Ana SayfaModaMeme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

-

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasti) Göğüs küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasti), göğüslerin boyutunu düşürmek ve yeniden şekillendirmek için göğüslerden doku ve cildin bir kısmını kaldırır. Aynı zamanda, meme başını çevreleyen koyu cilt alanını daha küçük hale getirebilir.

Göğüsten doku ve cildi çıkarmak için cerrah ilk önce göğüste bir veya daha fazla kesim yapar. Aşırı doku ve cilt çıkarıldıktan sonra, cilt dikişlerle kapatılır.

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi ile hastane ortamında yapılmaktadır. Ameliyat genellikle 3-5 saat sürer.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan hemen sonra gazlı bez kesilere yerleştirilir ve göğüsler elastik bandajla sarılır veya özel bir cerrahi sutyen ile desteklenir. Bazı durumlarda, ilk birkaç gün boyunca kan ve sıvının boşaltılmasına yardımcı olmak için her göğüste küçük bir tüp olabilir. Tüpler 1 ila 2 hafta içinde çıkartılabilir.

Çoğu kadın ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca meme ağrısı geçirir ve bir hafta boyunca hafif rahatsızlık duyar. Şişkinlik ve morarma birkaç hafta sürebilir. Günde 24 saat cerrahi bir sütyen giymek şişmeleri azaltmanıza yardımcı olur ve iyileşirken göğüsleri destekler.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı göğüslerin boyutunu, kilosunu, sıkılığını ve şeklini değiştirmek için yapılır. Aşağıda, meme küçültme ameliyatı yaptırmak için belirtilen ana nedenler yer almaktadır;

  • Büyük, ağır göğüsler sırt ve boyun ağrısına, cilt tahrişine ve postür sorunlarına neden olabilir. Ağır göğüslerin sürekli çekilmesi, sutyen askılarının bir kadının omuzlarında ağrılı girintiler bırakmasına neden olabilir. Meme küçültme ameliyatı çoğu durumda bu sorunları giderebilir.
  • Büyük, ağır göğüslerin spor veya diğer etkinliklere katılma konusundaki sınırlamaları azaltır. Bazı fiziksel aktiviteler büyük göğüsleri olan kadınlar için acı verici veya rahatsız edici
  • Büyük göğüsler, özellikle boyunuz ve kilonuzdan orantısız olduklarında utanç verici olabilirler. Ayrıca, büyük göğüslü kadınlarda kıyafet seçimi konusunda son derece sıkıntılı zamanlar ortaya çıkabilir. Her ne kadar normal bedenler uyum gösterse de, göğüs kısmında fazla kilo olacağından kıyafetlerde uyumsuzluk meydana gelmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri

Meme küçültme ameliyatının en yaygın riskleri şunlardır:

Yara izi: Meme küçültme ameliyatı daima göğüslerde görünür yara izi bırakır. Ancak, izlerin ne kadar kötü olduğu insandan insana ve insizyon türüne göre değişir. İlk önce kırmızı ve şişmiş olmasına rağmen, genellikle yara izleri zamanla soldurur. Fakat bazı kadınlarda ameliyattan uzun süre yara izi çok belirgin kalabilir.

Göğüslerinde veya memelerde hissetme kaybı: Bu genellikle geçicidir, birkaç ay sürmektedir. Ancak bazı kadınlarda daha uzun sürer veya kalıcı olur. Büyük göğüslü bazı kadınların cerrahiden önce göğüslerinde çok fazla hisleri olmaması nedeniyle bu bir endişe kaynağı olmayabilir.

Ameliyat sonrası emzirmede yetersizlik: Bazı kadınlar, ne tür bir redüksiyon yapıldığına bağlı olarak emzirmeye devam edebilir.

Daha seyrek olarak, ameliyat sırasında göğüsün kan dolaşımına hasar gelebilir: Bu, cildin iyileşme sürecini geciktirebilir. Ayrıca meme ucunun ve areolanın bir kısmının veya tümünün kaybedilmesi de olabilir, ancak bu yaygın değildir.

Meme Küçültme Ameliyatının Diğer Riskleri Şunları Kapsamaktadır:

  • Ameliyat sırasında aşırı kanama
  • Enfeksiyon
  • Anestezi tepkisi
  • Büyük damarlarda kalp ve akciğerlere kadar geçen kan pıhtıları (pulmoner emboli). Bu yaygın değildir.

Bu riskler ciddi veya hayati tehlike oluşturabilir, ancak nadiren ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz