Ana SayfaCilt BakımıKuru Ciltler için Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Kuru Ciltler için Hangi Bitkiler İyi Gelir?

-

Cildin Kurumasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kuruluk genellikle kış aylarının kaçınılmaz cilt sorunudur. Soğuk havanın yanı sıra ortamdaki nemi emen ısıtıcılar, kullanılan bazı ilaçlar, su ile sık sık ilişki içerisinde olmak, tahriş edici temizlik ürünleri gibi faktörler de ciltte kuruluğa neden olan faktörler arasındadır. Kuruluk derinin pul pul bir görünüm alması, kaşıntı ve gerginlik hissi nedeniyle rahatsız edicidir. Kuru ciltler için doğru nemlendiriciler kullanmak cildinizin zinde görünümü için de oldukça gereklidir. Bu yazımızda sizlere kuru ciltlere bitkisel çözüm sunan bitkilerden bahsedeceğiz.

Kuru Ciltler İçin Uygulanabilecek Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Kuru ciltler için önemli olan nem dengesinin yerine konmasıdır. Bu nedenle nem dengesinin sağlanmasında bitkisel yağlardan faydalanılmalıdır. Hemen hemen her evde bulunana ve şifa kaynağı olarak bilinen zeytinyağı nem dengesinin kurulmasında oldukça etkilidir. Günlük olarak bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabileceğiniz zeytinyağı cildinize parlaklık ve canlılık kazandıracaktır.

Zeytinyağının yanı sıra Jojoba yağı, badem yağı gibi cilt kuruluğuna iyi gelen yağlar kullanarak cildinizdeki kuruluk sorununu çözebilirsiniz. Bitkisel yağların yanı sıra salatalık, elma gibi su içeriği yüksek bitkilerin kabukları veya yuvarlak kesilmiş dilimleri ile cildinizin kuru bölümlerine masaj yapabilirsiniz. Günlük uygulamalar sayesinde cildinizin nem dengesi sağlanırken cildinize zinde bir görünüm kazandıracaktır.

[irp posts=”2249″ name=”Kuru Cilt İçin öneri: Muz maskesi”]

Kuru Ciltten Kurtulmak İçin Çevresel Koşullara Da Dikkat Etmek Gerekli

Bitkilerin yanı sıra günlük yeterince su içmek, banyo sonrasında cildi nemlendirici uygulamalar yapmak, sıcak suya uzun süre maruz kalmamak ve ısıtıcıların kullanıldığı ortamlarda su dolu kaplar kullanarak kuru ciltlere karşı önlem alabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz küçük çözümler sayesinde cilt kuruluğuna çare bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz