Home Kariyer Kariyer Planlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kariyer Planlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Kariyer Planlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir kariyer planlamak, geleceğiniz için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. Kariyer planlamanızı doğru yapmanız halinde, başarılı bir iş hayatına giriş yapabilir ve sevdiğiniz meslekte yükselebilirsiniz. Ancak bunu yapamaz veya yanlış yaparsanız, hayatınız boyunca istemediğiniz işi yapmak zorunda kalma ihtimaliniz yüksektir.

Bunların yanı sıra, potansiyelinizin çok altında çalışma, yapabileceğiniz şeylerden çok daha aşağıda bir iş hayatı sürdürme gibi olumsuz durumlar da yaşayabilirsiniz. Kariyer planlaması, tüm bu sebepler nedeniyle, mutlaka düzgün şekilde ilgilenilmesi gereken bir konudur. Kariyer planlamanızı atlamadan ve doğru adımlarla yaparsanız, geleceğiniz de ona göre olumlu bir çizgide seyreder.

Kariyer planınızı yıllık yapmalısınız

Kariyeriniz, tek seferde planlanabilecek bir durumdur. Ancak tek seferde tamamlama imkanınız yoktur. Bu durum şu anlama geliyor, eğer kariyer planınızı bir kez yapıp, yalnızca o plana göre ilerlerseniz, hayat şartlarının geliştirdiği pek çok fırsatı kaçırabilirsiniz.

Bu nedenle kariyer planlaması yaparken, yaptığınız planı mutlaka dönem şartlarına göre güncellemeniz gereklidir. Yılda sadece bir gün ayırarak, planınızı gelecek yıllara ve içinde bulunduğunuz duruma göre şekillendirebilirsiniz. Böylece hiçbir fırsatı kaçırmadan, çok daha net görme fırsatı elde edersiniz.

Önceki kariyer planlamanızdan bu yana değişenlere bakın

Kariyer planlamanızda, önceki yıl yaptığınız planla ilgili gidişatı inceleyin. Hangi noktalarda doğru adımlar attığınızı, hangilerini başarabildiğinizi gözden geçirin. Yeni planınızı da bu noktalara göre hazırlayın.

Hangi noktalarda hangi sebeplerle tıkandığınızı veya zorlandığınızı tespit edebilirseniz, bu noktalardaki sorunları giderebilirsiniz. Örneğin, yabancı dil problemi yaşadığınız bir alan farkettiyseniz, o dili öğrenmek için kursa gidebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu tarz sorunları çözmek için, sorunu net bir şekilde görmeniz yeterlidir.

Sevdiklerinizi ve sevmediklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve istediklerinizi planınıza mutlaka yansıtın

Zaman herkesi değiştirebilen bir faktördür. İlk kariyer planınızda çok istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz bir şeyi artık istemiyor olabilirsiniz. Planınızı güncellerken bu konulara dikkat edin. Kendinizi sevmediğiniz bir şeyi yapmaya zorlamayın.

İş hayatınızı şekillendirmek konusunda tüm iplerin sizin elinizde olduğunu asla unutmayın. Beğenmediğiniz zaman yeni bir iş arayabilir, yeni bir kariyer planı yapabilirsiniz. Bu durum zorlu ve stresli geçebilir, kimi zaman kişisel sebeplerden dolayı mümkün bile olmayabilir. Bu nedenle, kariyer planlamanızı düzgün yapmanız çok önemlidir.

İhtiyaçlarınızı, neleri değiştirmek istediğinizi ve bunların size vereceği artı eksi sonuçları bir kağıt üzerinde karşılaştırın. Eğer istekleriniz ağır basıyorsa, alacağınız sonuç diğerine göre çok daha iyiyse, gönül rahatlığıyla kariyerinizi yeniden şekillendirebilirsiniz.

İş dışı hayatınızı inceleyin

Belki garip gelebilir ancak çalışmadığınız zamanlarda yaptığınız aktiviteleri incelemeniz, kariyer planlamanız için önemli bir ayrıntıdır. Hobileriniz, kişisel zevkleriniz kariyer planınızı oluştururken size çok önemli birer yol gösterici olabilir.

Kimi zaman insanlar gerçekten yapmaktan keyif aldıkları şeyleri anlayamazlar. Genelde hayatları boyunca o şeyleri yapmakta oldukları için, onlara ne kadar iyi geldiğini fark edemezler. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için, mutlaka kendinizi ve iş hayatınız dışında gerçekleştirdiğiniz kişisel zevklerinizi iyi tanımalısınız.

Kariyer planınızda, sevmediğiniz fakat çok kazandıran bir işi yapmaktansa, sevdiğiniz ama az kazandıran bir işi tercih etmeniz, hayatınızın her noktasında doğru bir seçim olacaktır.

Kariyer planlaması zor ve emek isteyen bir iş. Özellikle iş hayatına yeni atılacak olan insanlar için, tecrübesiz olmaları nedeniyle daha da zor gelebilir. Fakat bunu yapmak zorundasınız ve başka yolunuz yok. Bunu aklınızda bulundurarak, geleceğinizi şekillendirecek olan yegane noktalardan biri olan kariyer planlamasını atlamamanız gerekli. Çok dikkatli davranmanız ve aynı şekilde çok dikkatli seçimler yapmalısınız. Hatta kendinize yeteri kadar güvenmiyorsanız, profesyonellerden destek alarak, kariyer planlamanızı onlar eşliğinde yapmayı düşünebilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version