Ana SayfaKişisel GelişimMeditasyona Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Meditasyona Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Meditasyon İçin Nefes...

-

Meditasyon yapmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bazı ipuçları:

Meditasyon: Şimdiye kadar hepimiz meditasyonun zihin ve ruh için iyi olduğunu ve bu uygulamanın övgülerini yeterince insan tarafından duyduk. Hayatımıza barış ve denge getirme amaçlı olan meditasyon, başlarken stres yapıcı görünebilir ama bu konuya oldukça ters görünmekte. Bu sebepten dolayı vazgeçmemeliyiz. Bu durumlara karşı, uzmanları tavsiyeleri için aradık. Bu ipuçlarını kullanarak yakında arkadaşlarınıza meditasyonun erdemlerini anlatan biri olacaksınız.
Odaklanmak ya da oturmaktan tereddüt ediyorsanız merak etmeyin sizin gibi bir çok kişi var. Psikolog ve lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı Dr. Sal Raichbach “Aslında insanlar bunun daha zor görünmesine neden oluyor.” diyor. Uzmanlara göre sık sık alınan ilk yorumun uzun süre oturamayacaklarına inanması yönünde.
Raichbach, bir meditasyon seansının etkili olması için uzun sürmesinin gerekmediğini açıklıyor. Aslında tipik olarak, insanların ilk anda iki ile üç dakika arasında başlamasını ve oradan hareketle ilerlemesini öneriyor. Raichbach, “Günde birkaç dakika, haftada bir kez bir saat olmasından daha faydalıdır.” diyor. Önemli olan şu ki, bu iki ya da üç dakikayı sessiz ve dikkat dağınıklıklarından uzak olarak daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.
Ayrıca çoğumuzun öngördüğü gibi zemin üzerinde bağdaş kurmuş olmanıza da gerek yok, yani  en sevdiğiniz sandalyede otururken veya yerde yatarken de yapabilirsiniz. Önemli olan rahat bir yer bulmanız olacaktır.
nefesegzersizleri
Yaratıcı bir dönüşüm uzmanı ve iyileştirme sanatı profesyoneli olan Susan Greif, nefeslerinizi saymanın yeni başlayanlar için ideal meditasyon şekli olduğunu belirtiyor. “Burnunuzdan nefes alın, daha sonra içinize çektiğiniz havayı kapalı dudaklarla burnunuzdan verin.” diyor. Greif’in önerdiği nefes alma tekniğinin adımları şöyle :
– Beşe kadar sayacak şekilde nefes al, akciğerlerini genişlet ve karnını hava ile doldur,
– Beş (isteğe bağlı) sayısını tut,
– Beşe kadar sayarak nefes ver, karnını gevşeterek göğsünü omurgana doğru çekerek, göğsünden hava alarak ve omuzlarını gevşeterek,
Psikolog ve klinik direktörü Dr. Laura Chackes, günde üç dakika meditasyon yapmayı ve ideal olarak 10 ile 20 dakika arasında çalışmayı önerir. Meditasyon için günün uygun bir zamanını seçerek bunu günlük rutininize daha kolay entegre edebileceksiniz.
Chackes şunları da ekliyor: “Günün hangi saatinde yaptığınız önemli değil, önemli olan sürekli olup, uygun ve muhtemelen uygulama yapmak için zaman ayırmak.“ Bunun anlamı, her gün dişlerinizi fırçalamak gibi, belirli bir zamanda yapacağınız bir alışkanlık geliştirmektir.
Zihninizin dolaştığını ve nefesle geri getirdiğinizi farketmek ilk adım olacaktır. Meditasyon yaparken aklınıza gelen düşünceler bir sorun değil, egzersizin ayrılmaz bir parçasıdır .
Raichbach ve Chackes, rehberli meditasyonların belirli insanlar için son derece etkili olduğunu belirtmektedir. Kendi başınıza başlamakta sorun yaşıyorsanız, YouTube eğitimlerini kontrol etmek veya Headspace, Insight Timer, Calm,% 10 Happier veya Smiling Mind gibi uygulamaları denemekten korkmayın.
En önemlisi, sabırlı olun ve ilk denemede 10 dakikalık bir meditasyon seansından geçemezseniz pes etmeyin. Raichbach, “Hızlı ve tempolu bir toplumda yaşıyoruz, bu yüzden meditasyon pek çok insana uzak geliyor.” diyor. “İyileştikçe, aklınızı susturmak zahmetsiz hale gelecek ve o bir kaç dakika için sabırsızlanacaksınız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz