Home Kariyer Liderlerin Sahip Olduğu 12 Ortak Özellik

Liderlerin Sahip Olduğu 12 Ortak Özellik

0
Liderlerin Sahip Olduğu 12 Ortak Özellik

Liderlikle ilgili, tarihten bugüne gelip geçmiş liderlerin hayatları ve kişisel özellikleri ile ilgili yazılmış onlarca kitap, yüzlerce makale var. İyi bir lider olabilmek için neler yapılması gerektiği, kişisel gelişim kitaplarının önemli ve çok sık işlenen konularından biri. Peki liderlik neden bu kadar önemli? Liderler, tarihi değiştiren, insanlığın kaderine çok büyük etkilerde bulunan, çalıştıkları kurumları zirvelere çıkartan önemli insanlardır da ondan. İyi bir lider hangi özellikleri taşır bi göz atalım.

1-) Sorumluluk sahibidirler ve başarıya ulaşmak için hiçbir sorumluluktan kaçmazlar.

2-) Açık fikirlidirler, insanlarla çok iyi iletişim kurabilirler.

3-) Kendilerinden emindirler. Özgüvenleri yüksektir ve bu özellikleri ile insanların da güvenini kazanmayı çok iyi bilirler. Bu özgüven, kibirle karıştırılmamalıdır. Çünkü onlar kibirli değillerdir. Kibirli insanları, toplumun büyük bir bölümü kabullenmeyecektir.

4-) Başkalarını dinlemeyi çok iyi bilirler. İnsanların problemlerine çözümler üretebilir ve insanlara bu şekilde yardımcı olabilirler.

5-) Kendi deneyimlerini başkaları ile paylaşmakta sakınca görmezler. Paylaşımcı ve yardımseverdirler.

6-) Ekibiyle çok iyi bir uyum içinde çalışırlar. İnsanları iyi tanıyıp, herkese uygun görev dağılımı yapma konusunda uzmandırlar.

7-) Zor durumlarda cesur kararlar alırlar ve zorluklarla başa çıkabilme becerileri gelişmiştir. Kriz halinde yaptıkları müdahaleler ile problemlerin üstesinden gelmeyi çok iyi bilirler.

😎 Çok iyi bir planlama yeteneğine sahiptirler.

9-) Organizasyon becerileri çok iyidir. Zaten, iyi bir organizatör olamasalar, iyi bir lider de olamazlar.

10-) Liderlerin büyük bölümünün yazma becerileri gelişmiştir. İyi birer yazardırlar.

11-) Nasıl konuşulacağını, insanlara nasıl hitap edeceklerini çok iyi bilirler. Kitleleri sürükleyebilecek bir hitabet gücüne sahiptirler.

12-) Zaman yönetimi konusunda çok başarılıdırlar. Zamanı etkili kullanmayı iyi bilirler. Tarih sahnesi, az zamanda, çok işler başarmış liderlerle doludur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version