Ana SayfaCilt BakımıKuru Cilde Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Kuru Cilde Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

-

Cildin tipine göre cildin ihtiyaçları ve bakım uygulamaları değişiklik gösterir. Cilt tipleri; kuru, normal, karma, yağlı ve hassas olarak sınıflandırılır. Cildin en üst yüzeyi olan epidermisin su yetersizliği durumunda ortaya çıkan cilt durumuna ‘kuru cilt’ denir. Kuru cilde bakım yaparken asıl amaç cildin nemlendirilmesidir.

Kuru cilt tipine sahip olmanın farklı nedenleri

Yaşlanma, kötü beslenme ve psikolojik sağlık durumu cildin yağ dengesinin değişmesine etki eden faktörlerdir. Normal yağ dengesinin bozulması cildin durumunu olumsuz etkiler. Bu cildin elastikiyetinin azalmasına, nemin azalmasına, pul pul dökülmelere ve çatlakların oluşmasına yol açar. UV ışınları (güneş ışığı), rüzgâr, ısı değişimleri ciltte kırmızı lekeleri ortaya çıkarabilir. Cildin kurumasına sindirim sistemindeki bozukluklar, vitamin eksikliği, bazı hormon bozuklukları da sebep olabilir.

Kuru cilde bakım yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kuru cilde bakım yaparken kesinlikle kullandığınız ürünlerin alkol içermemesine dikkat edin. Pudra kullanımını azaltın ve cildinize nem takviyesi sağlayacak ürünler kullanın. Kozmetik alışverişi yaparken seçtiğiniz ürünlerin içeriğini okumayı ihmal etmeyin. Kullandığınız yüz temizleyici jeller, tonikler ve nemlendirici jel kremler içinde kesinlikle alkol ve türevleri olmamasına dikkat edin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirme aşamasını kesinlikle atlamayın. Kullandığınız kozmetik ürünlerin ve temizleyicilerin su temelli olmasına dikkat edin. Çünkü kullandığınız kozmetik ürünler ve temizleyicilerin yağ içermesi ne kadar kuru ve hassas ciltli olsanız da sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Bildiğiniz gibi sivilce oluşumu cildin sebum dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkar. Sebum dengesinin bozulmasını en çok etkileyen faktör vücudumuza ihtiyacından fazla yağ vermektir. Ayrıca yağ temelli ürünlerin diğer bir olumsuz yanı ise uzun süreli kullanımda kıllanmaya sebebiyet vermesidir. Bu tarz ürünleri illa kullanmak istiyorsanız, düzenli ve sık kullanmak yerine ara ara kullanmayı tercih etmelisiniz. Ara ara kozmetik dükkânlarında ve aktarlarda satılan bitkisel yağlar veya bitkisel yağ karışımları ile cildinize bakım yapmanız cildinize iyi gelecektir. Fakat fazlası sivilce ve küçük yağ butonlarını (beyaz minik yağ keseleri) ortaya çıkarabilir.

Eğer günlük hayatınızda çokça makyaj yapmayı tercih eden kuru ciltli biriyseniz, kuru cilde bakım sizi oldukça zorlayabilir. Cildinizde makyajdan dolayı oluşan hassasiyeti azaltmak için dikkat etmeniz gereken bir püf noktası var. Makyajınızı temizlemek için direk su ve temizleyici jel, köpük vb. yönelmek yerine ilk önce yağ bazlı çok yumuşak yapılı bir temizleyici ile yüzünüzden makyajı silmeye önem vermelisiniz. Piyasada çift fazlı, direk yağ formunda ya da micellar su şeklinde makyaj çıkarıcılar mevcut. Cildinizin kuruluk derecesi ve ihtiyacına göre bunlardan size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Evde kuru cilde bakım

Kuru cilde bakım evde uygulamak çok kolaydır.  Örneğin, zeytinyağı ve yumurta sarısı bakımıdır. Bir çay kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurta sarısını karıştırıp yüzünüzde 15 dk. bekletmek evde yapabileceğiniz en kolay bakımdır. Bunun dışında aktarlardan alabileceğiniz badem, Hint, Hindistan cevizi yağlarını da sadece cildinizin çok kuruyan bölgelerine sürerek uygulamak sizin için yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz