Home Hamilelik Kış Aylarında Gebelik Yaşayan Anne Adayları Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış Aylarında Gebelik Yaşayan Anne Adayları Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
Kış Aylarında Gebelik Yaşayan Anne Adayları Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik dönemi her anne adayının, her zamankinden daha dikkatli geçirmesi gereken bir dönemdir.  Gebelik döneminde annenin psikolojik ve bedensel tüm durumu bebeğe yansımaktadır. Gebelik dönemi kış aylarına denk gelen anne adayları bir anlamda şanslılardır. Kışın meyve ve sebze açısından daha verimli bir dönemdir. Bu dönemdeki sebze ve meyveler anne adayı ve bebek için daha mineralli ve vitaminlidir.

Anne adayının hamileliğin ilk dönemlerinde kilo almaması normal denilebilecek bir olaydır. Mide bulantısı şikayeti yaşayan gebeler bu dönemde kusma sebebiyle kilo almayabilir.  Bu yüzden endişe edilmemelidir. Ancak kış mevsiminde; mevsime ait olan meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Bu şekilde anne adayı günlük ihtiyacı olan besini ve enerjiyi alacaktır. Gebelik dönemi boyunca yaklaşık 14 kilo almak normaldir.

Kış aylarında gebelik süresince beslenme alışkanlığı çok önemlidir. Anne adayı gün içinde 15 gr demir; 500 gr kalsiyum ve 20 gr protein almalıdır. Protein ihtiyacını fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagillerden sağlayabilir. Bebeğin zihinsel gelişimine katkı sağlaması için balık tüketerek omega 3 ve omega 6 ihtiyacını karşılamalıdır.

Kış mevsimi balık açısından oldukça verimli geçen bir dönemdir. Bu nedenle balık tüketimi arttırılabilir. Gebelik döneminde anne adayının aldığı kalsiyum direkt olarak bebeğin kemik sağlığını etkilemektedir. Bu nedenle gün içinde gerekli kalsiyum miktarını karşılamak gerekir. Gebelik boyunca süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Kış aylarında gebelerde en çok görülen halsizlik, yorgunluk, uykuya meyilli olma durumunu ortadan kaldırmak için vücudun demir ihtiyacı doğru bir şekilde karşılanmalıdır. Demir eksikliğinde erken doğum ve düşük riski yüksektir.  Eğer gebelik boyunca demir ve kalsiyum eksikliği varsa ve bu değerler besin yoluyla karşılanamıyorsa takviye olarak ilaç alınması önerilir.  Kış ayları C vitamini yönünden zengin meyvelerin olduğu bir dönemdir. Bu dönemde olabildiğince C vitamini yüklü meyveler tüketilmelidir. Bu tip meyveler vitamin yönünden zengin olmasının yanı sıra posalı meyvelerdir. Posalı meyveler fazla kilo alımının önüne geçer.

Kış Meyve ve Sebzeleri

Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir. Karnabahar, lahana, pırasa, ıspanak, dereotu, turp , patates, patlıcan kış sebzelerindendir. Bunun yanında; portakal, ayva, nar, mandalina, elma gibi meyveler de kış meyveleridir.  Besin değerleri oldukça yüksek olan bu meyve ve sebzeleri tüketmek oldukça önemlidir.

Gebelikte Zararlı Yiyecekler

Kış aylarında gebelik boyunca tüketilmemesi ve uzak durulması gereken yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin başında fast food diye adlandırılan hazır ve kızarmış yiyecekler bulunur. Bu besinler bebek açısından zararlı maddeler içerir. Evde yapılan bu tarz yemekler daha sağlıklıdır.

Kış Aylarında Gebelik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış ayları grip enfeksiyonunun oldukça hızlı yayıldığı bir dönemdir. Bu sebeple bu mevsimlerde bulaşıcı olan bu hastalıkların bulaşmaması için tokalaşma ve öpüşme gibi eylemlerden uzak durulmalıdır. Havalar soğuk da olsa gün içerisinde güneşin D vitamininden faydalanmak adına açık havada kısa yürüyüşler yapılması önerilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version