Ana SayfaSaç BakımıKış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

-

Neden saçlara her mevsim farklı bakım yapılmalı?

Bildiğiniz gibi kış aylarında havanın iyice soğuması ve şartların ağırlaşmasıyla cildimiz ve saç derimiz kurumaya başlar. Nasıl ki yazdan sonbahara, sonbahardan kışa geçerken vücudumuzu korumak için daha kalın giysiler giyiyoruz ya da yazın cildimizi güneş ışınlarından korumak için güneş kremleri kullanıyorsak, saç derimiz ve saçımız içinde kış aylarında saç bakımı mevsime uygun yapılmalıdır. Genellikle yazın, deniz, klor, zararlı UV ışınlardan etkilenen saçlarımızı kışın daha ağır şartlarına hazırlamak gerekir. Öncelikle uzun ve soğuk kış aylarında saçınızın güneş görmeyişi ve güneşten aldığınız D vitamininden mahrum kalışı, soğuyan havanın saç derinizi pul pul dökmesi, hassaslaştırması özel bir bakıma ihtiyaç duyduğunuzun bir işaretidir.

Saçlarınız son bahar yaprakları gibi dökülmesin

Kış aylarında saç bakımı yaparken öncelikle saçınızın nemini kaybetmemesini sağlayın. Saçınızı çok sık yıkamaktan kaçının çünkü saçınızı çok fazla yıkamanız saçınızın doğal dengesini bozabilir ve saç derinizin kurumasına sebep olabilir. Siz saçım her gün yağlanıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu muhtemelen siz saçınızı bu şekilde her gün ya da sık sık yıkamaya alıştırdığınız için meydana geliyordur. Aslında saçın bir iki gün kendi haline bırakılması ve yağlanarak kendi kendini beslemesi saçınıza yapabileceğiniz en güzel bakımlardan biri olabilir, eğer her gün saçınızı yıkayan biriyseniz!

En önemlisi doğru bir şampuan seçimi

Bunun dışında kış aylarında saç bakımı yaparken sabun ve paraben içermeyen doğal şampuanlar kullanmaya özen gösteriniz. Bu tarz sağlıklı şampuanları eczanenize danışarak edinebilirsiniz. Kozmetik dükkânlarında birçok marka var ve bu markaların hepsi sizin için çok yararlı olduklarını iddia ediyor. Fakat ne yazık ki durum böyle değil. Kozmetik dükkânlarından ya da marketlerden şampuan alırken içeriğini okuyarak almalısınız. İçerik size karışık gelebilir. Hangi madde yararlı hangi madde zararlı bunu anlamayabilirsiniz. Bunun için bilirkişi olan eczacınıza danışmak sizin için en iyi yöntem olacaktır. Aynı şekilde kullandığınız saç kremleri ve saç maskeleri de bu şekilde zararsız ve doğal içerikli olmalıdır. Daha sonra kış aylarında saç bakımı adımlarını izlerken sıradaki durak, saçınızı yıkarken az şampuan kullanmak ve bu şampuanı sadece saç diplerinize uygulamayı alışkanlık haline getirmek. Çünkü çok şampuan kullanmak sadece saçlarınızı yabancı bir maddeyle daha çok temas ettirmek anlamına geliyor daha çok temizlemek değil! Şampuanı saç uçlarına uygulamamak ise saçınızın kış aylarında daha çok kırılmasını önleyecektir. Tam tersi şekilde saç kreminizi ise saç diplerinize uygulamamalısınız bu saçlarınızın yağ dengesinin bozulmasına sebep olur.

Evde yapılabilecek saç bakımları

Haftada 3 kere saçınıza çok güzel ve yararlı kış aylarında saç bakımı yapabilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı, Hint yağı, fındık yağı, hindistancevizi yağını 1-1 ölçüde karıştırıp 1 adet E vitamini kapsülünü ekleyin, en az yarım saat saçlarınızda beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz