Ana SayfaModaKötü Giden Evliliği Kurtarmanın 10 Yolu

Kötü Giden Evliliği Kurtarmanın 10 Yolu

-

Mutlulukla başlayan evlilikler, yaşamın devam eden sürecinde yıpranabilmekte, hatta boşanma gibi çok kötü sonuçlarla bitebilmektedir. Kötü giden evliliği kurtarmanın yolları her ne kadar mevcut olumsuz durumu iyileştirme konusunda yardımcı olsa da,  bazı durumlarda ise beklenen başarıyı sağlayamamaktadır. Ancak kötü giden bir evlilik gibi var olan olumsuzlukların arasında, mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alan birtakım yollar bulunmaktadır.

Eğer ki o eski mutlu günlerinizden istemeden de olsa koşar adımlarla uzaklaşıyorsanız, zaman kaybetmeden aşağıda vereceğimiz evliliği kurtarmanın yolları yazımızı sonuna kadar okuyarak, hemen uygulamaya geçebilirsiniz.

1-Hatalarınızı Gözden Geçirin

Bu kuralı mümkünse eşler, karşılıklı olarak uygulamalıdır. Eğer ki eşiniz buna yanaşmıyorsa, siz kendi hatalarınızı gözden geçirerek ve onunla konuşarak, düzeltme yoluna gitmeyi deneyin. Empati, bir ilişkideki en önemli şeylerden biridir. Tek taraflı düşünerek karşı tarafı suçlamak yerine, davranışların nedenleri sorgulanarak hareket edilmelidir.

2-Dürüst Olun

Aslında kötü giden evliliği kurtarmanın yolları arasında dürüstlük bir öneri değil, hayatta bireylerde olması gereken en önemli kavramların başında gelen bir olgudur. Her şeye rağmen insan, hayatında birden fazla kez yanlışa düşebilmekte ve maalesef her alanda daima dürüst olamamaktadır. Ancak beyaz yalan olarak adlandırılan şeyler, zaman içerisinde her türlü ilişkide telafisi zor zararlar verebilir. Bu nedenle artık, dürüst davranmalı ve başta bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığınız hataları, karşı tarafa anlatmalısınız.

3-Bağırmadan Konuşun

Hali hazırda kötü giden bir evliliğiniz olduğuna göre, aranızdaki tartışmalarda sorunları birbirinize bağırmadan sakin bir şekilde konuşarak gidermeye çalışın. Eşlerin bu kadar sorun üzerine birbirine bağırıyor olması, adeta ateşe benzin dökmek olacak ve bu da yangının söndürülmesini imkansız hale getirecektir.

Kötü Giden Evliliği Kurtarmanın 10 Yolu

4-Ağır Sözlerden Kaçının

Tehlikede olan bir evliliğiniz var ise, herhangi bir durumda ağır sözler kullandığınız an, o evliliğin artık kurtarılma şansı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, sebep her ne olursa olsun ağır sözler sarf etmekten kendinizi uzak tutun. Telafisi imkansız sonuçlara, zemin hazırlamaktan kaçının.

5-Özür Dileyin

Özellikle bu tehlikeli süreçte, kötü giden evliliği kurtarmanın yolları arasında özür dilemek, kurtarıcı bir tutum olabilir. Özür dilemek sizi küçültmeyeceği gibi, erdemli birisi olduğunuzu da ortaya koyar. Yaptığınız hatalar için, mutlaka özür dilemesini bilin.

6-Ayrı Uyumayın

Sebep her ne olursa olsun, ayrı uyumayın. Ayrı yataklarda veya odalarda uyumak, kötü giden evliliğin tamamen bitmesine neden olacak olumsuz faktörlerin başında gelmektedir. Kızgın dahi olsanız, küslükleri bir kenara bırakın ve asla ayrı uyumayın.

7-Görevlerinizi İhmal Etmeyin

Durum ne kadar kötü olursa olsun, evlilik henüz bitmiş değil. Bu nedenle görevlerinizi, asla ihmal etmeyin. Bir eş olarak üstünüze düşen sorumlulukları yerine getirin ve kendi adınıza evliliğin devamı için çabalayın.

8-Suçlamaktan Vazgeçin

Kötü giden evliliği kurtarmanın yolları arasında, karşı tarafı suçlamaktan vazgeçmek, işe yarar bir tutum olabilir. En azından sorunu tek başına çözmese de, sorunların hafiflemesinde önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Kötü Giden Evliliği Kurtarmanın 10 Yolu

9-Sorunlarınızı Paylaşın

Mutluluklar paylaştıkça çoğalırken, sorunlar paylaştıkça azalır gerçeğini unutmayalım. Tüm endişelerinizi ve sorunlarınızı, kabul edilebilir bir üslupla eşinizle paylaşın. Sorunların çözümü aşamasında, önemli bir mesafe alabilirsiniz. Kendi başınıza çözümler bulmaya çalışmanın, daha kötü sonuçlar doğurabilme ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

10-Beklentilerinizi Açıklayın

Kötü giden evliliği kurtarmanın yolları arasında, beklentilerin açık bir şekilde konuşulması önemlidir. Beklentilerinizi karşı tarafa tam olarak aktaramıyorsanız, bu durumda evlilikte başlı başına bir sorun teşkil edecektir.

Sonuç olarak görüyoruz ki, evliliği kurtarmanın yolları arasında doğru iletişim, en önemli faktördür. Yapılan araştırmalarda başından beri doğru iletişim kuranların evliliklerinde çok az sorunlar yaşadıkları, sorun yaşadıktan sonra doğru iletişim kurmaya başlayanların ise, bu kötü gidişatı büyük oranda durdurmayı başardıkları görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz