Ana SayfaModaKişiliğiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Kişiliğiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

-

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişiliğimizin bazı hastalıklar üzerinde ciddi etkileri var. Dışa dönük kişilerin yaşadıkları sağlık sorunları ile içe dönük kişilerin hastalıkları farklı olabiliyor. Kişiliğiniz sağlığınızı nasıl etkiliyor, bir bakalım;

Dışa dönük kişilikler

Araştırmacılar bunun nedenini tam olarak açıklayamasalar da dışa dönük kişilerin bağışıklık sisteminin daha sağlam olduğunu gözlemlediler. Bir çalışmada, oldukça sosyal olan insanların soğuk algınlığına daha az yakalandıkları tespit edildi.

Kişiliğiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Narsistler

Narsist kişiler özel muamele hak ettiklerini düşünürler. Diğer insanlardan yararlanma eğiliminde olan narsist erkeklerin, kalp sorunları da dahil olmak üzere bazı sağlık sorunlarına yakalanma ihtimali daha yüksektir. Bunun nedeni, stres olmadığı durumlarda bile, sistemlerinde stresle ilişkili kimyasal kortizol seviyelerinin olağanüstü yüksek seviyelerde olmasıdır. Narsistik kadınlar için durum daha farklı. Narsist kadınlar erkeklere nazaran daha az stres hormonu üretiyor.

İyimserler

Olumlu bir bakış açısına sahip olmak fiziksel sağlığınızın bozulmamasını sağlayabilir. Hasta olursanız, bu tutum onunla başa çıkmanıza ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, iyimser kişilerin hastalıklarını kabul etme ve zor durumlarda mizahı bulma konusunda başarılı olduklarını göstermektedir.

Kötümserler

Bazı çalışmalar sürekli mutsuz olan insanların ilaç almaları gerektiğin ve ilaçlarını almadıklarında daha az uyuduklarını göstermektedir. Bu tip kişilerin uyku durumları düzensiz ve kalitesiz olduğu için bağışıklık sistemleri de son derece zayıf olmakta ve hastalıklara karşı vücutları savunmasız halde olmaktadır.

Kişiliğiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Esnek düşünebilenler

Araştırmacılar bu karakteristiği meraklı, katılımcı ve işbirlikçi olarak nitelendirdiler. Bu tip kişiler kararlarında son derece esnek olabildikleri için bir fikre sıkı sıkıya bağlanmıyorlar. Bu da onların daha rahat düşünmelerini sağlarken stres hormonu biriktirmelerini önlüyor. Stresin birçok hastalığın kaynağı olduğunu düşünürsek, esnek düşünebilenlerin ne kadar sağlıklı olabileceklerini de görebiliriz.

Vicdanlılar

Bu özellik, sağlıklı ve uzun ömür ile bağlantılıdır, çünkü kısmen iyi kararlar verme olasılığınız daha yüksektir. Bu özelliği olan insanlar sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapma eğilimindedir. Ayrıca sigara içme, uyuşturucu kullanma, fazla alkol tüketme veya diğer sağlıksız şeyler yapma olasılığı vicdanlı kişilerde daha düşük görünür. Bunun yanı sıra vicdanlı kişilerin mali açıdan daha iyi olma ve refahlarını artıracak istikrarlı ilişkiler içinde olma ihtimali daha yüksektir.

İtici kişilikler

Bu kişilik özelliği, alkol ve uyuşturucu kullanımının yanı sıra kumar bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklar da dahil olmak üzere birçok sağlıksız duruma neden olabilir. Ayrıca erkeklerdeki ülserlerle de bağlantılı olabilir, ancak emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kişiliğiniz Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Endişeli kişiler

Sinirli ya da gergin olma eğiliminde olan insanlar, inme ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere bazı koşullar açısından daha yüksek bir risk taşır. Yüksek düzeyde stres, baş ağrısı ve migrende de rol oynayabilir.

Kin tutanlar

Kin tutmaya meyilli olan kişiler kolay affedemezler. Bu özellik kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere bazı sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Araştırmacılar ayrıca öfke ve saldırganlık seviyeleri yüksek kişilerin belirli migren türlerine yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfettiler. Bu tür duygularla bağlantılı diğer hastalıklar bulimia, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabettir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz