Ana SayfaHastalıklarKoah Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Koah Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Koah’ın açılımı “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” dır. Hastalığının sebeplerinin arasında en önemlisi sigara tiryakiliğidir. Bir insan 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içerse, Koah’a yakalanma riski oldukça büyüktür. Koah tanısı konan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen kişiler veya uzun süre sigara içip, yeni bırakmış kişilerdir.

Koah’ın belirtileri arasında öksürük ve balgam çıkarma vardır. Sigara tiryakileri bu belirtileri, sigara içtiklerinden dolayı yaşadıkları için önemsemezler. Bundan dolayı hastalığın erken teşhisi çok mümkün olmamaktadır. Erken teşhis olmadığı için hastalar, hasta olduklarını öğrendikleri zaman, akciğer kapasitelerinin büyük bir kısmını zaten kaybetmiş olurlar.

Sigara içenlerin yaklaşık %20’sinde bu hastalık görülmektedir.  Sigaranın içine çektiğimiz dumanından dolayı nefes borumuza ve hava keseciklerine zehirli gazlar dolar. Zamanla bu gazlar nefes borusunun ve hava keseciklerinin yapısını bozar. Bu bozulmadan dolayı yıllar geçtikçe Bronşit ve Amfizem ortaya çıkar. Bronşit, bu dumanlar bronşların yapısını bozduğu ve tıkadığı için Tıkayıcı bronşit olarak adlandırılır. Amfizem ise hava keseciklerinin yapılarının bozulması durumudur.

Yukarıda bahsedilen tahribatların geri dönüşü mümkün değildir. Koah, ilerlemeye yatkın bir hastalık olduğu için, akciğerleri çok hızlı bir şekilde bozar ve yaşlandırır. Fakat sigara Koah hastalığı çıkar çıkmaz bırakılırsa, hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Koah hastalığında kullanılan ilaçlar tedavi etmeye yönelik değil, yaşanılan nefes darlığını ve öksürüğü geçirmeye yöneliktir. Yani tedavi için yapılacak en isabetli ve mantıklı hamle, sigarayı bırakmak olacaktır.

Bu hastalığın en önemli belirtisi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi balgam çıkarma, aşırı öksürük ve nefes darlığıdır. Başlangıçta balgam çıkarma sadece sabahları olurken, ilerleyen zamanlarda her saat başı balgam çıkarma noktasına gelinir. Öksürük ise giderek şiddetini artırarak boğulacak derecede öksürüğe kadar gider.

Nefes darlığı ise başlangıçta hafif egzersizde ortaya çıkarken, hastalığın ilerlemesi durumunda, istirahat ederken bile görülür. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktor muayenesine başvurmak çok önemlidir. Aksi taktirde akciğere verilen hasar geri dönülemez olacak, bu da yaşam kalitemizi önemli ölçüde azaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz