Ana SayfaModaKötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

-

Bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız alışkanlıklarımızın, sağlığımıza pek çok kötü etkisi vardır. Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, aşırı şişmanlık ve anksiyete gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan kötü alışkanlıklarımız, sağlığımız için son derece tehlikelidir.

Kalitesiz uyku

Yeterli uyku alamıyorsanız, kendinizi gündüz zombi haline getirmekle kalmazsanız, aynı zamanda yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve depresyona yakalanma olasılığınızı da artırırsınız. Bu durumu düzeltmek için düzenli bir uyku rutini ayarlayın ve buna bağlı kalmaya çalışın. Her gece 7 – 8 saat uyumaya çalışın. Eğer kendi kendinize bu sorunu çözemiyorsanız mutlaka bir doktordan yardım alın.

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Yatmadan önce telefonu kurcalamak ya da televizyon izlemek

Telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi elektronik araçlarla yayılan “mavi ışık”, uykunuzu bozar. Bazı çalışmalar gece ışıklarının herhangi birinin çok fazla kansere (özellikle göğüs ve prostat), şeker hastalığına, obeziteye ve kalp hastalığına bağlı olabileceğini gösteriyor. Yatmadan önce kendinizi sakinleştirin. Bir şeyler okumak istiyorsanız, bir kitap açın. Daha iyi uyku için yatak odasını karanlık ve sessiz tutun.

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Sürekli oturmak

Günümüzde pek çok iş masa başında yapılıyor. Bu da saatlerce yerimizden kalkmadan oturmamıza neden oluyor. Tüm gün hareketsiz kaldığımızda metabolizmamız yavaşlar ve kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız. Kalp ve damar sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkaran bu durumu yenmek için her saat başı yerimizden kalkmalı ve kısa yürüyüşler yapmalıyız. Oturduğumuz yerde esneme hareketleri yapmak ve ayaklarımızı hareket ettirmek de bir diğer çözümdür.

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Çok fazla ve hızlı yemek

Eğer çok fazla yiyor ve çok hızlı tüketiyorsanız, kilo almanız kaçınılmazdır. Sağlıklı gıdalar tüketseniz bile, aşırıya kaçtığınızda bunlar size kilo olarak geri dönecektir. Kalp sorunları, diyabet, hipertansiyon ve kanser riskini artıran bu durumdan kaçınmak için yemekleri iyice çiğneyerek tüketmeli ve porsiyonlarınızı küçültmelisiniz. Küçük ısırıklar alın ve bunları iyice çiğneyin. Böylece midenize ekstra yük bindirmemiş olur ve daha zinde hissedebilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Dişleri iyi fırçalamamak ya da hiç fırçalamamak

Dişlerinizi tam olarak temizliyor musunuz? Plaklardan kurtulmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istiyorsanız, dişleriniz arasını da temizlemeniz gerekir. Dişlerinizin arasındaki boşluklar yapışkan bakterilerle doludur. Çok fazla plak, inme, kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı ciddi bir durum olan diş eti hastalığına da neden olabilir.

Abur cubur yemek

Soda, şekerleme ve hamur işleri çok fazla kalori içerirler ve besin değerleri son derece düşüktür. Bu tip yiyeceklerdeki şeker kanınıza çok çabuk girer. Bu tür şeyler obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerine neden olurlar. Tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi lif yönünden zengin gıdaların sindirimi uzun sürer. Bu besinler açlığınızı tatmin eder ve size sürekli enerji verir. Fındık ve tohum gibi “iyi” yağlar da sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Kötü Alışkanlıklar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Çok fazla yalnız kalmak

Kaç kişi tanıdığınız veya onları ne sıklıkta gördüğünüz değil, onlara karşı ne hissettiğiniz önemlidir. Çevreniz kalabalık olsa bile siz bundan rahatsız oluyorsanız; yüksek tansiyon, depresyon, beyin sorunları (Alzheimer gibi) ve iltihaplanma olasılığınız daha yüksektir. Yalnız hissetmemek için; bir sosyal kulübe katılmak, ailenize veya arkadaşlarınıza yeniden bağlanmak ya da başkalarını ilgilendiren yeni bir şeyler başlatmak – örneğin bir kitap kulübüne katılmak veya tenis oynamayı öğrenmek bu durumu yenmenize yardımcı olabilecek aktivitelerdir.

Sigara içmek

Sigara içme alışkanlığı vücudunuzdaki neredeyse her organı etkiler. Kalp hastalığı, kanser, diyabet, inme, bronşit, amfizem ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda, tüberküloz, göz sorunları ve romatoid artrit gibi bağışıklık bozuklukları riskinizi yükseltir. Ve eğer sigara içen birinin etrafında uzun süre kalırsanız astım, kalp hastalığı, akciğer kanseri veya inme olasılığı daha yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz