Ana SayfaModaKısır Erkeklerin Çocuğu Olur Mu?

Kısır Erkeklerin Çocuğu Olur Mu?

-

Birçok insanın merak ettiği konulardan biri de kısırlıktır. Kısırlık probleminin nedenleri belirlenmeden tedavisi ve çözümü yapılamaz. Bu sebeple kısırlık probleminde eşlerin her ikisi testlere girmeli ve sorun saptanmalıdır. Kısırlık çocuk yapımını imkansız haline getiren bir bozukluktur. Kalıtsal olabildiği gibi çevresel faktörlerden bu duruma neden olabilir. Yani kisişinin sonradan kısır kalması mümkündür. Örneğin erkeklerde çocukluk döneminde geçirilen iltihaplı hastalıklar, cinsel organa zarar verecek yaralanmalar, aşırı derecede ısınan ortamlarda bulunmak ve vücut geliştirmek için alınan ilaçlar kısırlığa neden olur. Kısırlık tedavisi ancak nedeni saptandıktan sonra yapılabilir. Ancak bazı kısırlıkların henüz tam olarak nedeni bilinmiyor.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Bir Hastalık mı?

Birçok kısırlık türleri için tedavi mümkündür. Hatta gelişen teknoloji sayesinde tıp bu alanda oldukça ilerleyerek hiç spermi bulunmayan erkeklerde bile kısırlığın tedavisini mümkün hale getirmiştir. Kısırlık tedavisinde sperm kontrolleri yapılarak normal yoldan hamile kalınamasa bile erkek kısırlığında bazı durumlar vardır ki hastaya ümit vermek son derece yanlıştır. Yapılan bütün tetkiklere rağmen kişinin spermleri gayet normal çıkabilir. Ancak eşe de bağlı olmayan durumlarda henüz sebebinin bilinmediği erkek kısırlığı mevcuttur. Bu durumlarda çocuk yapabilmek mümkün değildir.

Spermi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Erkek kısırlığında sperm testleri yapılırken spermlerin her türlü durumu incelenir. Ancak belirli durumlarda spermler dış etkenlere bağlı olarak değişebilir. Çocuk sahibi olmayı isteyip olamamak kişilerde büyük strese yol açar. Doktora gidilse bile hem tedavi süresinde hem de test aşamasında bu stres aratarak devam ederç stres hormonları büyük derecede etkileyen bir faktördür. Bu durumda sperm kalitesinde, sperm sayısında, sperm hzıında değişikliklerin olması son derecede normaldir. Bu sebeple süreç boyunca eşlerin birbirinin yanında olması ve stres seviyelerini en aza indirgemeleri gereklidir.

Eşler Çocuk Sahibi Olmak İçin Sabırlı Olmalıdır

Görülen birçok örnekte uzun yıllar boyunca ne yapılırsa yapılsın çocuk sahibi olmayan çifler normal yollarla hamile kalarak sağlıklı çocuklar dünyaya getirebilmişlerdir. Bu sebeple evlilik boyunca çocuk sahibi olmak için çiftler sabırlı ve sakin olmalıdırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz