Ana SayfaModaMeme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

-

Meme uçlarında ya da onları çevreleyen kahverengi alanlar olarak bilinen areolalarda oluşan beyaz lekeler zaman zaman endişe verici olabilir. Beyaz noktalar çoğu zaman, emzirme sonucunda ya da vücuttaki değişen hormon düzeylerine normal bir tepki olarak ortaya çıkarlar. Bu yazıda, meme uçlarındaki ve areolalardaki beyaz lekelerin olası nedenlerini inceleyeceğiz.

Hamilelik ve hormon değişiklikleri

Montgomery bezleri hamilelik ve hormon değişiklikleri nedeniyle daha görünür hale gelen beyaz lekelerdir. Montgomery bezleri hem meme başında hem de çevredeki areolada bulunur. Meme uçlarını yumuşak ve esnek tutan yağlı bir madde içerirler. Bilim adamları, bu yağlı maddenin kokusunun yeni doğmuş bebekleri beslemeye teşvik ettiğini ve emmeye ilk başladıklarında meme ucunu bulmalarına yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir.

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Belirtiler

Meme başı ve areola üzerinde görünen Montgomery bezlerinin büyüklüğünde ve sayısındaki bir değişiklik, gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Bu durum diğer hamilelik belirtilerinden önce bile oluşabilir.

Kadınlarda hormon değişikliklerinin nedenleri şunlardır:

 • Adet döngüsü
 • Doğum kontrol hapı
 • Menopoz

Tedavi ve önleme

Montgomery tüberkülleri zararsızdır. Büyüklüklerindeki veya sayılarındaki herhangi bir artış görüldüğünde tedavi edilmeleri gerekmez. Bu beyaz noktalar enfeksiyona neden olabileceğinden sıkılmamalı veya atılmamalıdır. İnsanlar meme uçlarında ortaya çıkan beyaz lekelerden dolayı endişe ediyorlarsa veya neden ortaya çıktığından emin olamıyorlarsa bir doktor görünmelerinde fayda vardır.

Tıkanmış meme gözenekleri ve kanalları

Meme gözenekleri, kadın vücudunun anne sütünü sakladığı memedeki süt odalarına yol açan meme kanallarının açıklıklarıdır.

Kadınlar emzirdiklerinde, meme başı gözenekleri ve kanalları bazen süt ile bloke olabilir. Belirtileri ve tedavileri, bloke kaldıkları sürenin uzunluğuna bağlı olarak değişir.

Belirtiler

Tıkanmış gözenekler

Bir meme ucu tıkanıklığı ilk olarak bloke olduğunda, meme ucu üzerinde beyaz bir nokta görünebilir. Bu da bir bleb olarak bilinir. Tıkanmış gözenekler ağrılı olabilir, ancak genellikle bebeğin bir sonraki beslenmesi sırasında emilerek temizlenir.

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Süt kanallarının tıkanması

Bir meme ucu tıkanık kaldığı zaman, süt odasından çıkan süt kanalı da tıkanabilir ve iltihaplanabilir. Genellikle bir yumru ve şişme oluşabilir. Ağrı seviyeleri artar ve emzirme çok rahatsız edici olabilir. Tıkalı bir kanal, tedavi edilmezse mastit ve meme apsesi gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Tedavi

Tıkanmış meme başı gözü, bir sonraki emzirme sırasında doğal olarak temizlenir. Meme ucu gözenekleri kendiliğinden açılmadığında, kişi bunu düzeltmek için gerekli adımları atabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Emzirmeden önce meme ve meme başı üzerine sıcak bir kompresin yerleştirmek
 • Rahatsızlığı azaltmak için emzirdikten sonra soğuk kompres kullanmak
 • Sıcak bir duş almak ve yavaşça tıkalı bölgeyi havlu ile silmek
 • Göğüs ve meme ucuna masaj yapmak
 • Memeyi yumuşatmak için emzirmeden önce parmaklar yardımıyla meme ucunu süt ile nemlendirmek
 • Bebeği önce etkilenen memeden emzirmeye yönlendirmek
 • Bebeğin alt çenesini tıkalı bir kanalın neden olduğu yumruya yakın konumlandırmak
 • Rahatsızlığı azaltmak için asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanmak

Bu yöntemler her zaman işe yaramayabilir. Kadınlar böyle bir durumda bir doktora görünmeli ve tavsiye almalıdırlar.

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Önleme

Tıkalı meme gözeneklerinin ve kanallarının açılmasına yardımcı olmak için bazı basit adımlar atılabilir. Bu adımlar şunlardır:

 • Diğer memeye geçmeden önce her memenin emzirme sırasında tamamen boşaltıldığından emin olmak
 • Bebeğin doğru bir şekilde meme ucunu aldığından emin olmak
 • Doğru bir sutyen takmak
 • Dar kıyafetlerden kaçınmak
 • Emniyet kemerlerini ve bebek taşıyıcılarını göğüsleri kısıtlamayacak şekilde yerleştirmek
 • Bebeğin memedeki pozisyonunu her emzirme sırasında değiştirmek
 • Tıkanmış gözenekler ve kanallar oluşmaya devam ederse, kadınlar bebeğin doğru yerleştirildiğini kontrol edebilecek eğitimli birinden tavsiye almalıdır.

Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Göğüslerin kırmızı ya da iltihaplı hale gelmesi
 • Herhangi bir ağrı meydana gelmesi
 • Yüksek ateş oluşması gibi durumlar, mastitis veya bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Enfeksiyonlar

Herhangi bir enfeksiyon meme uçlarında beyaz lekelere neden olur. Enfeksiyonlar bir mantar, virüs veya bakteriye bağlı olabilir. Her ne kadar herkesin memesi üzerinde bir enfeksiyon gelişme olasılığı varsa da, en çok risk altında olan kişiler emziren anneler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlardır.

Meme ucunda oluşan beyaz lekelere neden olabilen enfeksiyonlar şunlardır:

 • Pamukçuk
 • Uçuk
 • Subareolar apseler
 • Pamukçuk

Pamukçuk, vajinada en sık görülen mantar enfeksiyonudur. Ayrıca maya enfeksiyonu olarak da bilinir. Yeni doğan bebeklerin ağzında pamukçuk gelişebilir. Ayrıca emziren annelerin meme uçlarında ciddi çatlaklar oluşabilir.

Pamukçuk semptomları beyaz bir döküntü şeklindedir. Boğazda, meme uçlarında kırmızı ve iltihaplı şekilde de görülebilirler.

Uçuk, Herpes simpleks virüsünün sebep olduğu bir enfeksiyon türüdür. Uçuk, annenin doğum kanalından yeni doğanın ağzına ve gözlerine geçebileceği gibi cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. Yeni doğan daha sonra virüsü annenin göğüslerine yayabilir.

Uçukların semptomları, patladıklarında kabuklar oluşturan sıvı dolu kabarcıklardır.

Subareolar apseler, meme dokusunda bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu irin birikintileridir. Bunlar yaygın değildir ve genellikle kötü tedavi edilen mastitin bir sonucudur. Bu apseler her zaman emzirme ile bağlantılı değildir. Aynı zamanda akne veya meme ucundaki bir yara yoluyla meme dokusuna giren bakterilerden de kaynaklanabilir.

Subareolar apsenin semptomları renksiz, şişmiş ve ağrılı bir yumrudur.

Tedavi

Göğüslerinde bir enfeksiyon olabileceğinden şüphelenen kadınlar hemen bir doktora görünmelidirler. Her enfeksiyon farklı tedaviler gerektirir.

Maya enfeksiyonları için anne ve bebek antifungal ilaçlarla tedavi edilir.

Uçuklar bebeğin sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir ve bu nedenle hızlı tedavi, hayati önem taşır. Bir hafta boyunca antiviral ilaçlar hem anneye hem de bebeğe verilir.

Subareolar apseler genellikle bir antibiyotikle tedavi edilirler. İyileşmezlerse, meme dokusundan irin boşaltmak veya bir kanalı tamamen çıkarmak için bir işlem yapılması gerekebilir.

Beyaz lekeler nadiren aşağıdaki hastalıklardan dolayı oluşabilir

Meme Uçlarındaki Beyaz Noktalar Ne Anlama Geliyor?

Vitiligo: Vücudun pigmentli hücrelerini yok eden bir otoimmün bozukluktur.
Paget hastalığı: Areola ve meme uçlarında başlayan egzamaya benzer belirtileri olan çok nadir bir meme kanseri şeklidir.

Hamilelik ve emzirme dönemi genellikle meme uçlarında ve areolalarda beyaz lekelere neden olur. Bununla birlikte, bazı noktalar enfeksiyon veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir.

Meme kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar arasında en yaygın kanser türüdür. Ayrıca ölümle sonuçlanan ikinci kanser türüdür. Meme sağlığının iyileştirilmesi ve meme kanseri riskinin azaltılması için önerilen yöntem, göğüslerdeki değişiklikleri sürekli izlemektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz