Home Moda Manipülatörlerin Kullandığı 10 Yöntem

Manipülatörlerin Kullandığı 10 Yöntem

0
Manipülatörlerin Kullandığı 10 Yöntem

Manipülatörler, farkında olsunlar ya da olmasınlar, insanların korkuları, şüpheleri ve istekleri üzerinde oynarlar. Fakat onların en karmaşık yöntemi daha yüksek duygular üzerinde oynamaktır: sevgi, şükran, görev ve umut. Bununla birlikte, manipülasyondan kaçınmaya çalışırken anlamsız ve anlayışsız olmamalısınız.

Necibe.com, manipülatörler tarafından kullanılan en yaygın püf noktalarından bazılarının yanı sıra onlara karşı ayağa kalkmanız ve kendi çıkarlarınızı korumanın yollarını bulmanız için bu yazıyı derledi.

Suçluluk

Kendilerini suçlu hisseden bir kişi, yaptıkları zararları telafi etmek için ne gerekiyorsa yapar. Tam da bu yüzden bir manipülatör, suçluluk hissi uyandırma ihtiyacı duyuyor.
Öncelikle kendine şunu sormalısın. Gerçekten o kadar suçlu musun? Ve başka birinin duygusal durumundan sorumlu hissedecek kadar fazla şey yaşıyor musun ? İnsanların tepkisi insanların tercihidir. Yanlış bir şey yapmış olsanız bile içtenlikle özür dileriz, ancak manipülatörün sizi kontrol etmesine asla izin vermeyin.

Kaybetmekten korkmak


Bir manipülatör sizi sadece kâr amacı ile değil, aynı zamanda egolarını eğlendirmek, gücünü hissetmek veya yalnızca eğlenmek için kışkırtabilir. Mağdurlar genellikle güvensiz kişilerdir çünkü kaybetme korkusu insanın içerisindeki duyguların en güçlüsüdür.
Öncelikle, bu yapacağınız şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Ve kışkırtıcı hareketlere yem olmayın – siz kendi içerinizde oldukça güçlü birisiniz, fakat yüce değilsiniz. Ve utanacak bir şey değil bu. Şüpheli görüntüyü korumak uğruna kendinizi tehlikeye atmamalısınız.

Görev aşkı


Görev duygusu, yakın akrabalar ve arkadaşlar tarafından en yaygın ve en başarılı şekilde istismar edilmektedir. Ve bunlar hayatınızı en çok bozabilen manipüle türüdür.
Yeteneklerinizin sınırlarını anlamak önemlidir. Yardım etmek zorundasınız, ancak bu otomatik olarak kendi ihtiyaçlarınıza acı çekmek ve vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Tabii ki yakın bir insanı geri çevirmek zordur. Bununla birlikte, orta derecede zemin hazırlamak ve arkadaşlarınıza veya akrabanıza kendi menfaatlerinize zarar vermeden yardım etmek mümkündür.

Reddedilme korkusu


Bir manipülatör partnerine sürekli şantaj yaparak onlarla birlikte kalmaya çalışır ve onları sevme sözü vererek farklı alanlarda kullanmaya özen gösterir. Kurbanlarının reddedilmesi korkusunu da kötüye kullanmaktan asla çekinmez.

Sevgi satın alınabilse bile, sadece sevgi ile satın alınabilir, herhangi bir malzeme eşyası veya sınırsız hizmet için satın alınamaz. Kendinize saygı göstermeyi öğrenmek önemlidir. Bencil olmayan sevgiyi ve arkadaşlığı hak ettiğini asla unutma.

Şükran duygusu


Şükran duygusunu kullanan manipülatörler genelde şu şekilde davranırlar. Onlardan bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda o kişi için yaptığınız bir hizmeti hatırlatarak sonsuza dek kötüye kullanılabilir. Ve bilinçli olarak veya bilinçsiz olarak pek çok manipülatör bunu kullanıyor.
Birinin isteğini yerine getirmek sizin için uygunsuzsa, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Sizin için olabilitesi daha kolay olan bir yöntemle arkadaşınıza yardımcı olmanın ya da borcunuzu ödemenin bir yolunu bulun ve haksız manipülasyonlara maruz kalmayın.

Merhamet


Bu sinsi köpekler diğer insanların iyilik ve merhamet duygularıyla oynamaktadır. Genelde diğerlerinden daha kötü olmazlar, ancak mutsuz dostunuza yardım etmeye istekli olduğunuz için çok ustalıkla duygularınızla oynarlar.

Manipülatörü iyi süzün. Örneğin size bir işi yıkmaya çalışıyorsa, ona sizden daha başarılı biri olduğunu ve buna inandığınızı, aynı zamanda bu işi sizden daha iyi bir şekilde bitirebileceğini söyleyin.Böylece sadece manipülasyonları önlemekle kalmayacak aynı zamanda iyi bir izlenim bırakacaksınız.

Yalnızlık korkusu


Birçok kişi kaba bir insanın yanında olmayı sevmez ama işte hayat böyledir ve onlar genelde kaba insanların yanında olurlar, çünkü tamamen yalnız olmaktan korkarlar. Manipülatör, mağdurun benlik saygısını düşürür ve yalnızlık korkusundan kaçmaları ve özgürleşmelerini zorlaştırır.

Kendinize güvenin, kendinize saygı gösterin ve kendinizi sevin. Başkalarının sizinle olan tutumunu değerlendirebilmenizin tek yolu budur ve yalnızlıktan korkma tuzağına düşmemektir.

Utanç


Utanç, acı çeken bir aşağılık duygusu ve eylemlerin yanlışlığıdır. Bir kişi genellikle bu hissi önlemek için gereken her şeyi yapmaya isteklidir ve elbette manipülatörler tarafından ustalıkla istismar edilmektedir.

Birisi sizi utandırmaya çalışıyorsa, endişelenmeye başlasanız iyi olur. Çünkü bir hata yaptıysanız özür dileyip düzeltebilirsiniz. Ve tabii ki birinin beklentisini karşılamadığınız için utanmamalısınız. Utanç sadece manipülatörlerin seni kontrol etmesi için iyi bir yöntemdir.

Umut


Umut manipülasyonları oldukça fazla kullanılır. Size daima yalandan vaatler ederler ve davranışlarını hiçbir zaman değiştiremeyeceklerini iddia ederler. Ancak tek istediği, mağdurun iyi niyetleriyle oynarken , aynı zamanda onlara verebileceği anlık yalandan faydalardır.

Onların sözlerine inanmayın. Gerçek hareketlerine bakın. Somut tarihler koyun ve belirli taleplerde bulunun. Böyle insanların sizin planlarınıza ve hayatınızdaki olumlu gidişata engel olmasına izin vermeyin. 

Gurur


Gurur manipülasyonları nasıl çalışır? Temel bir örnek verecek olursak, tilki ve karga hikayesi buna çok iyi bir örnek olacaktır. Masum bir iltifat gibi görünebilir, fakat manipülatörün gerçekten istediği sizi mutlu etmek değildir.

Böyle kişilerin taleplerini kabul etmeden önce, kendi ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve isteklerinizi değerlendirin. Ve size şu gibi iltifatlar gelebilir ; “Bu görevi yerine getirebilecek tek kişi sensin”. Sizde buna şu şekilde bir cevap verebilirsiniz; “Teşekkür ederim, öyle düşündüğünü duymak benim için bir zevk. Ancak, başka planlarım var. “

Hayatta daima sizin isteklerinize engel olmaya çalışacak ve planlarınızı bozmaya yönelik uğraş verecek insanlar çıkacaktır. Bu yazımızda da bunlardan sadece bazılarını derledik. Bunların dışında bir çok farklı durumla karşılaşmanız mümkün ve yapmanız gereken aslında tek şey kendinize inanmak ve güvenmekten ibaret. Kimseye aldırış etmeden yolunuza bakın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version