Ana SayfaKişisel GelişimKişisel Gelişimin 11 Kuralı

Kişisel Gelişimin 11 Kuralı

-

Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim, insanın kendisini tanımasını, eksikliklerini tespit edip, belirlenen hedeflere ulaşmasını amaçlayan ve insanı motive ederek hedefine yaklaştıran teknikler ve stratejiler bütünüdür.

Kişisel Gelişimin Amacı Nedir?

Kişisel gelişim, ilk bakışta insanın başkaları ile ilişkilerini düzenleme amacı taşısa da, esasında insanın mutluluğunu ve iç huzurunu hedeflemektedir. Kişisel gelişim, insanoğlunun olumsuz duygularını, düşüncelerini, inançlarını ve önyargılarını, olumlu duygu, düşünce ve inançlara dönüştürmeyi amaçlar. Önyargıları yok etmeyi hedefler.

Bütün kişisel gelişim kitapları, kişisel gelişim videoları, kişisel gelişim yazıları ve kişisel gelişim filmleri, insanların bakış açılarını değiştirerek, hayatlarını çok daha güzel şartlarda sürdürebilmelerini ve mutluluğa ulaşmalarını hedefler.

Kişisel gelişim testleri ise, insanların kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olmak amacı ile hazırlanmış testlerdir. Pek çoğumuz, birbirinden farklı başarı ve kişisel gelişim hikayeleri okumuşuzdur. Bir kısmımızda ise, bu hikayeler ve yazılar büyük etkiler oluşturup, büyük değişimlere yol açmıştır.

Peki kısaca kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişimin kuralları nelerdir? Buyrun kısa kısa notlarla kişisel gelişim neymiş bi bakalım.

 1. Her gün mutlaka 10 dakika kitap okuyun.
 2. Yeni bir dil öğrenin.
 3. Haftalık egzersiz ve spor rutinleriniz olsun.
 4. Başarıya ulaşmak için 5 yıllık hedef belirleyin ve adım adım ilerleyerek, 5 yılın sonunda bu hedefinizi gerçekleştirmeyi amaçlayın.
 5. Her ay kötü bir alışkanlığınızı terk edin.
 6. Negatif enerjiye sahip ve her şeyin olumsuz tarafına bakan insanlardan uzaklaşın.
 7. Televizyon izlemeyi bırakın.
 8. Zaman zaman, dersler çıkarmak için geçmişe yolculuğa çıkın.
 9. Yeni hobiler edinin.
 10. Zor insanlarla başa çıkmayı öğrenin.
 11. Kusurlarınızı ve eksiklerinizi tespit edip, bu eksikliklerinizi telafi yoluna gidin.

Kişisel gelişim, ömür boyu devam eden bir süreçtir. İnsanın değer yargılarına ve yaşam amacına uygun bir biçimde ömrü boyunca kendini geliştirmek istemesi, olumsuz duygu ve düşüncelerinden kurtulup, olumlu duygu ve düşünceler denizine yelken açmayı amaçlaması, elbette takdir edilmesi gereken güzel bir tutumdur. Kişisel gelişim, doğumla başlayıp, ölüme kadar devam eden uzun bir yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz