Ana SayfaKişisel GelişimKendinizi Daha Fazla Sevmenizi Sağlayacak 12 Öneri

Kendinizi Daha Fazla Sevmenizi Sağlayacak 12 Öneri

Kendinizi Sevmekle Başlayın...

-

1-) Kendinizi tanıtan bir liste hazırlayın. Olumlu ve olumsuz özelliklerinizi bu listeye objektif bir şekilde yazın. Olumsuz özelliklerinizi nasıl değiştirebileceğiniz üzerine kafa yorun ve bulduğunuz çözümleri hemen hayata geçirin.

2-) Kendinizi daha iyi anlamak için bir günlük tutun. Bir günlük yardımı ile kişisel gelişim ve değişiminizi adım adım, gün gün takip edebilirsiniz. Günlüğünüz sayesinde, geçmişte nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğinizi, bugün ile kıyaslama fırsatı yakalarsınız. Bu bazen size kötü hissettirse ve geçmişteki düşünceleriniz bugün size komik gelse de, kendinizi uzaktan bir bakış açısı ile gözlemleme şansınız olur. Günlükler, geçmişe açılan birer pencere gibidirler.

3-) Geçmişte yaptığınız hatalardan dolayı kendinizi bağışlayın. Dahası, yaptığınız hatalardan zarar görenler varsa bunları telafi etmeye çalışın. Hatalarınız için, Yaratıcıdan da af dilemeyi unutmayın. Bu size manevi bir rahatlık duygusu kazandıracaktır.

4-) Zamanı boşa harcamayın ve kendinizi mutlu edeceğiniz zaman dilimleri oluşturun. Çünkü zaman, geri dönüşü olmayan en büyük kaynaktır. Kendinize ve maddi-manevi kişisel gelişiminize zaman ayırın.

5-) Kaçmak yerine, başarmaya odaklanın. Hayat bir cenk meydanıdır. Kaçmak asla çözüm olmayacaktır. Her zaman başarıya ulaşmanızı sağlayacak yollar için kafa yorun. İnsanların büyük bölümü başarısız olmayı göze alamadıkları için kaçarlar ve başarıya ulaşamazlar. Başarmak için, başlamanız gerekir. Başlayın ve başarana kadar mücadele edin.

6-) Hayatınızı daha ilginç kılacak listeler hazırlamak yerine, onları yapın. Hayatımız genellikle listeler hazırlamakla geçer. Yapılacaklar listesi, izlenecek filmler listesi, gezilecek yerler listesi vb. Artık liste hazırlayıp da bir türlü başlamamaktan sıkılmadınız mı? Hadi bırakın kağıdı kalemi ve ömür bitmeden bir yerden başlayın.

7-) Her sabah kendinizle pozitif konuşmalar yapın. İnsanın kendi kendini motive ettiği kadar, dışardan başka bir kuvvet onu motive edemez. Olumsuz kelimeleri çöpe atın ve pozitif cümlelerle kendinizi motive edin.

😎 Ne kadar cazip de olsa, sağlığa zararlı işlenmiş gıdalardan uzak durun. Sağlık, değeri kaybedilince anlaşılan zenginliklerden biridir. Sağlığınızın değerini anlamak için, kaybetmeyi beklemeyin. Bir sürü örneği çevrenizde zaten var. Sağlıklı beslenerek size emanet edilen bedeninize iyi bakın.

9-) Başka insanların hikayelerini dinlemek yerine, kendi hikayeni yaşa. Hep başarı hikayeleri okur, başarılı insanların hayatlarını anlatan filmler izleriz ama bu hikayelerden birinin başrolünde olmak için gayret göstermeyiz. Artık başkalarının anlatacağı ve yazacağı bir hikayede başrol oynamanın vakti sizce de gelmedi mi?

10-) Amaçlarınızı netleştirin ve onları yapmaya koyulun. Belirgin amaçlarınız olsun. Kendinize sonucu belli hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan çerçevesinde hareket edin.

11-) Hırslanarak kendinizi kaybetmeyin. Her şey için maddi bir karşılık beklemeyin. Manevi huzur ve rahatlık, hiçbir maddi değerle ölçülemez. Kendinizi, yaratılış amacınızı ve sağlığınızı kaybedecek kadar hırs yapmak, bir İslam aliminin tabiri ile hasaret (zarar) sebebidir.

12-) Herkese hak ettiği değeri gösterin ve gerektiğinde takdir etmeyi bilin. Ailenize ve sevdiklerinize yeterince zaman ayırın. Yaratılan her canlıyı Yaratandan ötürü sevin. Çünkü hem bu dünyayı, hem ötekini sevgi kurtaracak.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelere özen gösterdiğinizde ve dikkate aldığınızda kendinizi sevmek için çok daha fazla sebebiniz olduğunu göreceksiniz. Vicdanı rahat, kalbi huzurlu, hayatında başarılı ve başkalarıyla sağlıklı iletişim kurabilen insanlar, kendileri ile de barışık, sevgi dolu insanlardır. Kısacası, iyi bir insan olmak için elinizden geleni yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz