Ana SayfaEstetikKirpik Ekimi Nedir? Zararlı Mı?

Kirpik Ekimi Nedir? Zararlı Mı?

-

Son zamanlarda kirpiklerine hacim kazandırmak için kirpik ekimi yapan sağlıkçılara başvuranların sayısı bir hayli fazlalaştı. Kirpiklerini rimel ile değil de doğal yollar ile daha uzun ve daha sık kullanmak isteyen bayanların tercihi olan kirpik ekiminin zararlı mı yoksa hiçbir zararının bulunmadığı mı tartışma konusu oldu. Bu tartışma tam olarak nasıl sonuçlandı bilinmez ama bazılarına göre çok uzun kirpiklerinin olması her şeye değer olarak görünüyor.

Kirpiklerinin çok kıvrık ve normalden uzun olmasını isteyen kişilerin bu işlemi mutlaka çok iyi kirpik ekimi yapabilen merkezlere yaptırmaları gerekmedir. Aksi takdirde kirpiklerinin daha fazla zarar görmesi kaçınılmaz olur.

Lokal Anestezi Uygulanıyor

Kirpik ekimi çok kısa süre aldığı için bir çok kişinin tercihi haline gelmiş durumda. Kirpik ekimi yaptıran kişiler işlem biter bitmez işlerinin başına gidebiliyor kesinlikle yatak istirahatına gerek kalmıyor. Sterilize edilmiş bir ortamda yapılan kirpik ekiminde genel anestezi değil her zaman lokal anestezi uygulaması yapılarak kirpik ekimi tamamlanıyor. Hiçbir acı hissedilmeden yapılan bu işlem için bir önceki gün kirpik ekimi yapılan merkezde olmaya gerek de kalmıyor. Bazı kişilerin vücutlarının reaksiyonu anesteziye ve yapılan işleme karşı alerji geliştirdiğinde uzmanlar tarafından verilen antibiyotik ilaçlarla bu alerjilerin giderilmesi de oldukça kolay.

Kirpik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kirpik ekimi yapılan kişinin kirpik kısmından bir donör bölge seçildikten sonra bu alandan kıl kökleri alınarak ekim yapılması gereken alana taşınıyor. Daha sonrasında bu alanda yeni kirpiklerin oluşumu gözlemlenebiliyor. Hastalar bu süreçte lokal anesteziye tabi tutulduklarından dolayı hiçbir acı hissetmiyor. Ortalama olarak 2 saat kadar süren bu operasyon süresinin tamamen iyileşme süreci de üç gün olarak belirleniyor.

Kirpik Ekiminin Avantajları Ve Dezavantajları

Kirpik ekimi yapıldıktan sonra donör olan bölgeden alınan kıl köklerinin nasıl gelişeceği çok da fazla tahmin edilemez. Kirpikler aralıklı süreçlerde şekil verilerek tam olarak kirpik boyutlarına getirilerek işlemden geçmelidir. Bu da genellikle kirpik ektiren kişilerin biraz rahatsız olmasına sebep olabilir. Kirpiklerin ekimi hem üst göz kapağına hem de alt göz kapağına yapılabilir. Fakat her zaman alt kirpiklerin bakımı üst kirpiklerin bakımından daha zordur. Bunun sebebi alt kirpiklerin her zaman üst kirpiklere oranla daha kısa olmalarının sağlanmasıdır.

kirpik ekimi ornek

Operasyon esnasında iyi bir dozda verilmiş lokal anestezi sonrasında işlem yapılma esnasında göz kapakları kımıldamaz o sebepten hiçbir şekilde kişi zarar görmez. Fakat operasyon esnasında lokal anestezi doğru bir şekilde verilmezse göz kapaklarının oynaması sebebi ile kirpik ekimi çok da iyi yapılamaz.

Bazı süreçlerde saç ekiminde olduğu gibi, kirpik ekiminde de gelişen komplikasyonlar sebebi ile tüm kirpiklerin dökülme ihtimali bulunmaktadır fakat dökülmeden sonra kirpik ekimi işlemi tekrarlanabilen operasyonlar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz