Ana SayfaModaKişiliğinizi Değiştirebilen Hastalıklar

Kişiliğinizi Değiştirebilen Hastalıklar

-

Düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız sizi siz yapan şeylerdir ve buna kişilik adı verilir. Alışkanlıklarınız ve çevrenize karşı verdiğiniz tepkiler, kişiliğinizin birer parçasıdır. Ruh haliniz zaman içinde değişebilir, yıllar içinde öğrendikleriniz ve tecrübe ettikleriniz sizi bambaşka birine dönüştürebilir. Özellikle bazı sağlık koşulları kişiliğinizi etkileyebilir ve hiç olmadığınız biri gibi davranmanıza neden olabilir.

Alzheimer Hastalığı

Bu hastalık, düşüncelerinizi, hafızanızı ve karar vermenizi etkilemektedir. Karışıklık hissetmenize ve davranış biçiminizi değiştirmenize neden olabilir. Hastalığın ilk evrelerinde endişeli hissedebilir ya da rahatsız olabilirsiniz. Zamanla, daha ciddi etkiler oluşabilir. Tatlı ve düşünceli bir kişi huysuz ve laf anlamayan birine dönüşebilir. Ya da çok çabuk strese giren, her şeyden panik yapan biri gayet sakin bir ruh haline bürünebilir.

Kişiliğinizi Değiştirebilen Hastalıklar

Bunama

Alzheimer sonrası, bunama en sık görülen durumlardan biridir. Lewy cisimleri olarak adlandırılan alışılmadık protein yığınları, hafızanızı, hareketlerinizi ve düşüncelerinizi kontrol eden beyin bölgelerinde oluşur. Böylece sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak etkiler. Bu durumdaki insanlar daha pasif bir hayat sürmeye başlarlar. Hobileri azalır ve çok az duygulanırlar.

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalarının elleri titrer. Yürümeleri, konuşmaları, uyku düzenleri ve düşünmeleri bile hastalıktan etkilenir. Erken evrelerde ufak tefek şeylere saplanma ya da ansızın dikkatin kesilmesi gibi belirtiler görülebilir. İlerleyen dönemde düşünceleri bir nokta etrafında sabit tutmak son derece zorlaşır.

Huntington Hastalığı

Doğumsal bir hastalık olan Hungtington, ancak genellikle 30’lu veya 40’lı yaşlarda ortaya çıkar. Huntington hastalığı beyin hücrelerine zarar verir ve hayatınızın her parçasını etkiler. Düşünürken zorlanıyorsanız, duvarlara vurmak isteyecek kadar öfkeleniyorsanız ya da dişlerinizi fırçalamak gibi temel şeyleri görmezden geliyorsanız dikkat etmelisiniz. Bu hastalığa sahip olup, bunun farkında olmayabilirsiniz.

Kişiliğinizi Değiştirebilen Hastalıklar

Multipl Skleroz (MS)

Bu hastalıkla uğraşan kişilerin bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Beyindeki ve omurgadaki sinirler hasar görmüştür. Mesane sorunlarından yürüme yeteneğine kadar değişen sorunlara neden olabilir. Bazen gülme ve ağlama kontrolü kaybedilebilir ve duygular birbirine girebilir.

Tiroid Hastalığı

Tiroid, vücudunuzun ne kadar hızlı veya yavaş çalışacağını söyleyen hormonlar salgılar. Eğer tiroid çok fazla çalışırsa sinirli, endişeli ve gergin bir ruh hali oluşabilir. Tiroid çok az çalışırsa da donuk bir ruh hali meydana gelebilir. Eğer tedavi edilmezse beyninizde uzun süreli etkileri olabilir.

Kişiliğinizi Değiştirebilen Hastalıklar

Beyin Tümörü

Beyninizin frontal lobundaki bir tümör, kişiliği, duyguları, problem çözme ve bellek alanlarını etkileyebilir. Bu sizi şaşkın veya unutkan hissettirir. Ayrıca ruh hali değişikliklerine neden olabilir, sizi daha agresif hale getirebilir veya paranoyak düşünceleri tetikleyebilir.

Bazı Kanser Türleri

Kişiliği etkileyebilen sadece beyin ve omurilikteki tümörler değildir. Hormon seviyenizi kontrol eden, kanserli hücreleriniz varsa bunlar mukus ve diğer sıvılar üreten hücrelere girer. Böylece meme, kolon, akciğer ve pankreas dahil olmak üzere pek çok kanser riski oluşabilir.

İnme

Beyninizin bir bölümüne giden kan akışı kesildiğinde, hücreler yeterli oksijen almaz ve ölmeye başlarlar. Etkiler, inmenin ne kadar sürdüğüne ve beynin neresinde olduğuna bağlıdır. Vücudunuzun bazı bölümlerini hareket ettiremeyebilirsiniz ve bu da kişiliğinizi bazı açılardan değiştirebilir. Daha sabırsız olabilir, ciddi ruhsal değişimler yaşayabilir veya daha önce yaptığınızdan daha dürtüsel davranabilirsiniz.

Depresyon

Depresyon sadece ruh halinizi değil aynı zamanda düşündüğünüz şeyleri, hafızanızı ve kararlarınızı da etkiler. Çevrenizdeki dünyayı algılama şeklinizi etkiler. Erkeklerde ve kadınlarda çok farklı olabilir. Erkekler genellikle bıkkın, rahatsız ve kızgın olma eğilimindeyken kadınlar genellikle değersiz, üzgün ve suçlu hissederler.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Saplantılı ve durduramadığınız düşünceler obsesif kompülsif bozukluğa işarettir. Ellerinizi yıkarsınız fakat bunu tekrar edersiniz. Basit bir görevi bitirmek bile saatler alabilir. Eleştiriye tahammül edememe ve kaygıların çoğalması gibi bu hastalığın kişiliği etkileyen diğer belirtileridir.

Şizofreni

Bu ciddi zihinsel hastalıkla mücadele edenler, sesler duyduklarını ve orada olmayan şeyleri gördüklerini iddia edebilir. Gerçekte hiçbir temeli olmayan şeylere inanabilirler ve bir süre sonra sosyallikleri azalabilir. Hastalık ilerledikçe düşünceleri takip etmek zorlaşır. Bu da insanlarla konuşmayı bile zorlaştırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz