Ana SayfaCilt BakımıKuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

-

Cilt kuruluğu günümüzde sıkça görülen bir sorundur. Aslında çağlar boyu insanın sorunu olsa da ancak günümüzde cildimizin değeri yeteri kadar anlaşılabilmiş ve onu korumak adına yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Cilt kuruluğu bazı cilt problemlerinden kaynaklanıyor olsa da unutulmamalıdır ki bazı insanların cildi kendiliğinden kurudur. Sizlere kuru ciltler için bakım önerileri sunarak bu cilt tipindeki takipçilerimize cilt bakım önerilleri sunacağız.

Sebebi ne olursa olsun cildimizdeki kuruluğu azaltmak ve nem ihtiyacını gidermek için öncelikle günlük su tüketimimizi arttırmalıyız. Nem ihtiyacı giderilmiş cildimiz elastikiyet kazanır ve canlı bir görünüme bürünür.

Kuru ciltler için bakım önerileri

Öncelikle cildinizin kuru olmasının sebebini bulmalısınız. Ancak ondan sonra size uygun olan çözümü bulabilirsiniz. Piyasada satılmakta olan birçok dermokozmetik ürün bu soruna tıbbi çözümler getirmiştir. Eğer yaşadığınız cilt kuruluğu problemi sizi olması gerekenden fazla rahatsız ediyor veya önüne geçemiyorsanız mutlaka bir cilt uzmanına görünmeli ve onun fikrini almalısınız.

Cilt kuruluğunu azaltmak ve nem ihtiyacını gidermek adına meyve ve sebze tüketimini de arttırmalısınız. Ayrıca yemekle kalmayıp cildinize bu meyve ve sebzelerle yapılan kürler, kremler uygulayabilirsiniz. Cildinize gerekli olacak birçok vitamin ve mineral bu yolla elde edilebilir. Örneğin salatalık göz çevrenizi nemlendirmek için ideal iken portakal kullanarak da selülitli bölgelerinizde iyileşme sağlayabilirsiniz.

Cilt kuruluğu sorunu yaşayan insanlar ciltlerini devamlı ve iyi derecede nemlendirmek zorundadırlar. Özellikle banyodan sonra cildiniz temizken nemlendirici krem ve organik yağlarla cildinizi desteklemelisiniz.

Cilt kuruluğu tedavisi için organik yağlardan da fayda sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağları birkaç günde bir cildinize uygulayabilirsiniz. Bu yağlarla masaj yaparak cildinize iyice yedirmiş olduğunuz gibi cildinize yaptığınız masajlar sayesinde de rahatlama hissedeceksiniz. Cildinizi besleyebilmeleri için ve toksik bir madde almamak için kullandığınız yağın doğal ve organik olmasına dikkat etmelisiniz.

Aynı şekilde ballı ve sütlü maskeler de cildinizi besleyecektir. Sadece bal kullanarak bir maske yapabileceğiniz gibi tercihe bağlı olarak balınıza süt de ekleyebilirsiniz.

Kuru ciltli insanlar cilt temizliği yaparken cildinizdeki kirle birlikte yağı da süpürüp alan ürünlerden uzak durmalıdırlar. Peelingler sizi kötü etkileyebilir. Özellikle banyo sabunları ve yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş bakım ürünleri sizin en büyük düşmanınız. Bu tarz ürünler yerine temizleme sütleri ve yağları tercih edebilirsiniz. Tonik seçimlerinizde alkol içermemesine özellikle dikkat etmelisiniz.

Nemlendirici ürününüzü ne zaman kullanacağınıza göre ayırın. Günün ayrı dilimleri için ayrı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Geceleri devamlı krem kullanamayacağınız için daha yoğun nemlendirme özelliği olan ürünler tercih etmelisiniz. Ayrıca nemlendirici serumlar kullanarak destek yapabilirsiniz. Gece bakımınız için temizlenmeyen ya da durulanmayan, cildinizde kalan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında daha yoğun nemlendiriciler kullanmalısınız. Denizden çıktıktan sonra hemen temiz suyla duş alarak denizden gelen tuzlardan arınmalı ve nemlendirici özelliği olan güneş kremleri kullanmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz