Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Kas Ağrılarından Kurtulmak İçin 11 Çözüm Önerisi

Kas Ağrılarından Kurtulmak İçin 11 Çözüm Önerisi

-

Uzun süre hareketsizliğin ardından, yoğun bir fiziksel aktivitede bulunmak kasları fazlaca zorlayıp, ağrımasına neden olabiliyor. Bazen de yorucu bir egzersiz ya da spor, kas ağrılarını tetikleyebiliyor. Kimi insanlarda ise kronik bir hale dönüşen kas ağrılardan nasıl kurtulacağız?

1-) Uyku
Gece uykusu, vücudun kendini yenilemesi ve dinlendirilmesi adına çok önemlidir. Günlük uyku saatini, 7-8 saatin altına düşürmeyin. Bazı insanlar günlük 5-6 saat uyku ile de dinç kalabiliyorlar. Bu yılların ardından kazanılan bir alışkanlık olduğu için, normalde 7-8 saat uyumaya alışmış insanlara bu uyku yetersiz gelebilir. Kaslarınızın kendini yeniden toparlayabilmesi için yeterli uykuyu almalısınız.

2-) Su Tüketimi

Yoğun bir fiziksel aktivite neticesinde vücut fazlaca su kaybına uğrar. Dehidratasyonu önlemek için, mutlaka bol miktarda su tüketin. Su kaybı (dehidratasyon), kas ağrılarını arttıran etkenlerden biridir.

3-) Protein
Kas ağrılarının önüne geçmek için, fiziksel aktivitelerden önce veya sonra protein içeren gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin.

4-) Kremler
Kas gevşetici krem kullanmak, kas ağrılarının büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır.

5-) İlaçlar
Doktorun tavsiyesi üzerine temin edeceğiniz, anti-inflamatuar ilaçları kullanarak kas ağrılarınızı giderebilirsiniz.

6-) Buz
Kas ağrısının olduğu bölgeye 20 dakika boyunca buz uygulayabilirsiniz. Bu ağrılarınızı hafifletecektir. Buz yanığı olmaması için, buzu bir bez parçasına sararak uygulamayı unutmayın.

7-) Açma-Germe
Spor öncesi ve sonrasında açma-germe hareketleri yaparak, muhtemel sakatlıkların ve kas ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

😎 Masaj
İyi bir masaj, kas ağrılarını hafifletmekte etkili olacaktır.

9-) Beslenme
Gerek kas ağrılarının önüne geçmek için, gerekse kas ağrıları yaşadığınız durumlarda iyi bir beslenme ile kaslarınızı koruyabilirsiniz. Protein içerikli, yağsız et, yumurta, yulaf ezmesi, yoğurt gibi sağlıklı besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

10-) Çikolatalı Süt
Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, fiziksel aktivitelerin ardından çikolatalı süt içmek kas ağrılarını önleyici etkiye sahip. Çikolatalı süt içerek kas ağrılarını engelleyebilirsiniz.

11-) Vişne ve Kiraz Suyu
Yorucu bir aktivite sonrasında, vişne ve kiraz suyu içmek hem şişkinlik yaşamayı önlüyor, hem de vücudun kendisini hızla toparlamasına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...