Home Hastalıklar Kuş Gribi

Kuş Gribi

0
Kuş Gribi

Yabani kanatlı hayvanlarda solunum ve sindirim sisteminde belirtiler gösteren ve ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir hastalığa kuş gribi denir.

Hasta tavuklarda bulaşıcılık oranı daha yüksek olan bu hastalık ilk olarak 1878 yılında İtalya’da ortaya çıkmıştır. “tavuk vebası” da denir.Hastalığın virüs olduğu ilk olarak 1901 yılında ortaya çıkmasına rağmen, etkeninin İnfluenza A virüsü olduğu 1955 yılında saptanmıştır.

Kuş Gribi Bir Yerden Başka Bir Yere Nasıl Taşınır?

Göçmen kuşların bir ülkeden başka bir ülkeye göç etmesiyle , göçmen kuşların hastalık getirdiği sulak alanlara giren araç ve insanlarla yerleşim yerlerine taşınır.

Kuş Gribi Hayvanlara Nasıl Bulaşır?

Göçmen kuşların, bu hastalığın yayılmasında çok büyük etkisi vardır. Virüsü taşıyan kuşların salya, akıntı ve dışkısıyla temas eden evcil kanatlı hayvan da bu hastalığa yakalanır. Hastalık hayvanlar arasında çabuk yayılır ve bütün hayvanların ölmesine neden olabilir. Kuş gribinin hayvanlardaki kuluçka zamanı 3 ile 5 gün arasında değişir.

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Hastalığın insandan insana bulaştığına bugüne kadar rastlanmamıştır. Hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlarla temas edildiğinde, hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanların dışkı veya akıntılarıyla temas edildiğinde, ya da hastalıktan ölmüş hayvanların dışkı veya akıntısının bulaştığı yerlerle temas edildiğinde, hastalık bulunan havanın temas edildiğinde insanlara hastalık bulaşmaktadır.

Bu zamana kadar, kanatlı hayvan eti veya yumurtasından hastalık bulaştığı saptanmamıştır. Ama yinede iyice pişirilip tüketilmesi gerekmektedir.

Virüsün dış ortamda özellikle serin ve nemli koşullarda uzun süre yaşamını sürdürebilmektedir.

Kuş Gribinin Hayvanlar Üzerindeki Belirtileri

Vücut ısısında yükselme, tüylerde kabarıklık, yumurta veriminde durma, yumurtalarda şekilsizlik, göz çevresinde ödem, boyun ve göğüs bölgesinde ödem, ayaklarında morarma ve toplu ölümlerin gerçekleştiği durumlarda .

Kuş Gribinin İnsanlar Üzerindeki Belirtileri

İnsanlarda öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve solunum zorluğu gibi girip belirtileri ile birlikte, isal ve karın ağrısı da eklenmektedir. Hastalığın insanlarda olan kuluçka zamanı 2 ile 5 gün arasında değişmektedir.

Kuş Gribine Yakalanma Riski En Çok Olan Kişiler Kimlerdir?

  • Koruma önlemi olmadan kanatlı hayvan yetiştirenler,
  • Bu hayvanlarla yakın temasta bulanan ve temizlik kurallarına dikkat etmeyen kişilerin kuş gribine yakalanma olasılığı çok yüksektir.

Kuş Gribinin Tedavisi

Kuş gribi için bilinen bir aşı bulunmamaktadır. Çeşitli merkezlerde bunun üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bazı anti-viral ilaçlar bulunmaktadır.

Kuş Gribinden Korunmanın Yolları

Çalışanların eldiven, maske ve koruyucu elbise giyerek çalışmaları, burada çalışanların temizlik kurallarına uymaları ve hayvanlarla temastan sonra sık sık ellerini yıkamaları, kanatlı hayvan yumurta ve etleri iyice pişirilip tüketilmeli, kuş gribinden ölen hayvanlar ortadan kaldırılırken onlara temasından kaçınılmalı ve koruyucu kıyafet, eldiven ve maske kullanılmalı, ölen hayvanların yakılarak veya kuyuya atılıp üzerinin kapatılıp kireç dökülmeli, çocukların kanatlı hayvanlardan uzak durması sağlanmalıdır.

Dünyada Kuş Gribi

Uluslar arası Salgınlar Ofisi (OIE) kayıtlarına göre 2003-2008 yılları arasında evcil ve yabani hayvanlarda, toplam 61 ülkede 5000 üzerinde Kuş gribi vakası kayıtlara geçmiştir. 2007 yılında 27, 2008 yılında ise 22 ülkede kuş gribi vakası rapor edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2003 yılından sonra kuş gribinin blançosu 15 ülkede 387 insan vakası ve 245 ölüm şeklinde olmuştur.

Türkiye’de Kuş Gribi

Ülkemizde ilk kuş gribi olayı Balıkesir’in Manyas ilçesinde 2005 yılının eylül ayında meydana gelmiştir. Daha sonrasında hastalık köy tavukçuluğu başta olmak üzere 53 il de görülmüştür. 2,5 milyon hayvan kontrol amacıyla itlaf edilmiştir. 12 kişide virüs tespit edilmiş olup bunlardan çocuk olan 4 kişi ölmüştür.

Kuş Gribinin Ekonomiye Etkileri

Kuş gribi sebebiyle yumurta üretiminde kullanılan tavuklar imha edildi ve devlet üreticilere tazminat ödedi. Bu kayıpları tazminatla sınırlı kalmayıp, dezenfekte ve imha için ekstra masraflar da yapılmıştır. Kuş gribi sebebiyle oluşan kaybın 200 milyon lirayı bulduğu tahmin edilmektedir. Kuş gribi nedeniyle beyaz et tüketmekten korkan insanlar kırmızı ete yoğunluk göstermiştir. Bu sebeple kırmızı et satışları yüzde 25 oranında artış gösterirken fiyatlarda da artış gerçekleşmiştir. Normalde ramazan aylarında artış gösteren kırmızı et fiyatları kuş gribi sebebiyle daha fazla artış olmasına sebep olmuştur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version