Ana SayfaHastalıklarMeme İltihabı (Mastit) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Meme İltihabı (Mastit) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Meme iltihabı, cinsel ve hormonal açıdan aktif olunan 18 – 50 yaş döneminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu aralık genellikle çocuk emzirme dönemine denk gelir. Emzirme döneminden önce veya sonra görülen enflamasyonun oluşma şekli ve tedavisi birbirinden farklı olduğu için bu iki dönemi birbirinden ayırarak değerlendirmek lazımdır.

Emzirme döneminde görülen meme iltihabının yaşanma durumu, eskiye nazaran azalmıştır. Meme başındaki bir çatlaktan veya meme dokusunun bozulmasının neden olduğu bir durumdan faydalanarak içeriye giren bakteri, meme içerisinde bir enfeksiyona sebebiyet verir. Özellikle vücut direncinin düştüğü durumlarda şiddetini hissettirir. Özellikle emzirme döneminde, meme içerisinde eğer boşalmamış bir süt bezesi varsa, bu beze içeriye giren bakteri için ideal bir yaşam alanı olur ve yayılma hızı ciddi oranda artış gösterir.

Meme iltihapları genellikle annenin ilk doğumundan sonra görülür ve çocuk emzirme sürecinin ilk 6 haftasında veya çocuğun sütten kesilme dönemlerinde ciddi şekilde karşılaşılır. Annede görülen belirtilerden bazıları memede ağrı, memenin şişmesi ve memede görülen kızarıklıktır. Aynı zamanda memedeki hassasiyet de bu belirtilerden sayılabilir. Hekim muayenesinde ise meme şişmiştir ve aşırı hassastır.

Eğer enflamasyon gelişmişse, elle yapılan muayene sonucu büyüklüğü belirli olan bir kitle el ile hissedilebilir ve bu kitlenin üstünde bulunan meme dokusunun gergin olduğu ve bu dokunun kızarmış olduğu hemen dikkat çeker. Erken tanı döneminde başlanan antibiyotik, bu enfeksiyonun, enflamasyona dönüşme riskini ciddi derecede azaltır. Antibiyotik kullanılmaya başlanmasına rağmen tedaviye cevap vermeyen hastalarda, çekilecek bir ultrasonografi, oluşmuş olabilecek tümörün erken tanısında faydalı olacaktır.

Emzirme dönemi dışında görülen meme iltihabı ise nispeten genç kadınlarda görülür. Yapılan tetkikler neticesinde bu hastaların büyük çoğunluğunun sigara kullandığı görülmüştür. Emzirme döneminde görülen iltihabın belirtilerine ek olarak, bu tür iltihaplarda akıntı oluşabilir. Eğer bu akıntı sürekli tekrar eden bir hal alıyorsa, tümör riski acil olarak değerlendirilip, bu durumun ihtimaller arasından çıkarılması gerekmektedir. Eğer antibiyotik yoluyla bu enflamasyon kaybolmuyorsa, iltihabın dışarı akıtılması yoluyla drenaj yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz