Home Uzmanlar Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Riskli Hamilelik...

0
kurtaj ve riskleri

Kürtajın Riskleri Nelerdir

Kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılması veya riskli hamileliklerde yapılan bir uygulamadır. Kürtaj uzman bir ekip ve olması gereken teçhizatın bulunduğu yerde yapıldığı zaman ayrıca kürtajın yapılmasına müsaade eden zaman diliminde yaıldığı zaman riski çok az olan bir durumdur. Ancak yine de kürtajın hiçbir riski yok denilemez. Her cerrahi işlemin kendi içinde taşıdığı baı riskler vardır. Bebek ve anneye etkisi bakımından kürtajında da taşıdığı birçok risk bulunur.

Rahim İçin Tehlikeler

Rahime girilerek alınan bebek rahime zarar vermeden alınması için kürtajın son derecede dikkatli ve özenli bir çalışmayla yapılması gerekir aksi halde rahim delinmesi gibi bir sonuç verebilir. Kürtaj sırasında bebeği almak için girilen aletin ucu rahim duvarını delebilir. Eğer rahim delinmesi yaşanırsa işlem durdurulur ve hasta kontrole alınır. Delinme sonucu kanama oluşursa hastada bazı belirtiler ortaya çıkar. Kürtaj yapılırken delinme fark edilmezse bağırsak, mesane gibi çeşitli organlar hasar görebilir. Bu durum hastanın hayati tehlikeye girmesine sebep olabilir. Rahim delinmesi hayati tehlikelere varan sonuçlar içerir. Kürtajın dikkatle yapılmamasıi kürtaj yapanın uzman bir kişi olmaması, tecrübesiz olması gibi sebeplerle yaşanılabilir.

Parça Kalması

Kürtaj operasyonlarında en sık görülen durumdur. Kürtaj sonrasında kanama yoluyla kendini belli eder. Rahimin kanamaya başlaması, ağrıların geçmemesi gibi semptomlar yoluyla ortaya çıkar. Daha çok çok küçük bebeklerde ve 2 aydan büyük bebeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Ciddi bir tehlike yatarmaz ancak yeniden tedavi gerektirir. Kalan parça için yeniden kürtaj olunması gerekir.

Kürtaj Sonrasında Enfeksiyon Oluşumu

Gerek kürtaj işleminin steril bir ortamda yapılmaması gerekse hastanın kendine dikkat etmemesi sonucu görülür. Kürtajdan sonraki 5-6 gün içinde ortaya çıkar. Eğer oluşan enfeksiyon anne tüplerine kadar ulaşırsai tüplerde yapılma veya tüplerde kapanmaya sebep olabilir.  Tüplerin kapanması veya tüplerde meydana gelecek bir zarar da kısırlığa neden olabilir. Eğer kürtaj sırasında hijyen bir ortam sağlanırsa bu risk azalır. Ancak kürtaj sonrasında da çok dikkatli olunması gerekir işlem sonrasında hijyenik kurallara ilk bir hafta daha çok dikkat edilmesi gerekir. diğer yandan kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girilirse, havuza veya denize girilirse enfeksiyo kapma riskini artırır. Bu sebeple kürtaj işleminden sonra antibiyotik tedavisine başlanır. Ancak kişinin kendi hijyenini sağlaması ve doktorunun tavsiyesine uyması gerekir.

Kürtaj Sonrasında Hamilelik Devam Eder Mi

Kürtaj eğer tam anlamıyla yapılmamışsa, parça kalmışsa hamilelik devam edebilir. Bu durum özellikle tam olarak görülemeyen henüz çok küçük bebeklerin kürtajında görülür. Kürtaj sonucu bebek alınamayabilir. Hamileliğin ilk bir ayında yapılan kürtajlarda sık görülür. Bu sebeple kürtajın bir buçuk aydan sonra yapılması tavsiye edilir. Hamileliğin devamı fark edildiğinde işlem yinelenir. Kürtajdan sonra ultrason ile takip bu riski ortadan kaldırabilir.

Rahim İçinde Kan Birikmesi

Kürtaj yapıldıktan sonra rahim ağzı sıkıca kapanır. Bunun sonucunda rahim içine kan birikir. Çok ender olarak görülen bir durumdur. Ancak rahim içine kan birikmesi çok ağrı duyulmasına sebep olur. Rahim ağzının açılması için ince bir buji ile kesik atılması şikayetlerin geçmesini sağlar.

Kürtaj Yapılamadığı Durumlar

Daha önce geçirilmiş rahim ameliyatları ya da başka ameliyatlarla rahim şekil bozuklukları kürtajın yapılmasını engelleyebilir. Bu durumda hasta ağızdan ve rahimden uygulanan bazı ilaçlarla tedavi edilerek kürtaja uygun hale getirilir. Tedavi edildikten 1 ya da 2 gün sonra kürtaj işlemine başlanabilir.

Yapışıklık

Kürtaj işleminin elbette en çok korkulan etkisi kısırlık sorunun meydana gelmesidir. Kürtaj sonucu rahimin iç duvarında yapışıklık, adet kanamalarında azalma bunun sonucu olarak da kısırlık görülebilir. Yapışıklığın oluşmasında en büyük etken rahimin gereğinden fazla kazınmasıdır. Rahim filmi çekilerek teşhis konulabilir. Kürtaj yapanın tecrübesiz olması, kürtaj için gerekli hijyenik kurallar, ve uygulama kurallarına uyulmaması, kürtajın dikkatli yapılmaması gibi sebeplerden bu sonuçlar doğabilir.

Kürtaj Sırasında Aşırı Kanama

Kürtaj işlemi yapılırken çok nadirde olsa aşırı kanama görülebilir. Bu durum çok ender görülen bir durumdur. Ancak hastaları çok önemli tehlikelere sokabilir. Kanamanın durdurulması için gereken işlem acilen yapılmalıdır. Kürtaj işlemindeki risklerin azaltılması için deneyimli bir ekiple bu işin yapılması gerekir. ayrıca çok küçük ve çok büyük bebekler için uygulanmamalıdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version