Ana SayfaÇocuk GelişimiKavgacı Çocuklar İçin Anne Babalar Neler Yapmalıdır?

Kavgacı Çocuklar İçin Anne Babalar Neler Yapmalıdır?

-

Çocukluk dönemlerinde kavgalar olabilir ancak bu aşırı şiddete varıyorsa önlem alınması şarttır.

Çocuklar Neden Kavgacı Olurlar?

Çocuk sağlığının şiddete dayalı tüm problemleri en kısa zaman da çözüme kavuşturulmak zorundadır. Yoksa ileriki yaşlarda üzerlerinde kalacak bu sıkıntılı ruh hali sağlık sorunlarıyla birlikte hukuksal gerçekleri de beraberinde getirecektir. Anne baba geçimsizliğinin hat safhada olduğu ailelerin çocukları gelişim çağında görmüş oldukları çözüm bulma yollarını kendilerine benimserler.

Arkadaşlarıyla bile en ufak diyalogları bağırarak kendini üstün çıkarmaya çalışarak düzene sokmaya çalışırlar. Bu konuda da doğru veya yanlış yaptıkları hakkında düşünmezler ve direk olarak akıllarına böyle formüller gelir. Nasıl olsa en yakınları her sorununu bu tarz eylemlerle sonlandırıyor. Özellikle asabi çocuklar her zaman için gergin ortamlardan çıkmaktadır. Konuşmak yerine yüksek sesli tartışmaların ortasında kalan çocukların gelişim sürecinin düzensiz ve verimsiz bir şekilde yürütülmesi çok gereksizdir. Gelecek adına kaliteli bireyler yetiştirmek ve çocukları için en güzelini isteyen aileler adına yapılması gereken en son harekettir.

Kavga etmenin çözüm olmadığının anlatılması gerekirken, tam aksine yapılan davranışlar çocuklar üzerinde çok büyük etkiler bırakacaktır. Aile içinde görülen her davranış çocuğun üzerinde hayati önem taşımaktadır. Direk olarak genetik olan hisler görüntüyle birleştiğinde, kendine vermesi gereken çeki düzen kaybolabilir ya da çok fazla bir ileri gidilme söz konusu olabilmektedir. En çok hissedilmekte olan duyguların başında kendini ifade edememek gelir.

Çocukların kendilerini ifade etmedikleri zamanlar daha fazla saldırganlaştıkları tespit edilmiştir. En çok konuşması ve kafasındakileri tartışması gerektiğinde sürekli olarak susturulması da sıkıntı yaratmaya devam edecektir. Kullanılan tüm iletişim yolları sadece kaba kuvvet olarak algılanırsa çok büyük tehlikeler meydana gelecektir.

Çocukların Kavgacı Olmalarını Nasıl Engelleyebilirim?

Çocukların ne kadar ruhsal dengelerinin yerinde olduğunu anlamaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Sadece kafasını karışık ve aldığı kararların geçici olduğundan eminseniz, küçük dokunuşlar kendilerine gelmelerine yeterli olacaktır.

Fakat durum kendine ve çevresine zarar verme niteliği taşıyorsa, uzman doktor kontrolü zorunlu hale gelmiştir. Geç kalınması sadece daha büyük hasarlar yaratılmasına neden olur. Bunu engellemek için doktorunuzun sunmuş olduğu tedavi yolundan şaşmamanız gerekecektir. Beklenilen cevapları almamanız halinde hemen vazgeçilememelidir. Ömür boyu saldırgan bir çocuk yetiştirmek sandığınızdan çok daha ağır sonuçlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

Aşırı boyutlara varan tepkiler verdiğinde sakinliğinizi korumanız, karşılık görmediğinde yanlış bir davranış sergilediğinin bilincinde olmasını sağlayacaktır. İlk olarak sessizleşmesini ve bununla beraber onula iletişim kurulmak istediğini fark ettirin.

Çevresini değiştirmekte çözüm yollarından biri olabilir, arkadaşları kavga etmeye çok düşkünlerse bu da onu tetiklemeye yetecektir. Bu tarz çocuklardan uzak kalması doğru olanı yakalamasına yardımcı olabilir. Çocuk sağlığının beden ve ruhsal sağlık açısından oldukça zarar veren kavga alışkanlığı tedavi edinilmekten kaçınılmamalı ve üzerine gidilmesi gereken bir konudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz