Ana SayfaModaMasaj Yaptırmanın Sağlığa 20 Faydası

Masaj Yaptırmanın Sağlığa 20 Faydası

-

Masaj Nedir?

Masaj, sağaltım amacıyla, vücut üzerinde elle, elektronik bir cihaz yardımıyla ya da suyla yapılan çeşitli işlemlere verilen isimdir.

Birbirinden farklı çok sayıda masaj teknikleri, rahatlama maksadıyla kullanılır. Masajı hayatının bir parçası haline getirip, bağımlılık noktasına getirenlerin evlerinde masaj aleti, masaj koltuğu ve masaj yağı eksik olmaz.  Masaj salonlarından da bu hizmeti almak mümkündür. Peki masaj yaptırmanın yararları nelerdir?

Masajın Faydaları

Masaj, sadece rahatlama amacıyla değil, sağlığa çok sayıda faydası olduğu için de yaptırılabilecek bir uygulamadır. Güzel bir masaj terapisi ile aşağıda sıralayacağımız faydaları görebilirsiniz.

1-) Masaj Baş Ağrısını Hafifletir
Yapılan araştırmalar, masajın baş ağrısına iyi geldiğini, migren problemi için oldukça etkili olduğunu, düzenli olarak masaj yaptırmanın baş ağrısını azalttığını ve hatta migren sorununu ortadan kaldırdığını tespit etmiştir.

2-) Vücudu Rahatlatır
Kaslarınızı rahatlatmak için, sıcak suyla masaj yaptırabilirsiniz. Bütün bir haftanın yorgunluğunu ve gerginliğini bu yolla atabilirsiniz.

3-) Masaj Yaptırmak Eklem Ağrılarını Azaltır
Düzenli olarak masaj yaptırmak, eklem ağrılarını azaltır. Özellikle hamile bayanlarda sık görülen fibromiyalaji için masaj oldukça yararlıdır.

4-) Masaj Stresi Azaltır
İyi bir masaj, anksiyete riskini azaltabilir. Ayrıca, masajla stres hormonlarının salgılanması azaltılabilir. Masaj yoluyla depresyondan kurtulmak mümkündür.

5-) Masaj Sırt Ağrılarını Azaltır
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, masaj sırt ağrılarını %36 oranında azaltmaktadır. Özellikle akupunktur ile sırt ağrıları büyük ölçüde azaltılabilir.

6-) Masaj Kas Ağrılarını Azaltır
Günümüzde masa başı iş yapan insan sayısı oldukça fazladır. Sürekli aynı pozisyonda durmak zaman zaman, boyunda, el bileklerinde ve sırtta ağrılara neden olabilir. Masaj bu tür kas ağrıları için hafifletici bir etkiye sahiptir.

7-) Esneklik Sağlar
Çoğu insan esnek olamamaktan ve kütük gibi olmaktan şikayet eder. Masaj, vücuda esneklik kazandırır ve kaslarda rahatlama sağlar.

😎 Masaj Kanser Semptomlarını Azaltır
Önümüzdeki yıllarda her 10 kişiden 4’ü kanserle mücadele etmek zorunda kalacak. Masaj, kanserin tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Masajla mide bulantıları, ağrılar, uykusuzluk ve yorgunluk semptomları ortadan kaldırılabilir.

9-) Enerji Verir
Yoğun iş temposu, hayatın karşımıza çıkardığı zorluklar insanda enerji bırakmıyor. İyi bir İsveç masajı, sadece rahatlatmaz, aynı zamanda enerji seviyenizi yukarılara çeker.

10-) Masaj Uyumaya Yardımcı Olur
İnsanların yaklaşık 3’te biri uykusuzluktan şikayet ediyorlar ve uyku kalitesini arttırmak için çeşitli araştırmalara girişiyorlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, haftalık olarak masaj yaptırmak uykusuzluk sorununu ortadan kaldırabiliyor. Eğer uykusuzluğun neden olduğu depresyon ve daha birçok problemden kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak masaj yaptırmayı deneyebilirsiniz.

11-) Yaşam Kalitesini Arttırır
ABD’de yaşayan insanların 10’u sadece yaşam kalitelerini arttırmak için yılda en az bir kere masaj yaptırıyorlar. Masaj, yaşam kalitenizi arttırır.

12-) Masa Sindirime Yardımcı Olur
Masaj, kabız ve kronik sindirim sorunlarının çözümünde etkili bir yöntemdir.

13-) Masaj Stresi Azaltır
Kronik stres, kalp rahatsızlıkları, karaciğer ve akciğer rahatsızlıkları, kanser riskini arttıran bir faktördür. Pek çok trafik kazası ve intiharın sorumlusu da stres kaynaklıdır. Mesaj terapisi ile stresten kurtulmak mümkündür.

14-) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Amerika’daki Cedars Sinai Tıp Merkezi, iki haftada bir 45 dakikalık masajın bağışıklık sistemine etkisini ölçtüğünde, masajın bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucunu tespit etmiştir.

15-) Masaj Adet Sancılarını Giderir
Su masajı, adet ağrılarını gidermekte oldukça etkili bir yöntemdir.

16-) Masaj İş Verimliliğini Arttırır
Amerika ve Avrupa’da pek çok şirket, iş yerlerinde masaj koltuğu bulundurmaktadır. Günlük 15 dakikalık masajın, iş verimliliğini arttırdığını gören şirketler bu yola başvurmuştur.

17-) Masaj Cilt ve Saç Sağlığını Korur
Masaj yolu ile kırışıklıklardan kurtulmak, yüzde sarkmaları önlemek mümkündür. Masaj aynı zamanda kafa derisine ve saç sağlığına da iyi gelir.

18-) Boyun ve Omuz Ağrılarını Giderir

Stres, boyun ve omuzlarda ağrıya neden olabilir. Masa başı işler ve hareketsizlik de bu ağrıların görülmesinde etkilidir. Masaj yolu ile boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrılardan kurtulmak mümkündür.

19-) Masaj Kan Basıncını Düşürür
Masaj, kan basıncı ile ilgili problemleri olanlar için birebirdir. Yoğun bir yaşam tarzı, kan basıncının artmasına neden olabilir. Günde 10 dakikalık koltuk masajı yoluyla kan basıncını düşürebilirsiniz.

20-) Masaj Kan Dolaşımını Arttırır
Masaj, kan dolaşımını arttırarak, organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur.

Masaj Yaptırmanın Sağlığa 20 Faydası

Kendi Kendine Masaj Teknikleri

Lisanslı bir masaj terapistine gitmek en sağlıklı olan yöntemdir fakat her zaman vakit bulmak ve ekonomik olarak bunu karşılamak mümkün olmaya bilir. Peki kendi kendimize masaj nasıl yapabiliriz?

1-) Masa tenisi, basketbol, plates vb. farklı büyüklüklerdeki toplar yolu ile sırt masajı yapabilirsiniz. Duvarla sırtınızın arasına bu topları yerleştirip dairesel hareketler yaparak kendi kendine masaj yapmak oldukça yararlıdır.

2-) Elleriniz ve başparmaklarınız yardımı ile kendi ayak tabanı masajınızı yapabilirsiniz.

3-) Aynı şekilde başparmaklarınızla kollarınıza, bacaklarınıza ve boyun kısmınıza masaj yapabilirsiniz. Ayak tabanı masajına refleksoloji adı verilmektedir ve alternatif bir tıp yöntemidir.

4-) Ellerinizi yumruk haline getirerek, sırtınızı ve omurgalarınızın alt kısmına masaj uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle ense masajı da yapılabilir.

Kendi kendinize masaj yaparken masaj yağı da kullanabilirsiniz.

Yoğun ve yorucu geçen hayat, strese ve daha birçok sağlık problemlerine neden oluyor. Masajın sağlığa yararlarını hep birlikte gördük. Masaj yolu ile pek çok sağlık sorununu hafifletmek mümkün. Bu nedenle masajı, hayatımızın değişmez bir unsuru haline getirebiliriz.

Kas Ağrılarından Kurtulmak İçin 11 Çözüm Önerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz