Home Psikoloji Kıskançlığın Nedenleri ve Kıskançlığın İlişkilere Etkileri

Kıskançlığın Nedenleri ve Kıskançlığın İlişkilere Etkileri

0
Kıskançlığın Nedenleri ve Kıskançlığın İlişkilere Etkileri

Kıskançlık, ilişkilerde sık görülen bir sorundur. Romantik ilişkiler kesinlikle kıskançlık nedeniyle sarsılabilir. Kıskançlığınız nedeniyle sadece partnerinizle değil aile üyeleriyle, arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla da problemler yaşayabilirsiniz. California State University’de sosyoloji profesörü olan Gordon Clanton’a göre kıskançlık, değerli bir ilişki içinde algılanan bir tehdide karşı koruyucu bir tepkidir.

Kıskançlık olmaksızın, ilişkide az bir koruma veya aidiyet olabilir. Bununla birlikte, çok fazla kıskançlık, sağlıksız ilişki modellerine yol açabilir.

Kıskançlığın farklı türleri olabilir. Çevrenizi rahatsız etmeyecek kadar kıskançsanız belki de içinize atıyorsunuzdur. İçinize atmak her zaman iyi bir çözüm olmayabilir. Kıskançlık önemli bir sorun haline geldiğinde, iş hayatı, sosyal hayat ve hatta aile hayatı etkilenebilir.

Eşlerden birinin diğerine sadakatsiz olması durumunda, duygusal olarak ya da fiziki olarak herhangi bir ihanet, ilişki için yıkıcı olabilir ve bu durum eşlerden aldatılan taraf için yetersizlik duygularının oluşmasına neden olabilir.

Arkadaşların kıskançlığı da güvensizlik duygularını ortaya çıkarabilir. Çoğu zaman, güçlü dostlukların oluşmaya başladığı gençlik yıllarında bu durumlar ortaya çıkar. Bir çocuğun en iyi arkadaşı, başka biriyle daha fazla zaman ayırmaya karar verirse, çocuk kendini tehdit altında hissedebilir veya kendini değersiz görebilir.

Çalışma ortamı da rekabet ve kıskançlığa neden olabilir. Örneğin, aynı iş tecrübesine sahip iki adam görevlerinde benzer şekilde çalışır fakat daha sosyal olana bir terfi verilirse diğer kişide kızgınlık duyguları oluşabilir.

Kıskançlığın Nedenleri

Kıskançlık genellikle şunlardan kaynaklanır:

Rekabet

Rekabet, sevilen bir kişinin sevgisini kazanmaya çalışan iki insan arasında olabilir.Tehdidin gerçek olup olmadığı, birinin ortak hedefi için birbirlerine karşı yarıştığı fikri kıskançlığın ortaya çıkması için yeterlidir.

Aşağılık kompleksi

Aşağılık kompleksi güvensizliğe, kendinden şüphe etmeye ve kişinin kendine duyduğu saygıyı yitirmesine neden olabilir. Sevilen bir kişi ya da istenilen bir terfi için önündeki herkesin bir tehdit olduğunu ve / veya muhtemelen o kişi ya da terfi için rekabet ettiğini düşünebilir.

Karşılaştırmalar

Hepimizin farklı özellikleri olduğunu düşünürsek, birini sahip olduğu yetenekler nedeniyle kıskanmak son derece yersizdir. Böyle bir anlayışa sahip olmayan biri sürekli kendinde olmayana odaklanır. Bu da elindekinin kıymetini bilmemesine ve etrafındaki kişileri kıskanmasına yol açar. Karşılaştırmaya teşvik eden web siteleri ve televizyon şovları yoluyla kıskançlığın arttığını söyleyebiliriz.

Hak

Birisi bir şeyi hak ettiğine inandığında, istediği şeylere sahip olan herkesi rakibi olarak görebilir ve onlara zarar verebilir. Hayatın adil olduğu veya olabileceği fikri, kıskanç kişilerin ortak düşünce yapısını oluşturur.

Kıskançlık her zaman kötü bir şey olmayabilir

Kıskançlık, bir ilişkinin sınırlarını tanımlamaya yardımcı olabilir. İlişkideki sorunları tespit etmek için kıskanç taraf diğerine sıkıntılarını söyleyebilir. Bir ilişkide kıskançlık miktarı kontrol edildiğinde o ilişkinin gelişmesi kaçınılmazdır.

Kıskançlığın mantıksız hale geldiğine dair birkaç işaret var;

Kıskançlık kontrol edilemez hale geldiğinde işler daha da zorlaşır. Örneğin ufak sorunlar çok fazla büyütülebilir. Kıyafetlerle ilgili eleştiriler ya da alışveriş sonrası faturaların gösterilmesinin istenmesi gibi durumlar güvenin azaldığının göstergeleridir. Eleştiriler abartıldığında karşı taraf alıngan hale gelebilir. Başarıları küçümsemek, karşı tarafın güvenini sarsabilir. Dozu kaçan kıskançlık, her türlü sağlıklı ve mutlu ilişkiye zarar verir.

Psikolog ve filozof William James, duyguların hayatımıza tepki olarak oluşturduğumuz fiziksel eylemlerden kaynaklandığını söyler. Çoğumuz için, değişen davranışların bir çeşit duygusal süreç sonucu oluştuğunu bilmek, ilişkilerdeki çıkmazları çözmek için yeterli olabilir. Kıskançlık anında bunun bir davranışın etkisiyle olduğunu fark ederek duygusal bir arınma sağlanabilir.

Kıskançlığı yenmek için ne yapmalıyız?

Kıskançlıkla ilgili sizin de sıkıntılarınız varsa, davranışınızı değiştirmek çok daha etkili bir çözüm olabilir. Böylece partnerinizin değişmesini beklemekle kendinizi tüketmezsiniz. Olumlu bir değişiklik yapmak ve sağlıklı bir şekilde davranmaya başlamak için şunları deneyebilirsiniz;

Kendinizi izleyin

Bedeninizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı izlemeyi deneyin. Özellikle de kıskançlık duygusu çok fazla rahatsız etmeye başladığında bunu yaparsanız kendinizin daha çok farkında olursunuz. Kendinizi kıskançlıkla boğuşurken yakaladığınızda verdiğiniz fiziksel tepkilere bakın. Neler oluyor? Bedeninizi izlemek, bir sonraki aşamada vereceğiniz tepkiyi anlamanıza yardımcı olabilir. Mideniz mi düğümleniyor, boğazınız mı sıkışıyor? Terliyor musunuz? Bedeninizin verdiği bu tepkiler, kıskançlık krizinden uzaklaşmanızı sağlamak için size yolladığı sinyallerdir. Bedeniniz size aynen şunu söylüyor: “sen orada kıskanırken ben burada acı çekiyorum”.

Kimse bedenine işkence yapmak istemez. Özellikle kadınlar canlı ve sağlıklı görünmek isterler. Kıskançlık krizleri nedeniyle vücudunuzun stres hormonları üretmesine izin vermeyin.

Not alın

İzleme egzersizleri yaparken hangi durumlarda ne şekilde tepki verdiğinizi daha net görmek için bir günlük tutun. Kıskançken nasıl tepkiler veriyorsunuz. Her seferinde aynı şeyleri mi yaşıyorsunuz. Sizde olmayan bir şey için birini kıskanıyorken verdiğiniz fiziksel tepkiler ile sevgilinizi kıskanırken vücudunuzda oluşan fiziksel değişimler aynı mı? Not almak oldukça etkili bir yöntemdir. O an göremediğiniz şeyleri fark etmenizi sağlar ve bu konuda bilinçli olmanıza yardımcı olur.

Farklı davranış kalıpları geliştirin

Bunu yapabilmek için çok fazla pratik yapmanız gerekiyor. Her seferinde ufak adımlar atarak davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Kıskançlıktan kurtulmak ve onun etkilerinden arınabilmek için öncelikle konuşmanıza dikkat edin. Ne tür kelimeler kullanıyorsunuz. Yıpratıcı, aşağılayıcı ya da yıkıcı olabilecek kadar negatif bir tonda konuşuyorsanız bu, yetersiz ve güvensiz hissettiğiniz anlamına gelebilir. Bu konuda bir şeyler yapmamak bu duyguların daha da güçlenmesine neden olur. Değiştirmeye çalıştığınız davranışınızı sürekli pratik yapın. Unutabilirsiniz, yapmayı istemeyebilirsiniz, bunlar son derece normaldir. Önemli olan azimli olmak ve uzun vadede istediğiniz davranış kalıplarını oluşturmaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version