Ana SayfaModaKöpeğiniz Kötü Mü Kokuyor? Ciddi Bir Sağlık Sorunu Olabilir!

Köpeğiniz Kötü Mü Kokuyor? Ciddi Bir Sağlık Sorunu Olabilir!

-

Köpeklerin kötü kokmasına neden olan ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Her köpek sahibinin anlaştığı birkaç söylenmemiş gerçek vardır: Köpeklerin patilerinin mısır cipsi gibi kokuyor olması ve nefeslerinin kokması.
Çoğu köpek için kokmak sadece bir yaşam biçimidir ama bu evcil hayvan sahipleri olarak dikkat etmememiz gerektiği anlamına gelmez. Bazı durumlarda, en iyi arkadaşının kokusu yanlış bir şeyler olduğu anlamına gelebilir. Özellikle keskin bir evcil hayvan kokusu. Özellikle de daha güçlü veya zamanla değişebilen bu keskin kokular altta yatan tıbbi bir sorunun işareti olabilir.
İşte bu bazı şeylerin uzmanlara göre neler olabileceğine bir bakalım:
#Aşırı büyümüş maya popülasyonları
Veteriner ve VetPronto kurucularından Dr. Katherine van Ekert’e göre, köpeklerin Malassezia pachydermatis mayasından dolayı keskin kokuları olabilir.
Van Ekert, “Çoğu köpekler, ciltlerinde herhangi bir sorun yaşamayan az sayıdaki bu mayaya sahiptir. Ancak, normal cilt bariyeri tehlikeye girdiğinde maya popülasyonları artabilir.” diyor. Bu, uzun süreli ıslanmaya maruz kaldığında ortaya çıkabilir.

köpek

#Diş sorunları
Köpek öpücüğü ile eğlenirken, saçınıza geri üfleyen köpek nefesiyle karşılaştığınızda o anın güzel bitmesini istersiniz. Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de düzenli banyoya ve diş temizliğine ihtiyaçları vardır. Cavalier King Charles Spaniels’in köpek sahibi ve yetiştiricisi olan Birgitta Lauren, en çok dişhekimliği eksikliğinden kaynaklanan, kötü nefesi olan köpekleri gördüğünü söylüyor .
Seyrek diş fırçalama, uzun vadede ciddi diş problemleri ile birlikte, hızla iltihaplı diş etlerine ve enfeksiyonlarına yol açabilir.
#Kötü bir enfeksiyon
New York’taki The Animal Medical Center’da çalışan doktor Dr. Ann Hohenhaus, en çok bakteri, mantar veya parazitlerin neden olduğu deri ve kulak enfeksiyonları ile ilişkili güçlü “doggie kokusunu” gördüğünü söylüyor.
#Alerjiler
Köpeğinizin bu keskin kokuları, altta yatan daha derin bir sorunun belirtisi olabilir: alerjiler.
Hohenhaus, “Çoğu cilt enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonları, alerjilere ve sonuçta ortaya çıkan kaşıntıya bağlıdır.” diyor. “Uygun ilaçlar, bir deri enfeksiyonunu hızla temizleyebilir. Neyse ki, evcil hayvanlarda alerjileri tedavi etmek için birçok seçenek vardır. Pire istilaları da bazı cilt enfeksiyonlarının nedeni olabilir.
#Uygunsuz tımar
Bazı durumlarda, güçlü bir kokunun cevabı burnunuzun dibinde olabilir: Köpeğiniz için daha sık bakım yapılması ve taranması gerekebilir.
Endüstrinin önde gelen veteriner hekiminden Dr. Patrick Mahaney şöyle açıklıyor: “Birçok köpek banyo yaptıkları sıklığın bir sonucu olarak farklı kokuyor olabilir, tarama işleminde kullanılan şampuan veya saç kremi çeşidi, bu ihtiyacı duruma göre karşılar ya da karşılamaz.
#Aşırı işlenmiş diyet mama
Köpeğinizin kokmasının diğer nedeni ise diyet ile ilgili olabilir. Kentsel efsane, bu kokunun mısır temelli bir diyet mamasından kaynaklandığını düşünürken, asıl neden ayak parmakları ve ayak pedleri arasındaki cilt üzerinde yaşayan bakteri ve mayadan kaynaklı olmasıdır. Diyet, bazı mikropların köpek ayaklarında gelişmesini kolaylaştırmasına sebep olabilir çünkü diyet mamalardaki nişastalar daha asidiktir ve vücutta iltihaplanmayı teşvik edebilir, bu da köpeğinizin patisindeki pH ve kimyasal yapısını değiştirir.
Bir köpek sahibi olarak, “koklama” yeteneğinizi asla küçümsemeyin. Kokan köpeğiniz banyodan ve diş fırçalamadan sonra gül gibi kokmaya başlarsa, düzenli bir bakım rutini aradığınız cevap olabilir. Köpeğiniz banyodan sonra hala bir odayı kokutabiliyorsa, veterinerinizle görüşün. Yavrularınızın koku aroması ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanabilir.
Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını dikkate almayı ihmal etmeyin. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz