Ana SayfaModaKenevir Yağının Faydaları Nelerdir?

Kenevir Yağının Faydaları Nelerdir?

-

Kenevir yağı kenevir bitkisi tohumlarından elde edilen bir yağdır. Kenevir yağı yüksek maliyeti olan ve birçok alanda kullanılan bir yağ türüdür. Kenevir bitkisi kansere karşı koruma sağlaması ile bilinir. Ayrıca kabızlığa karşı kullanılır ve cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir. Kenevir yağının faydaları arasında saç bakımı da vardır bu nedenle kozmetik sektöründe de öne çıkar.

Kansere Karşı Etki

Kenevir yağı yapısında bolca omega 3 yağı ve GLA yağ asidi bulundurur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu her türlü hastalığa karşı korunaklı hale getirir. Yapılan araştırmalar sonucunda kenevir yağının beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine iyi geldiği sonucuna ulaşılmıştır.

Eklem Ağrılarına Fayda

Kenevir yağının faydaları arasında romatoid ve çeşitli eklem ağrılarına iyi gelmesi de vardır.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kenevir yağı yapısı sayesinde iştah kapatır ve kilo vermenize yardımcı olur. Şeker isteğini bastırarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Böylelikle zayıflamanıza yardımcı olur.

Kabızlığa Fayda Sağlar

Kenevir yağı yapısında çözünür lifler bulundurur. Bu sayede sindirim sistemini rahatlatarak bağırsaklara yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan probiyotik bakterileri de besleyerek bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Kenevir yağının faydaları içerisinde lif yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bulunur.

Kalp Sağlığı

Kenevir yağının faydaları arasında kalp sağlığını desteklemesi de bulunur. Kenevir yağı kalp sağlığına zarar verebilecek birçok hastalığa engel olur. İyi kolesterolü yükselterek aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Bunların yanında kan basıncını düşürür. Bu sayede kalp sağlığını korur.

Yaşlanma Karşıtı

Kenevir yağı yapısında bulundurduğu bol miktarda linoleik asit ile birlikte yaşlanma üzerinde geciktirici bir etki yapar. Kenevir yağı faydaları içesin de bulunan bu özellik sayesinde erken yaşlanma belirtilerini de engeller.

Mineral

Kenevir yağı içerisinde çok sayıda mineral bulunduran bir doğal yağdır. Kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, demir ve fosfor gibi mineraller kenevir yağının yapısında bulunur. İçerdiği bu mineraller sayesinde daha sağlıklı bir vücudun oluşması için destek sağlar. Aynı zamanda bu mineraller sayesinde bağışıklık ve sindirim sistemini de destekler.

Hormonlar

Vücutta hormonların dengelenmesi vücut sağlığı açısından önem arz etmektedir. Kenevir yağının faydaları arasında bu hormonları dengelemesi de bulunmaktadır. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde hormonların dengelenmesinde büyük katkı vermektedir.

Kenevir yağının diğer faydalarına baktığımız zaman saçlarınızın sağlığı açısından da önemli bir yağdır. Kenevir yağını saçlarınıza uygulayarak saçlarınızda ve saç derisinde oluşan kurulukları önleyebilirsiniz.

Kenevir yağının içerisinde bulunan omega yağ asitleri et yemeyi tercih etmeyen veya et yiyemeyen insanlar için et yerine oldukça besleyicidir.

Bunların yanı sıra kenevir yağı iyi bir antioksidandır aynı zamanda yüksek oranda E vitamini içerir. Sinir sistemine yardımcı olarak sinir sisteminin korunmasını sağlar aynı zamanda ruh halini iyileştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz