Ana SayfaÇocuk GelişimiKorku Hallerinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Korku Hallerinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

-

Çocukların korku halleri gerek sağlık gerekse sosyal hayatta büyük sorunlar yaratabilme potansiyeline sahiptir.

Çocuklarda Korku Ne Derece Hasar Bırakır?

Çocuk sağlığının kendine en çok dikkat etmesi gereken noktalarından biri olan çocuklarda korku halleri her koşulda dikkate alınması gereken bir konudur. Çocuk yaştaki korku reaksiyonları tedavi gerektiriyorsa hemen bir uzman doktora başvurarak tavsiye almanız gerekmektedir. Normal bir anda patlayan bir silah çocuklarda dil tutulmalarına, kendini ifade edememe ve düşünememe gibi durumların başlamasına neden olacaktır. Yetişkin bir kimsenin bile yanında böyle bir gümbürtü kopsa ani bir korku hali baş gösterecektir. Henüz 10 yaşındaki bir bünye de çok daha fazla etki bırakması anormal karşılanmamalıdır.

Sağlık konusunda genel olarak hasar görürler. Bedenen ve zihnen oluşan problemlerin ne derece olacağı olayın ve çocukların ani durumlara karşı gösterdikleri tepkiler neticesinde netlik kazanacaktır. Karşılaşılan etki ne kadar fazlaysa iyileşme süreci oldukça güçleşecektir. Korku dolu zamanların ne zaman geleceğini bilmeyeceğimizden, ani olaylara karşı çocukları nasıl hazırlamak gerektiği hakkında fikir sahibi olmak çok önemlidir. Hayatlarının en güzel ve öğrenmesi gereken tonla bilgi birikim varken anlık bir olay sonunda uzun bir süre problem yaşamalarını önlemek gerekir. Günlük işlerinizden artan zamanlarınızda bu tarz konular hakkında kendinizi geliştirmenizde büyük yarar olacaktır.

Çocukların Korkularını Yenmeleri İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle bilinmesi gereken yıllardır çocuklara anlatılan korkutucu masalların zararlarını fark edip uzak durmaktır. Her akşam öcü ve canavar gibi uydurma hikayelerle çocukların ürpermesi tüm psikolojisine yansır. Yaşı ilerledikçe bunu üstünden atmaya başlasa da atlamayan veya çok uzun süre bu tarz konulara takılı kalan çocuk sayısı çok fazladır. Böylelikle çocuklarınıza destek olmak yerine engel olmuş olursunuz. Hiçbir anne baba çocuğunun kötülüğünü istemez ama yapmaya çalıştığı hareketlerin bilincinde olması şarttır. Kendinizi en doğru bildiğinizi ve çocuklarınızın sizden başka hiç kimse tarafından eğitilemeyeceği düşüncesiyle davranırsanız olumsuz sonuçlar almanız muhtemel olacaktır.

Çevrenizde olan ya da daha önce olmuş olan hırsızlık vakaları gibi olayların bilgisini bile çocuklarla paylaşmayın. Etkisi altında kalarak geceleri yalnız başına dahi uyuyamayacak hale gelebilirler. Herkes tarafından yaygın ve ürkütücü konuşmalar olsa bile çocuklarınıza gayet normal bir durummuş gibi davranın, daha önceden anlatmış olduğunuz kafasına yer eden hayali korkutucu cisimlerde eklendiğinde düşünceleri tamamen bu tarafa kayabilir. Gereksiz ve durduk yere okul başarısında bir düşü gözlemleniyorsa herhangi bir duyumdan veya düşünceden etkilenip etkilenmediğini öğrenin. Korktuğunu fark ettiğinizde hemen nedenini öğrenmeye gayret gösterin. Bir sebepten dolayı kendini adapte edemediği derslerinin çalışması gerektiğini ve bu kadar büyütülecek bir mesele olmadığı sonucuna onu alıştırın. Gürültülü ve kavgacı ortamlardan çocuklarınızı uzak tutun. Çocuk sağlığına dikkat etmek için çocuklarda korku hallerinin tedavisi için gereken tüm koşulları yerine getirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz