Ana SayfaModaKonfor Alanının Kölesi Olmak

Konfor Alanının Kölesi Olmak

-

Yalnızlık kişinin potansiyelini kullanmasını pozitif yönde mi etkiler? Bu soruyu birlikte cevaplamaya çalışalım.

Sıradan bir hayat yaşarken, kabuğunu kıran ve hem kendisine hem de başkalarına yararlı işler yapmaya başlayan insanların hayatlarını incelediğimde birçoğunun büyük bir başarısızlıktan sonra, ailesinden ayrıldıktan ya da boşandıktan sonra potansiyellerini keşfettiklerini görüyorum. Öyle ise konfor alanından çıkmak, yalnız kalmak insanı güçlendirirken aynı zamanda yapabileceklerini de keşfetmesini sağlıyor diyebilir miyiz?

Konfor alanınızı ilk ne zaman terk ettiniz? Sanırım ben üniversiteye başladığımda terk ettim. İlk kez kendi başıma hastaneye gitmem gerektiğinde bu karmaşadan kaçmak için birden iyileştiğimi bile düşünmüştüm. Ama böbrek ağrısı düşünce gücü ile geçmeyince, yani iş başa düşünce şimdiye kadar benim için aile büyüklerinin hallettiği, başta çok karmaşık gelen tüm o evrak işerini ve tetkikleri tamamladım. Tahmin ediyorum ki çoğu insan için üniversite yılları, alışık oldukları rutinden ayrılma böylece hayatı tanıma, kendi ayakları üzerinde durma ve potansiyelini keşfetme dönemidir.

Yeni bir işe başlama, iş değiştirme, hatta sektör değiştirip yenilikler keşfetmek insanı zorlarken güçlendirir. İşteki ilk günümüzü hatırlayalım. Hiçbir yakın arkadaşımız ya da ailemizden biri gelip de bizim hem işe hem de yeni iş arkadaşlarına alışmamızı sağlamadı. Bunu tek başımıza başardık. Başardık ve öylesine benimsedik ki alın size yeni bir konfor alanı oluştu. Birçok kişi memnun olmasa bile işinden, sırf bu konfor alanını terk etme cesareti gösteremedikleri için ayrılamıyor. Konfor alanı bağımlısı oluyoruz sanırım. Oysa hayatta her türlü bağımlılıktan uzak durmak gerekir.

Ne yapalım yani güç içimizde diye durup dururken istifa mı edelim? Sevgilimizden mi ayrılalım? Başarılı olacağız diye boşanalım mı? Tabii ki hayır. Hayatımızı kolaylaştıran bir aileye, arkadaşlara, sevgiliye sahip olmak harikadır. Ama bu güzelliklerin oluşturduğu konfor alanının bağımlısı, kölesi olup pasifleşmeyelim. Küçük şeylerden bahsediyorum. Her sabah çocuğun beslenme çantasını anne hazırlıyor olabilir ama arada baba da hazırlasın ve bunu yapmak için annenin kör kütük hasta olmasını beklemesin. Arabanın kasko/sigorta işlerini ailede erkek hallediyor olabilir ama bir kez de kadın bu görevi üstlensin ve bunu yapmak için erkeğin 2 aylık yurt dışı görevine gitmesini beklemesin. Yani acil durum oluşmadan, hayatta mecburen o durumla baş etmek zorunda kalmadan önce provamızı yapalım. Baştaki soruya dönecek olursak evet yalnızlık yani işin başa düşmesi potansiyelin kullanımını pozitif yönde etkiler.  Bir düşünün bakalım yapamam sandığınız neleri iş başa düşünce başardınız? En son ne zaman ve hangi durumda konfor alanınızı terk ettiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz