaşık 2,550 yeni meme kanseri vakası olacağını tahmin etmektedir.

Meme kanserli erkekler meme ucunda aşağıdaki semptomları yaşayabilir:

  • Kırmızılık
  • Pullu deri
  • Meme ucunun içeri çökmesi

Özellikle de bu kanseri geliştirme riski yüksekse, erkeklerin sağlıklı bir yaşam tarzına devam etmesi önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz