Ana SayfaHamilelikKolay Doğum İçin Öneriler

Kolay Doğum İçin Öneriler

-

Her insan hayatını paylaşacağı ve beraber yaşlanacağı hayat arkadaşı bulduktan sonra zamanı geldiğinde bir bebeği olsun ister. Yaşama adeta güzellik katacak olan bu olay, duygusal olarak kadınlar tarafından maksimum düzeyde arzulansa da bazı durumlarda doğum endişesi kadınların korkuya ve endişeye kapılmasına sebep olabilmektedir. Günümüz dünyasında sürekli olarak ilerleyen ve gelişmekte olan teknoloji sayesinde artık tıp alanında da birçok farklı gelişmeler yaşanmaktadır. Kolay doğum için geliştirilen yöntemler sayesinde, her anne adayı kolaylıkla doğum yapabilmektedir. İsterseniz gelin hep birlikte kolay doğum yöntemlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kolay doğum yapmak isteyenler için öneriler

  • Kolay doğum için hamile kadınların dikkat etmesi gereken en önemli nokta anne olmaya psikolojik olarak hazırlanmaktır. Hamilelik döneminiz boyunca sahip olacağınız bebeği, onun sizin hayatınıza katacağı güzellikleri ve bu güç ile birlikte tüm zorlukların üstesinden gelebileceğinize kendinizi inandırın.
  • Kolay doğum yapabilmek için hamilelik süresi boyunca beslenme düzeninize ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuzdan alacağınız beslenme tavsiyelerine tam olarak uyarak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını korumalısınız.

Kolay doğum yapmak isteyenler için öneriler

  • Kolay doğum yapabilmek için dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta hiç şüphe duymaksızın hastane seçimidir. Doğumun yapılacağı hastaneye karar vermek daha hamileliğin ilk aylarından yapılması gereken bir seçimdir. Hastane şartları ve doktorlar hakkında bilgi almak, araştırmalar yapmak ve bir karara varmak anne adayını psikolojik açıdan oldukça rahatlatacaktır.
  • Doğumu kolaylaştıracak olan diğer bir önemli etken de bebeğinize özel bir oda hazırlamak olacaktır. Bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra temel ihtiyaçlarınızı ve kendi isteklerinizi göz önünde bulundurarak hazırlayacağınız bebek odası, anne adaylarının doğum için kendisini hazır hissetmesini sağlamaktadır.
  • Kolay doğum yapabilmek için anne adaylarının hamilelik süresi boyunca belirli egzersizler yapması oldukça yararlı olacaktır. Hem zihinsel olarak hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak rahatlatacak yoga, pilates ya da benzeri egzersizler doğuma hazırlık ve kolay bir doğum için son derece doğru bir tercih olacaktır.
  • Hamile kadınların doğum zamanına yaklaşırken masaj yaptırması doğumu kolaylaştıracaktır.
  • Doğum sancıları başladıktan sonra bol bol su tüketmek anne adayının rahatlamasını sağlayacaktır. Pipet yardımı ile sık sık su içmeli ve sakin olmaya çalışmalısınız.
  • Doğum sancıları başladıktan sonra istediğiniz şekilde çığlıklar atmak, oldukça rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Stresinizi ve acınızı azaltmak adına doğum sırasında da bağırmaktan ve çığlık atmaktan kesinlikle çekinmemelisiniz.
  • Doğum öncesi şeker ya da çikolata gibi bol enerji içeren besinler hem doğum sırasında hem de doğumdan sonra kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Doğum sırasında ne kadar enerjiniz bulunursa o kadar rahat bir şekilde doğum yapacağınızdan kesinlikle doğumdan önce bu tip yiyeceklerden tüketmelisiniz.
  • Doğum sırasında ters giden bir durum olduğunda sakinliğinizi korumalı ve doktorunuza güvenmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz