Ana SayfaHastalıklarMakat Çatlağı Nedir, Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nedir, Nasıl Geçer?

-

Anüs çevresinde birçok hastalık görülebilir. Bunların büyük bir kısmı sindirim sistemi bozuklukları nedeniyle yaşanan kabızlık sebebiyle ortaya çıkar. Anüsün son kısmında bir kesik nedeniyle oluşan anal fissür adı verilen problem oluşur.

Dışkı ile temas eden bu yırtığın iyileşmesi de kolay değildir. Yeni oluşan ya da kronik olan anal fissür, kabızlık nedeniyle daha fazla ilerler. Ciddiye alınmadığında çok rahatsız edici bir hale gelen anal fissürün belirtileri sizde varsa mutlaka en kısa sürede bir hekime danışmanız şarttır.

Ne yazık ki toplumumuzda ciddiye alınmayan kabızlık sorunu anal fissüre neden olan etkenlerin başında gelir. Bu yüzden kabızlığın tedavisi zaman geçirmeden yapılmalıdır.

Anal Fissürün Belirtileri

Anal fissürün belirtileri arasında yer alan aşağıdaki hususlardan biri ya da birkaçı sizde varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

  • Dışkılama sırasında yanma hissi,
  • Dışkılama sırasında kanama,
  • Anüs iç kısmında yırtılma,
  • Anüs iç kısmında meme.

Bu belirtiler basur sorununda da görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu yüzden her iki durumda da bu sorunun çözülmesi ve gerekli olan tedaviye başlanması gerekmektedir. Özellikle anal fissürün belirtileri arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Anal Fissürün Tedavisi

Anal fissürün belirtileri sonrası hekim size teşhis koyduktan sonra gerekli olan tedaviyi de açıklayacaktır. Bu yüzden öncelikle ilaçla tedavi olasılığı denenecektir. Sonrasında ise diğer seçeneklere göz atılması mümkün olmaktadır. Her hastanın sorunu farklıdır ve birinin kullandığı ilaç diğerinde etki etmeyebilir. Özellikle tavsiye üzerine ilaç kullanımı gibi yöntemlerin kesinlikle tercih edilmemesi gerekmektedir.

Anal fissür;

  • Topikal kas gevşeticiler,
  • Nitrogliserinli krem çeşitleri,
  • Kalsiyum blokerleri,
  • Botoks ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Tedavi için gerekli olan bilgileri edinebileceğiniz hekiminiz, size sunacağı beslenme listesi ve diyet için gerekli olan her türlü desteği verecektir. İhtiyacınız olan her konuda hekiminizi bilgilendirerek çalışabilirsiniz.

Eğer anal fissür tedavisi ilaç yöntemi ile başarılı bir şekilde sonuçlanmazsa, diğer tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahaleler denenebilir. Cerrahi tedavide anal kanalın çevresindeki alanın spazma uygulanması söz konusu olur. Genelde basit bir müdahale olan operasyon sonrası hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilmektedir.

Anal Fissür Kendiliğinden Geçer Mi?

Anal fissür kendiliğinden geçmez. Çünkü makattaki yırtık bir yaradır ve her dışkılama sırasında enfektif bir duruma yol açtığı için iyileşmesi çok geç sürmektedir. Gözünüzden yaş gelecek kadar yoğun bir acıya neden olabilen anal fissür mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Anal Fissür Doğum Nedeniyle Görülebilir Mi?

Anal fissür bazı durumlarda normal doğum nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu durumda da hemen müdahale gerekebilir. Bazı anne adaylarında kabızlık yaşandığı için anal fissürün tedavisi doğum sonrası olabilir. 

Anal Fissürün Doğal Tedavisi

Anal fissürün tedavisi için doğal yöntemler deneyen birçok kişi buhara oturma yöntemini denemektedir. Bazı bitkisel yağ ve esanslar sıcak suya konarak, dışkılama öncesi yırtığın rahatlamasına neden olabilir. Ancak bu yöntem bilinçsiz bir şekilde yapıldığında ve yakıcı yağlar kullanıldığında ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Genelde merhem tedavisi ile giderilen acı hissi, özellikle ilaç tedavisine yanıt alamayan kişiler için cerrahi müdahale ile de giderilebilmektedir. İhtiyaç duyulan tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için hastanın belirli periyotlarda takip edilmesi, bu takip sonrası gerekirse cerrahi tedaviye başvurulması gerekmektedir.

Cerrahi tedavi öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması gerekmektedir. Hastalar genelde aynı gün içinde eve döner ama bir süre katı gıda alımlarının önlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Anal Fissür

Çocuklarda da görülebilen anal fissürün ilaçla tedavisi ya da diyet değişikliği ile dışkılamanın yumuşaması söz konusu olabilir. Yumuşamış dışkıyla tedavi edilen ana fissür kabızlığı önleyecek şekilde tedavi edilmektedir.

Anal Fissür ile Karıştırılan Hastalıklar

Anal fissür ile karıştırılan hastalıkların başında gelen kıl dönmesi, hemoroid ve bazı kanser türleri farklı şekilde tedavi edilebilmektedir. Bazı kanser türleri de anal fissür ile karıştırılabilmektedir. Bu yüzden ihtiyacınız olan her konuda bilgi edinebileceğiniz bir hekim ile danışıklı olarak tedavinizi sürdürmeniz şarttır. Aksi halde yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürecek olan bu rahatsızlık, birçok açıdan sizi zorlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz