Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Kozmesötikler: Nemlendiriciler ile Antioksidanları Bir Araya Getirme

Kozmesötikler: Nemlendiriciler ile Antioksidanları Bir Araya Getirme

-

Kozmesötiklerdeki belirli bileşenler akne temizlemeye ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir.

“Lüks bir hisse sahip bir nemlendiriciyi kim sevmez? Ayrıca, cildi daha net veya daha genç kılacak olursa harika olmaz mı?” Kozmesötiklerin sözü budur.

Kozmetik Cerrahi Vakfı Başkanı ve Dermatoloji Yardımcı Doçenti ve Kozmetik Cerrahi Müdürü Suzan Obagi, “Kozmesötikler, kozmetik tezgahında elde ettiklerinizle bir eczanede neler bulabileceğiniz arasındaki boşluğu doldurmaya çalışıyor” diyor.

Reçeteyle satılan ilaçlar çok etkili bir şekilde çalışacak biçimde tasarlanmıştır, ancak genellikle tezgah üstü nemlendiricilerinin zarafeti veya hissine sahip değildirler. Obagi, farklı cilt tiplerine göre özelleştirilmediğini söylüyor. Ancak kozmesötikler, kuru, yağlı veya kombine ciltlere göre uyarlandıklarında cildinizi daha genç görünen etkili kaliteli ürünlerdir.

İşte kozmesötiklerdeki bazı ortak maddeler ve onlardan neler bekleyebileceğiniz.

Hidroksi Asitler

Obagi, alfa hidroksi asitler (AHA) ve beta hidroksi asitler (BHA) gibi hidroksi asitler içeren nemlendiricilerin, ölü deri hücrelerinin dış katmanlarının pul pul olmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

En yaygın AHA’lar glikolik ve laktik asittir, ancak diğerleri sitrik asit, hidroksikaprilik asit ve hidroksikaprik asittir. Salisilik asit en yaygın BHA’dır. Bazı kozmetik gereçleri hem AHA hem de BHA’yı birleştirir.

Bu tür kozmetik maddeleri eczanede bulabilirsiniz.

Artıları: Hidroksi asitler, cildin yüzeyinin pürüzsüz kalmasına, gözeneklerin açılmasına  ve sivilcelerin iyileştirilmesine çok yardımcı olur. Obagi, Sabahları hidroksi asit içeren bir nemlendirici kullandığınızda, yaşlanmaya karşı kremler ve serumlar gibi gün boyunca kullandığınız diğer ürünlerin cilde daha iyi nüfuz edebilmesini sağladığını belirtiyor. Özellikle salisilik asit, deriye nüfuz etmede ve akne tedavisinde çok iyi bir sonuçtur.

Eksileri: Obagi, hidroksi asitlerin salisilik asitten daha asidik olduğu için rahatsız edici olduğunu açıklıyor. Hidroksi asitler cildinizi güneşe karşı daha hassas yapar, bu yüzden bu kozmetik maddeyi kullanıyorsanız güneş kremi  kullanmanız önemlidir. Obagi, lupus gibi ışığa duyarlı bozuklukları olan insanlarda hidroksi asitten tamamen kaçınılması gerektiğini belirtiyor.

Antioksidanlar ve Vitaminler

Piyasada vitamin ve antioksidan eklenmiş bir çok nemlendirici vardır. Antioksidanlar, iltihaplanmaya, erken yaşlanma ve cilt kanserine neden olabilecek serbest radikallerin etkisine karşı koyarak cildinize yardımcı olurlar. Bu ürünler C, D, E ve B kompleks vitaminleri içerebilir.

Artıları: C vitamini serumu iyi bir anti-agingdir, kırışıklıkları ve yaşlanma noktalarını etkili bir şekilde önleyebilir.

Eksileri: Vitamin C, topik olarak uygulandığında cilde fayda sağladığı bilinen tek vitamindir. Bu antioksidan vitaminleri diyetinize almak daha iyidir. Buna ek olarak, E vitamini bilinen bir alerjen olduğundan, içerdiği bir ürünü kullanırsanız alerjik reaksiyon riski söz konusudur.

Retinoidler

Vitamin A’nın türevleri olan retinoidlerin ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı, cildi pürüzsüzleştirdiği ve yaşlanma lekelerinin solmasına yardımcı olduğu biliniyor.

Peptidler

Hücrenin yenilenmesi için yapı taşları olan bakır peptitler, kozmesötiklerde yeni bir trend. Cildinizde daha fazla kollajen üretilmesine yardımcı olan, daha genç ve canlı görünmesini sağlayacak güçlü bir yaşlanmayı önleme maddesi olarak öne sürülüyorlar.

Hidroksi asitler ve C vitamini içeren kozmesötikler, cildiniz için mükemmel seçeneklerdir. Nemlendiricilerin mucizeler göstermediğini unutmayın, denenmiş ve gerçek kozmesötikler, daha sağlıklı, daha genç görünen cildin avantajlarını lüks bir krem ​​hissi ile sunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...