Home Beslenme Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

0
Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen tepeye doğru dallanan ucu sivri uzun yapraklara sahip olan 1 metreye kadar uzayabilen tek yıllık bir bitki türüdür. Yıllar boyunca zayıflama amaçlı kullanılan keten bitkisinin tohumunun bunun yanında bir çok faydası vardır.

Kolestrolü düşürür, kan şekerini ayarlamada yardımcıdır, bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır,sindirim sistemine iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır, unutkanlığı önlemektedir, kabızlığa karşı kullanılır. İçeriği açısından çok zengin bir bitki olan keten tohumu Omega3 ve B12 açısından zengindir. Zayıflama amacıyla kullanılmasının 2 amacı vardır. Bunlardan birincisi insana tokluk hissi vermesi diğeri de sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamasından dolayıdır.

Mucizevi bitki keten tohumunun özellikle zayıflamak amaçlı bir çok kullanım şekli vardır. Keten tohumunu yağ şeklinde, sıvı halinde, tane halinde ve öğütülmüş halde kullanabilirsiniz. Yağ şeklinde kullanılan keten tohumunu içebilir yada yemeklerinize katabilirsiniz günde 1-2 yemek kaşığı yeterlidir. Sıvı halinde keten tohumunu elde etmek için demlemeye ihtiyaç vardır. Ancak demlerken çok fazla beklememelidir. Tane halinde ve ya öğütülmüş halde keten tohumunu birçok yerde bulabilirsiniz. Nasıl tüketeceğiniz size kalmıştır ister direk yiyebilir ister yemeklerinize karıştırabilirsiniz.

Sindirim sistemi bozukluklarında, zayıflamada, öksürükte ve birçok şeyde kullanılan keten tohumunun fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Bir çok yerde bu durumla ilgili yeterli bilgi bulunmamakta olup fazla kullanımı selülite sebebiyet vermektedir. Gebelik durumunda olan ve emziren kadınlar keten tohumu kullanmamalıdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version