Ana SayfaModaKediler Gerçekte Ne Görüyor? Cevabımız var!

Kediler Gerçekte Ne Görüyor? Cevabımız var!

Kedinizin dünyayı nasıl gördüğünü merak ettiniz mi?

-

Onların gözünde dünya bu renklerden daha mı fazlası? Dünyayı bizden farklı mı görüyorlar? Dünya kedilere göre neye benziyor? Neyse ki, bilim adamları sorularımıza cevap verdi.

#Kediler Daha Geniş Bir Görüş Alanına Sahiptir
Kediler kelimenin tam anlamıyla insanlardan daha geniş bir dünya görüşüne sahiptir. Biz 180 derece görüyorsak, onlar 200 derecede görüyorlar. Sadece bu ekstra 20 derece bile, kedilerin nasıl bir dünyaya sahip olduğunu anlatması için yeterli.
#Kediler Renk Görebiliyor, Sadece Fazla Değil
Ancak , kedilerle renk söz konusu olduğunda bazı puanlar kazanıyoruz. Retinalarımızdaki daha yüksek sayıdaki koniler sayesinde, kedilerden daha fazla renk görüyoruz. Kedilerin renk göremediklerini, sadece gördüğümüz renklerin daha doygun olduğunu söylerken, kedilerin gördükleri renkler renk körü olan bir insanla karşılaştırılabilir. Başka bir deyişle, gardırobunuzu eşleştirmeye odaklanırken veya güzel bir mavi gökyüzü dikkatinizi dağıtırken, kediniz dünya hakimiyetini çiziyor.
Kedinin sürebilmesi için gözlük gerekebilir. Kediler gibi güçlü avcıların, insanlardan daha iyi görme keskinliğine sahip olacağını düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Kediler 20/100 ila 20/200 arasında iken, bizim ortalama 20/20 oranında vizyonumuz var. Ancak bu, onların yaşam tarzlarını düşündüğünüzde mantıklıdır. Onlar, önlerinde tam olarak neyin doğru olduğu üzerine odaklanmışlardır – yani, taze ıslak yiyecekleri bir kutu açıp kapamayan ya da açamayan sahipleri üzerine.
hayvanlaralemi
#Harika Bir Gece Görüşü
Her şey karanlıktan sonra gerçekleşiyor. Bizler ışıklara bağımlıyken, kediler karanlıkta dolaşırlar. Bu da retinalarındaki yüksek sayıdaki çubuklara karşı onların ne yaptığını gösteriyor.
Artı, kediler fiziği anlıyor. Artık kedilere göre dünyanın neye benzediğini biliyorsunuz. Size eğri bir topu atmama izin verin. Kediniz sadece yakın çevresine süper odaklanmış, parlak renkler ve kesintisiz çevresel görüntünün keyfini çıkarmayıp, aynı zamanda Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışmaya göre basit fizik kurallarını da anlayabilirler. Kediler nedenini ve etkisini anlarlar. Seslere dayalı mantıksal bağlantılar kurabilirler, bu da muhtemelen avın nerede saklanacağını tahmin etmesini sağlar. Aynı zamanda sahipleri için rahatsız edici çağrışımları da vardır. Evet, kediniz gerçekten sizi yolculuğa çıkarabilir.
Dünya hakimiyeti bir yana, kedilerin dünyayı nasıl gördükleri ve nasıl yaptıkları arasındaki en şaşırtıcı fark, gerçekte ne kadar az fark olduğu. Elbette, biz daha fazla renk görebiliyoruz ve onlar karanlıkta daha iyi görebiliyorlar ama çoğunlukla dünya oldukça benzer görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz