Ana SayfaHastalıklarMeme Kanseri ve Çözümleri

Meme Kanseri ve Çözümleri

-

Her geçen gün daha fazla yaygınlaşan meme kanseri ve çözümleri hakkında bildiğimiz her şeyi sizler için derledik.

Meme Kanseri Nedir?

Kadın sağlığını oldukça büyük bir ölçüde risk altına tutan bir hastalıktır. Süt gelmesini sağlayan bezelerin uçların gelişmektedir. Tam olarak nedeni bilinmese de uzman hekimler tarafından genetik yatkınlık gibi bir neticeye varılmıştır. Sütün meme uçlarına taşınmasını sağlayan kanallarda gerçekleşen, bu noktadan başlayıp diğer tüm organlara yayılma potansiyeline sahip olan tümör çeşididir.

Günümüzde çalışmalar ara verilmeden devam edilse de tam manada bir gelişim nedeni bulunmamıştır. Fakat gen mutasyonu gibi faktörlerin, yüksek derece etkili olabileceği sonuçlar baskın çıkmaktadır. Meme kanseri ölüm oranı en yüksek olduğu ülkelerin başında Avrupa olarak belirlenmiştir. Asya bölgelerinden Japonya ve Çin başta olmak üzere birçok ülke bu tarz problemler yaşamaya devam etmektedirler.

Meme Kanseri Riski Taşıyanlar

Kadınlarda meme kanseri tespiti tamamen yaş ortalamasına uygun olup olmadığı ile alakalıdır. 30 yaşından sonra ilk hamileliğini geçiren kadınlara oranla 18 yaş civarında doğum yapan kadınlardan daha riskli konumdadırlar. Hamilelik dönemlerinde tam netlik kazanmasa da östrojen seviyesi oldukça düştüğü için, hastalıklara karşı zayıflamalar söz konusu olduğu saptanmıştır.

Farklı Yaş Kadınlar

Menopoz sonrası tedavilerde büyük oranla ilaç tüketilmekte ve süre gelen etkiler azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde bedenden resmen çekilen östrojen ve diğer etkiler tekrar geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. 5 yılı aşkın süren tedavi sonucunda çoğu bayan rahim ağzı kanseri ve meme kanseri türlerinden birine yakalanma olasılıkları çok yüksek miktarda artmış oluyor. Boyu ve kilosu fazla olan kadınlarda oldukça tehlikeli bir konumdadırlar. Yıllardır araştırılmaya devam etseler de bunun nedeni bir türlü tespit edilememiştir. Menopoz sonraki dönem oldukça sakıncalı bir zaman dilimi anlamına gelmektedir. Bu dönemde alınan fazla kilolar anında kanseri tetiklemekte ve çok etkili ilerlemektedir. Özellikle yeni menopoza girmiş olan bayanlarda gözlenen kilo artışına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bağırsak kanseri görülme oranları hiçte az sayıda değildir.

Alkol kullanan bayanlarda oran gittikçe yükselmekte ve diğer etkenlerde devreye girdiğinde durum daha fazla ciddileşmeye devam etmektedir. Genetik olarak ele alındığında anane, anne, kız kardeş gibi yakın akrabaların daha önceden geçirmiş oldukları hastalıklar neticesinde, genin devam etmesi gibi bir durum söz konusu olmaktadır.

Meme Kanseri Korunma Yolları

İlk olarak yapılması gerekenlerin başında genel sağlık kontrollerinizi düzenli yapmalı ve beslenmenize oldukça önem vermelisiniz. Eksik vitamin ve stres gibi etkenler oldukça tetikleyici özellik taşımaktadırlar. Artık hastalığa kapılmış ve ilerlemiş olduğunu öğrendiyseniz yapmanız gereken ilk adım moralinizi her zaman için yüksek tutmak olacaktır. Sigara, alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Aksi taktirde risk faktörlerini daha fazla üzerinize toplamış olursunuz. Kadın sağlığını tehdit eden unsurların en başında kadın kanserleri gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz