Ana SayfaHastalıklarKızamık Hastalığı Nedir?

Kızamık Hastalığı Nedir?

-

Kızamık hastalığı ilkbahar ve kış aylarında yaygın görülen bir hastalıktır. Virüs kaynaklı bir hastalık olup bulaşıcıdır. Hastalık tehlikeli bir hastalık olmayıp bebekler ve hamileler için tehlike arz etmektedir. Aşı olmayan yerlerde ölüme yol açabilir. Mikroplar ağız ve burun boşluğunda yer alır. Genellikle küçük çocuklarda çok sık görülür. Kızamık 1 kere görüldüğünde ilerleyen zamanlarda vücut bağışıklık kazanarak bir daha kızamık rahatsızlığı görülmez.

Kızamık Hastalığı  Belirtileri Nelerdir?

Kızamık ateşlenme ile kendini gösterir. Kişide tireme ve ağız içinde lekeler oluşmaya başlar. Göz bölgesi kızarır ve kişi öksürmeye başlar. Vücut bölgesinde lekeler ve kızarmalar görülür. Hastanın vücut direnci düşmeye başlar. Bademcik bölgesinde şişmeler görülür. Lekeler gittikçe belirginleşir ve büyümeye başlar.

Kizamik Hastaligi

Kızamık Hastalığı  Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamık tedavisi aile tarafından gerçekleştirilir. Kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ateş düşürücü ve sakinleştiricilerle hasta rahatlatılmaya çalışılır. Oda sıcaklığı 20 derece civarında tutmak önemlidir. Ilık bez tedavisi uygulanır. Beslenmeye dikkat etmek ve bol sıvı almak gerekir. Sindirimi kolaylaştıracak besinler tüketmek önemlidir. C vitamini kızamık için tavsiye edilir. Et ve süt ürünleri fazlası ile tüketilmelidir. Oda sık havalandırılmalı ve güneşlendirilmelidir. Uzman doktor tavsiyesine uymak hasta ile fazla temas halinde olmamak gerekir. Hastanın özel eşyaları kullanılmamalı, hapşurma ve aksırma gibi durumlarından uzak durmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz