Ana SayfaMakyajMakyaj Sanattır

Makyaj Sanattır

-

Har kadının hatta artık erkeklerin bile yapmayı sevdiği bir sanattır makyaj..  Sanat mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet makyaj bir sanattır. Öncelikle eşsiz bir tual olan yüzümüzün sonra vücudumuzun  çeşitli renkler ve malzemelerle yapılan yorumlamadır. İnsanın saklı güzelliğini ön plana çıkartmaktır. Hemen aklımıza onu bunu alıp suratımıza sürüp boya küpü olarak dolaşmayı  algılamayalım lütfen.

Unutmamak gerek ki her insan güzeldir, her insan kendine özeldir. Herkes kendi kodlarıyla atalarının özelliğini alarak yaratılmıştır. Sen sensin bunu bil.  Elbette kimse  makyaj yapmak zorunda değil ama var olan güzelliği parlatmak ister insan.  Bunun için uygun tekniklerle hatta çok küçük dokunuşlarla  yapamayacağınız şey yok yüzünüze  hatta vücudunuza. Yeter ki siz isteyin.

Bence  youtube  ve instagramda gördüğünüz tüm kuralları unutun. Artık herkes eline fondöteni alıp çeşitli makyaj ürünleri ile orasına burasını boyayıp  parlatıp  makyaj ve bakım yaptığını düşünüyor. Aslında çok küçük tüyolarla yüzünüzün en güzel yönlerini ortaya çıkarabilirsiniz. Sadece sizin yüz şeklinize,  ten renginize ve uygun harikalar yaratabilirsiniz. Sadece bizim yazdıklarımızı takip edip uygulamanız yeterli olacaktır.

Ama bunun öncesinde  tabi ne yaparsak yapalım eğer cildimize içeriden iyi bakmaksak hangi ürünü kullanırsak kullanalım, hangi teknik ile makyaj yaparsak yapalım sadece geçici etkiler elde ederiz. Cildimiz en büyük hazinedir. Ne kadar içeriden bakarsak hem şu an hem de gelecekte o kadar geri dönüşünü alırız. Zamanı yavaşlatmak sanırım her kadının en çok hoşuna gidecek bir histir. Ve kış mevsiminde olduğumuz için daha fazla korumamız ve  dikkat etmemiz gerekiyor.

Kış  ülkemizin hemen hemen her yerinde etkisini göstermiş durumda. Değişen hava koşulları, sert ve rüzgarlı havalar, klima ve kaloriferlerin etkisi, bilgisayar başında geçirilen uzun zamanlar cildimizi oldukça zorluyor. Kış aylarında soğuyan havaya karşın, deri, vücut ısısının kaybolmaması, azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Kan dolaşımı yavaşladığında, cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddeleri alması zorlaşır. Bu da yetmez, cilt kuruluğu başlar. O da yetmez, cilt yağ kaybetmeye başlar. Tüm bunların birleşimi ise, cildin hassaslaşmasına, dış etkilere karşı kendisini koruyamamasına yol açar ve kaşınmaya, kızarmaya, renk değiştirmeye başlar. Lipid bariyeri dediğimiz koruyucu tabaka incelir. Cildin esnekliği azalır. Çatlamalar, pullanmalar görülür Belirtilen etkileri gösteren cildin erken yaşlanmaması için hiç bir sebep kalmamıştır. Cildin lipid tabakasının desteklenmesi gerekir. Cilt tipimizde değişikliğe uğradığından (örneğin yağlı ciltler soğukta daha az yağlanır, normal ciltler kurur, kuru ciltler ağrılı olacak kadar hassaslaşır. Kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünleri, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı olmalıdır. Kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalıdır.

Kış İçin Cilt Bakımı

Eğer kışın cilt bakımına dikkat edilmez ise kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemlerin yanı sıra cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli örtülü olması yağ bezi hastalıklarının (akne, sebore, milium kistler) artmasına neden olabillir. Öyleyse kışın neler yapalım cildimiz için;

1-) Yüz ve vücudumuza, kurumaya engel olmak amacıyla kremli, yağlı sabun ve jeller kullanılmalıdır.  Kullanılan ürünlerin yan etkisiz,  anti alerjik olmasına dikkat edilmelidir. Ancak 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan işinize veya başka bir yere gidecekseniz, bu kısa süre için cildi yağlı kreme boğmak yanlış olur. Burada kullanmanız gereken nemlendiricidir.

2-) Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.

3-) Kuru cilt tipi sabun bileşenleri içermeyen losyonlar ile temizlenmelidir. Ve kesinlikle alkol içeren toniklerin kullanılması yasaktır. Bu tonikler cilt tarafından oluşturulan bakteriyel koruma tabakasını kaldırırlar. Kaşıntı, aşırı kuruluk ve iltihap kaçınılmaz olur. Aynısı olgun cilt için de geçerlidir.

4-) Kışın deri tipine göre sıklığı ayarlanarak bitkisel kök hücreli jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Ayrıca cildin lipid tabakasının desteklenmesi için haftada bir evde yapılabilecek hayvansal ya da bitkisel plasenta içeren maskeler kullanmalı, ayda bir profesyonel cilt bakımlarından destek almalısınız.

5-) Cildiniz yağlı ise soğuğa karşı daha dayanıklıdırlar, yalnız bir problemleri nem dengesini sağlamakta zorlanmalarıdır. Bu nedenle bu cilt tipinin tam tersi nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Ama nemlendiriciyi dışarı çıkmadan önce değil, daha önce, en iyisi yatmadan önce uygulamak gerekir.

6-) Kışın cildiniz pul pul dökülüyorsa, bunu fondöten ile kapatamazsınız. Aksine fondöten sürerek daha kötü görünmesine neden olursunuz. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalı, zengin içerikli bir gece kremi kullanmalı ve mümkünse nemlendirici içeren, leke önleyici, anti-aging etkili, güneş koruma faktörlü fondöten etkili bitkisel kremleri seçmelisiniz.  Unutmayın kış aylarında güneş aktivitesinin az olduğu bir dönemde peeling uygulanması daha doğru olacaktır.

7-) Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler, ciltlerinin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri; ve doymamış yağları vücuda alırlar; ve bu sayede kışın cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini arttıracaktır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de, kışın cilt bakımının daha etkili olması için sağlıklı beslenme kuralları arasında yer almaktadır.

😎 Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin 20’li yaşlarda bile göz çevresine özel serum ampul gibi hafif formlardaki dermo kozmetik ürünleri kullanmaya başlamalılar.

9-) Dışarıda çok soğuk bir hava varken, evde uzun uzun sıcak bir banyo yapmak size cazip gelebilir. Ama 15 dakikadan sonra bu sıcaklık cildinizin lipid tabakasını (nemin tutulduğu yağ asitleri kompleksi) ele geçirmeye başlar. Cildinizdeki doğal yağların yok olmasına neden olur. Sıcaklığı düşürün ya da banyonuzun süresini kısaltın. Daha sonra çok iyi kurumasına dikkat edin. Islak kalan cilt de cilt kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir.

10-) Her banyodan sonra bacaklarınıza mutlaka nemlendirici losyon sürmelisiniz. Kışın ayaklarınızı yumuşak tutmak için gliserin içeren bir losyon uygulayın.

Ama ne olursa olsun mevsimlerden yaz da olsa kış da olsa güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin…Mutlu ve güzel kalın…..

Gönüllü Yazar: Emel Nadar Gültekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz