Ana SayfaHastalıklarKemik Erimesi Tarihe Karışıyor

Kemik Erimesi Tarihe Karışıyor

-

Yüzyıllardır insanların en büyük sağlık sorunlarında biri olan kemik erimesine engellemek artık daha kolay.

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi, bedenin iskeleti olan kemiklerimizde gözenekler oluşarak tahrip olması anlamına geliyor. 30 yaşına vardığımızda bütün kemiklerimiz, geçen zamanın en yüksek enerjisi ve verimine ulaşır. Fakat bu yaştan artık gerileme dönemi baş gösterir. Bizler kemiklerimizin erimesi fark etmesek de belli bir noktadan sonra hassaslaştığımızı görebiliriz. Kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Aksi takdirde omurga ve daha hayati noktalardaki kemiklerde ani çökmeler yaşanabilir, ölüm ve sakat kalma gibi durumlarla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olacaktır. En sık rastlanan kemik kırıkları, el bilekleri, leğen kemiği bu kısımlarda gözükmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu yılda 2 milyona yakın kemik kırılmakta ve maalesef geri döndürülemiyor.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler erkek ve kadınlarda farklı şekillerde tespit edilse de birçok ortak noktaya sahiptirler. En ortak başlıca belirtiler böyle sıralanabilir.

  • Ufak kaza ve çarpmalarda bile kemik kırılması. Her iki cinste de ortak belirtilerin en birincisidir. Normal şartlarda en fazla incinecek olan bileğiniz kırıldıysa, doktorunuzda bunu fark edip sizi bir kemik ölçüm testine sokacaktır.
  • Kortizon hastaları görmüş oldukları tedavisi süresince, kemik yapıları çok güç kaybeder. Bir hastalıktan kurtulmak istenirken diğerine takılmamak için, bedenin gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineraller düzenli olarak alınmalıdır.
  • Bel ve sırt kısmındaki nedeni belirsiz ve kesilmeyen ağrılarınız varsa buda bir belirti sayıla bilmektedir.

Bu belirtilerin hepsi bir arada olmak zorunda değildir. Şüphelenmeniz durumunda dahi doktorunuza başvurmak yarar var.

Kemik Erimesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kemik erimesi nedeni ile kemik kırılmaları ve başka sakıncalı durumları engellemek adına kendinizi koruma altına alabilirsiniz. İlk olarak yapacağınız eylem kalsiyum eksikliğinizi varsa ihtiyacınız kadarını tüketmek yoksa kontrol altında tutmaktır. Çünkü kalsiyum kemiklerin can damarıdır. Bir kemiğin bütün kütlesini %20 si kalsiyumdan ibarettir. O yüzden çok küçük yaşlardan itibaren kalsiyum ve kemik gelişimine özen göstermek, iler ki yaşlarımızda bize çok büyük bir artı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam için geç olmadan kemiklerimize gereken önemi göstermemiz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz