Ana SayfaCilt BakımıKuruyan Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Kuruyan Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Kuruyan Ciltler için Bakım

-

Kuru cilt düşük bir sebum seviyesine sahiptir ve hassasiyete eğilimli olabilir. Cildin nemi tutamaması nedeniyle parazitli görünümü vardır. Bazı tip nemlendirici veya cilt kremi uygulanmadığı sürece yıkandıktan sonra cilt, genellikle “sıkı” ve rahatsız hissedilir.

Doğal yağlarınızı koruyun

Vücudunuz doğal olarak cildi korur ve kurumasını önleyen yağlar üretir. Ancak, gün boyunca bir çok farklı faktör ortaya çıkabiliyor. Ayrıca, banyo yapmakta kuru cilde sahip olma nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bol su ile yıkanma sonrasında, ciltte kuru bir durum söz konusu olabilir. Bu nedenle, banyo yaparken kısa süreli yıkanmaları tercih etmelisiniz.

Cildinizi dikkatle kurutun

Cildinizi kuruturken dikkatli olun. Bir havluyla yardımıyla ortaya çıkan sürtünme cildinizi tahriş etmekle kalmaz aynı zamanda çok fazla nemi ve yağı da kaldırabilir. Bu da, kurumaya neden olabilir veya varolan bir problemi daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, cildinizde kullandığınız havlunun bile cilt kuruluğuna neden olabileceğini unutmayın.

Nemlendirici uygulayın

Yıkandıktan ya da sadece yüzünüzü yıkadıktan sonra, nem kilitlenmesine yardımcı olabilmeniz için çıkarılan doğal yağları geri getirmek için her zaman bir nemlendirici tabakası uygulamanız gerekir. Bu temel katmanın mutlaka kalın olması gerekmez. Basit bir koruma katmanı da cildinizde bir fark yaratabilir.

Geceleri daha kalın bir tabaka uygulayın

Yapabiliyorsanız, gece daha kalın bir ürün katmanı uygulamayı deneyin. Bu, cildinizi daha emici ve emmek için daha fazla zaman kazandıracaktır. Bununla birlikte, bu cilt nemlendirme ürünlerinin çoğunun lekelere neden olabileceğini göz önünde bulundurun ve dikkat edin.

Düzenli olarak nemlendirici kullanın

Son gerçek sonuçları elde etmek isterseniz, bir rutinin oluşturulması önemlidir. Gerçek sonuçları görebilmeniz için cildinizi düzenli ve uzun süre nemlendirmeniz ve bakım yapmanız gerekir. Tutarlı, sürekli ve her şeyden önce: sabırlı olun.

Cildinizi soğuktan koruyun

Hava soğuduğunda cildiniz havayı nemlendirir. Hava daha sonra cildinizden çıkabilecek nem emer, kuruluğa neden olur. Bu yüzden muhtemelen kışın en çok bu durumdan etkilenebilirsiniz. Sıcak giysilerinizi kullanarak cildinizi sıcaklığa karşı koruyun ve sahip olduğunuz nemi kilitlemek için krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Daha fazla su için

fazla su için

Dehidrasyon, kuru cilt problemlerine çok kolay neden olabilir, bu nedenle bol miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Gün içerisinde 8 bardak su içmeniz, hem sağlığınız açısından hem de cilt kuruluğu açısından son derece önemlidir.

Diyetinizde doğru besin maddelerini alın

Cildiniz, tıpkı vücudunuzun diğer kısımları gibi, en iyi şekilde görünmesi için bazı besin öğelerine ihtiyaç duymaktadır. Cilt için en iyi besin A vitamini, E vitamini ve omega-3 yağ asitleridir.

Bu besin maddelerini, somon, hamsi, sardalya, zeytinyağı, badem, lahana ve havuçta yüksek konsantrasyonlarda bulabilirsiniz.

Temel sağlık koşullarına dikkat edin

Diğer temel sağlık sorunları da kuru cilde neden olabilir. Doktorunuzla konuşmak ve bu sorunlardan herhangi birinin sizi etkileyip etkilemediğini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Unutmayın ki, kuru bir cilt farklı hastalıklara yol açabilecek potansiyele sahiptir.

Örneğin egzama ve sedef hastalığı, her ikisi de kuru cilt problemlerine neden olan ortak koşullardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz