Ana SayfaKitapKürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

-

Çok satan kitaplar listelerinden düşmeyen bir kitap: Kürk Mantolu Madonna. Kitapçılarda en çok sorulan ve internetten en çok sipariş edilen Sebahattin Ali’nin unutulmaz eseri, Türk roman okuyucusu için şüphesiz bir klasik niteliğindedir.

Kitabın yazarı Sabahattin Ali, Türk Edebiyatı’nın en sıra dışı yazarlarından biri olarak bilinir. Bu yazarın kaleminden çıkan bir kitabın da çok farklı olacağı ve okunması gerektiği düşünülmektedir. Kitap, diğer pek çok kitap içinde Sabahattin Ali’nin en güzel kitabı olarak adlandırılıyor. Okuyucuların tercihlerinden yola çıkılarak oluşturulan bu fikir, istatistikler ile de destekleniyor.

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir! Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?” sorusunu soruyor Sabahattin Ali ve kitapta da bu sorunun cevabını veriyor. İnsanı sorgulayan ve insanın kendisini sorgulamasını isteyen yazar, insanlardaki görünmeyen yönleri ortaya çıkarıyor.Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Sabahattin Ali bir yazar ama onun fikir işçiliği yazarlığının önüne geçmiştir çoğu zaman. Hayatının büyük bir kısmını mücadeleler içinde geçirmiştir. Bu kişiliğini eserine yansıtmış olması sebebiyle de bu kitabı yayınlandığı yıldan itibaren her yıl en çok satılanlar listesinde yerini almıştır. Türk Edebiyatına bir başyapıt kazandırmış olan Sabahattin Ali, kitabında bir tutkuyu ve tutkunun insanı nasıl bir sona sürüklediğini anlatıyor.

Kürk Mantolu Madonna kitabının konusu

Kitap, anlatıcının bir şirkette iş bulması ve burada Raif Bey ile tanışmasıyla başlar. Kitaptaki anlatıcı, Raif Bey ile ilk başlarda iletişim kuramazken gelişen olaylar zinciri sonunda Raif Bey’in hatıra defterini alıp okumaya başlamasıyla düşüncelerinde çok büyük değişiklikler olur. Raif Bey iş için Almanya’ya gider. Orada fabrikaya gitmesi gerekirken sanat galerilerine gider. Bu galerilerin birinde Kürk Mantolu Madonna resmiyle karşılaşır. Sürekli bu resmi görmeye gelir. Sonunda resmi yapan ressamla yani Maria Puder ile tanışır. Bir süre birlikte olduktan sonra ayrılmak zorunda kalırlar ve Maria Puder ölür. Yazar, Raif Bey’in yaşadığı duyguları ve Maria Puder’i kaybedişini çok etkileyici bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonunda anlatıcı, hatıra defterini vermek üzere Raif Bey’in evine gider ve onun da öldüğünü öğrenir.

Okuyucular, Kürk Mantolu Madonna’yı okurken kitabın karakterlerinden her birinde kendilerini bulurlar. Bu kişi anlatıcı, Raif Bey ya da Maria Puder olabilmektedir. Ama kitaptaki hangi karakter bizi etkilemiş olursa olsun kitapta anlatılanlar ve yaşanan aşk hikayesi herkesi derinden duygulandırmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz