Ana SayfaHamilelikKimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik Nedir?

-

Kimyasal gebelik oldukça sık karşılaşılan, düşük sebeplerin yüzde 75 ini oluşturan bir olaydır. Sıklıkla yaşanan bir durum olmasına rağmen çoğu kadın kimyasal gebeliği fark etmez. Sessiz düşük olarak adlandırılan bu durum; gebeliğin ilk beş haftası içerisinde meydana gelir. Kısacası düşük ile sonuçlanan gebelik durumuna verilen addır.

Kimyasal Gebelik Nedenleri

Kromozom bozukluğu gibi çeşitli nedenlerden meydana gelebilmektedir. Bu kromozom bozukluğunun sebeplerinden bazıları düşük kalitede sperm veya yumurtadır. Anne karnındaki bebeğin hücrelerinin doğru şekilde bölünmemesi kimyasal gebeliğe yol açabilir. Sonradan kazanılmış ya da doğuştan var olan rahim anormallikleri, yetersiz rahim astarı, hormon seviyesindeki anormallikler, zamanında tedavi edilmemiş tiroid hastalıkları, toksoplazma ve frengi gibi enfeksiyonlar; düşük yapma sebeplerinden biri olabilir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Son adet dönemi üzerinden yaklaşık üç hafta sonra döllenmiş yumurta rahim içerisine yerleşir. Bu sürede vücutta hamilelik hormonları salgılanmaya ve plasenta gelişmeye başlar. Bu süre zarfında yapılan hamilelik testleri pozitif sonuç verecektir.  Ancak bu süreçte bahsedilen sebepler nedeniyle yumurta döllenme evresini doğru şekilde tamamlayamaz. Bu nedenle bir iki hafta gecikmeli de olsa adet kanaması gerçekleşir. Bu kanama kimyasal gebeliğin en önemli belirtisidir. Bu tür durumlarda doktora başvurulmalıdır.  Ağır kanama geçirmek, adet sancısı gibi kramplar ve vajinadan olağandışı pıhtılar gelmesi de kimyasal gebeliğin nedenleri arasında yer almaktadır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal Gebelik Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncesinde düşük yapmış olmanın hamilelik üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ancak dikkat edilmelidir. Bu gebelik oldukça stresli bir dönem olduğundan anne adayının hamilelikle ilgili korkuları olması normaldir. Bu durumda psikolojik destek önerilebilir. Kimyasal gebelik geçirildikten sonra hamile kalmayı düşünen kadınların doktoru tarafından önerilecek birkaç teste başvurması tavsiye edilir.  Eğer birkaç kez üst üste bu gebelik geçirildiyse bir infertilite uzmanına görünmekte fayda vardır.

Kimyasal Gebelik Süresi

Bu gebelik tıbbi anlamda hamileliğin hiç gerçekleşmediği bir durumdur. Bu nedenle düzenli adet kanaması olan kadınlarda yalnızca bir süre gecikme ile bu kanamalar devam edecektir. Kimyasal gebeliği engellemenin henüz bir tedavisi yoktur. Ancak adet kanamalarında yaşanılan düzensizlikler de kadınlar daha dikkatli olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz