Ana SayfaModaKötü Alışkanlıklar Aslında İyi Olabilir

Kötü Alışkanlıklar Aslında İyi Olabilir

-

İyi veya kötü tüm alışkanlıklarımıza karşı düşüncelerimizi değiştirmemizin vakti geldi, çünkü hayatımız boyunca  çoğu  kötü  olarak bildiğimiz alışkanlığın aslında  iyi sonuçlar verdiği  durumlara veya bize zarar vermek yerine bize karşı faydaları dokunduğu zamanlara hepimiz şahit olmuşuzdur. Necibe.com olarak sizin için hangi alışkanlıkların iyi olduğunu, ya da iyi olduğunu sandığınızı araştırdık.

Kötü alışkanlıklar ; Kuma dokunma, yatağını topla, tembelleşme, sakız çiğneme, homurdanma, bağırma, kızma, sıkılacağın bir şey yapma, video oyununu kapat, ellerini yıka, sokak köpeğini sakın okşama, küfretme, duş al, bir aşağı bir yukarı dolanıp durma, bir yere otur … Çocukluğumuzdan beri bunları sürekli duyuyoruz.

Anneler, babalar, anneanneler ve hatta müdahaleci bazı teyzeler bile bize ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini söyleyip dururlar. Her şeye müdahale ederek alışkanlıklarımızı, davranışlarımızı, yollarımızı şekillendirmeye çalışırlar. Bize iyi gelip, bize fayda sağlayacak şeyleri seçip, bizi incitecek olanlardan kaçınmalıyız. Ve büyüyüp biz de birer anne, baba, anneanne ve teyze haline geldiğimizde, biz de aynı şekilde anne ve babamızdan uzun yıllardır duyup öğrendiğimiz “hayır” ve “gerek” sözcüklerini tekrar etmeye devam etmeliyiz.

Peki aniden, bildiğimiz ve alışmış hale geldiğimiz şeylerin aslında hiç de öyle olmadığını, yanlış bildiğimizi öğrensek ne derdik? Peki eğer sıkça yapıldığı gibi bir araştırma, tanınmış bir bilim adamı, ya da bir keşif, alışkanlıklarımızın bazılarının ”kötü ve bize zarar verebilir” gibi ilahi kanunları yok etse ve onun yerine, tam tersine, sonuç olarak aslında ”iyi ve bize karşı faydalı” olacağından bahsetse ne yapardınız?

Evcil hayvan edinmekten korkmayın

Em”pati”k Bir Aşk

Ebeveynler olarak çocuklarımızın evcil hayvan sahibi olma isteğine olumlu cevap vermekten çekiniyoruz, çünkü doğal olarak hayvandan kaynaklanacak mikroplardan, hastalıklardan ve tüylerden korkuyoruz. Ama görününen o ki, muhtemelen yanılıyoruz. Kanada’daki Alberta Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, herhangi bir evcil hayvan besleyenlerin, hatta % 70′inin evcil köpeği olan ailelerin bebekleri, bağırsaklarında daha yüksek düzeyde bakteriye sahip olduklarından, hayatlarının ilerleyen zamanlarında obeziteye karşı engel olarak, alerjilere karşı koruma sağladıklarını göstermektedir. Buna ek olarak, “Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri” adlı tıbbi dergide yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, kent sakinlerinin, toprak ve hayvanlarla daha az temaz halinde olmaları nedeniyle, kırsal alanlarda yaşayan kişilerin cildine kıyasla daha az mikrop çeşitine sahip olduklarını göstermektedir. Aynı araştırmaya göre bu azaltılmış mikrobiyal “çeşitlilik”, alerji riskinin artmasıyla ilişkilendirilebilir.

Aşırı temizliğe çok fazla önem vermeyin

Özellikle anneler, çocuklarınının temizliğinde ne kadar titiz davranırlarsa, onları o kadar koruduklarını düşünürler. Ancak uzmanlar, bizi temizlikte aşırıya kaçmamamız konusunda uyarıyor. Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları, deride yaşayan normal bakterilerin inflamasyonu önleyen bir mekanizmayı tetiklediğini keşfettiler. Bu yüzden, oynarken kirlenen çocukların yaralanmaları daha hızlı iyileşir.

Buna ek olarak, Londra’daki Brunel Üniversitesi araştırmacıları, 13.000’den fazla çocuğun fetüsten 16 yaşına kadarki süreyi takip ederek bir sonuca vardılar. Bu sonuca göre, gebelik sırasında ya da  doğumdan kısa süre sonra, aşırı ev temizlik ürünü kullanan kadınların çocuklarının astıma yakalanma riski daha yüksektir. Aslında, astım gelişme olasılığı 7 yaşına kadar % 41 idi.

Acaba yatağımı toplamasam mı?

Yatağımızın toplanmasının bir temizlik belirtisi olduğuna inansak bile, uzmanlar bunu inkar ederek  bu alışkanlığımızı bırakma konusunda bizi uyarıyorlar.. – Kingston Üniversitesi’nin açıklamasına göre yatağı topladığımız takdirde, nem, döşek ve örtülerin arasında kalıyor ve daha da katlanarak akarların çoğalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, uyandıktan sonra yatağı toplamayı bırakıyoruz, böylece akarların atmosferin havasına maruz kalarak kurumasına ve yok olmalarına yardımcı oluyoruz.

Belirli koşullar altında sinirlenebiliriz

Sevdiklerimize sinirlenmemeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz ve biz de kendi öfkemizi kontrol etmeye çalışıyoruz. Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı ve Psikoloji Bölümü araştırmacıları bu durumu yanlış buluyor. Duygularını dışa aktarabilen insanların tabii doğru bir şekilde duygularını içinde yaşayan insanlara kıyasla sağlık problemi yaşama olasılıklarının azaldığını ve böylelikle karşı tarafın size karşı nasıl davranmasını istediğinizi dile getirmenizde yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, sinirli olduğumuz anlarda bizi ilgilendiren şeylere daha çok odaklanıyoruz ve çok açık olduğumuzdan daha doğru şeçimler yapıyoruz.

Acı çektiğimiz anlarda küfrediyoruz

Keele Üniversitesi araştırmacılarına göre acı anında küfretmemiz ağrı kesici etkisi yaratıyor. Her an, neden olmaksızın küfredenlere kıyasla sadece acı anlarında küfredenlere bu davranış 4 kat daha etkili bir ağrı kesicidir.

TV izlemektense video oyunlarını tercih edin

Şiddet İçerikli Oyunların Çocuk Sağlığına Etkileri

Hangi ebeveyn video oyunu oynamayı bırakmak konusunda çocuklarıyla tartışmamıştır ki? Oxford Üniversitesi bilim adamları, belki de pek iyi yapmadığımızı ve çocuklarımıza tüm video oyunlarını yasaklamamız gerektiğini tavsiye ediyor. Araştırmacılar, her gün bir saat video oyunu oynayan çocukların hayatları ile daha mutlu olduklarını ve hiç oynamayan çocuklara göre daha iyi düzeyde, pozitif sosyal etkileşime sahip oldukları kanısına varmışlardır. Söz konusu grup ayrıca hiperaktivite ve duygusal sorunlar ile ilgili daha az sorun yaşıyorlar. Buna ek olarak, Miami Üniversitesi bilim adamları, çocukların video oyunu oynamasının boş boş televizyon izlemesinden daha iyi olduğunu belirtiyorlar.

Hiperaktivite zayıflatıyor

Annelerimiz ne kadar sakin durmamız ve ayaklarımızı sallamamamız konusunda uyarsa da, onları dinlemeyerek aslında iyi yapıyoruz. Mayo Clinic’teki Amerikalı araştırmacılar, her zaman hareket halinde olan gergin insanların, hiperkinite sayesinde, hızlı bir metabolizmaya sahip olduklarını, daha çok enerji tükettiklerini ve neredeyse hiçbir zaman sakince oturmadıkları için zayıf olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu açıkladılar.

Sakız çiğnemekten kaçınmayın

Annelerimizden, babalarımızdan sakız çiğnemenin nazik bir hareket olmadığını ve karşımızdaki insana karşı saygısızca olduğunu öğrendik hep, fakat bilim dergisinde yayınlanan bir Japon çalışmasına göre sakız çiğneme çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı koyma süresini % 10’a kadar hızlandırdığını kanıtlamışlardır.

Biraz tembellik etmenin hiç bir zararı olmaz

Güzel Bir Uyku İçin En İyi Yatış Şekilleri

Tembellik bildiğimiz üzere kötü kabul edilir. Eskilerin tabiriyle ”bütün kötülüklerin anası”. Fakat Britanya Kolombiya Üniversitesi araştırmacılarına göre mekanik çalışmalar yapanların beynine kıyasla, dinlenmiş (yolculuk yapan) bir beynin daha üretken, daha yaratıcı olabileceğini söylüyor. Çünkü, aslında beynin bu durumu, karmaşık problemleri çözmeyle ilgili olan beyin alanlarını aktive ediyor.

Ayrıca, Wisconsin-Madison Üniversitesi psikologlarının araştırmalarına göre, hayalperestler olarak bilinen insanların aslında normal insan beynine kıyasla, çalışma belleğinde daha fazla “kapasite” (kısa süreli bellek) bulunduğunu açıkladılar. Buna ek olarak, Neuropsychologica dergisinde yayınlanan Tarım Teknolojisi Enstitüsü Psikoloji Okulu’ndaki bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre, zihinsel olarak aktif başarı gösteren insanların daha entellektüel ve yetenek testlerinde yüksek başarı oranlarına sahip olanların, daha yaratıcı olduğu anlaşılmaktadır.

Kötü alışkanlıklar yazımızı beğendiyseniz ve devamının gelmesini istiyorsanız yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca bizi arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın.

Kaynakvita

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz