Ana SayfaSporKarın Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Karın Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

-

Öncelikle sadece karın yağlarınızı eritmek gibi bir durum söz konusu değildir. Vücudumuzun yağları hangi bölgeye alıp hangi bölgeden vereceğine biz müdahale edemeyiz. Herkesin vücudu farklıdır ve yağları farklı bölgelere alıp vermeye meyillidir fakat çoğunluk olarak en son eriyen yağlar alt karın ve bel bölgesindeki yağlardır. Kilo almak veya yağlardan kurtulmak basit kalori hesabına dayanır.

Yağ Nasıl Yakılır? 

Gün içerisinde tükettiğiniz kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından fazla ise kilo alacak, tükettiğiniz kalori miktarı harcadığınız kalori miktarından az ise kilo verecek yani yağ yakacaksınız. Günlük kalori ihtiyacınızı bulduktan sonra başlangıç için 200 kalori açık vermeniz yavaş ve sağlıklı bir biçimde yağ yakmaya başlamanızı sağlayacaktır. Kilonuzdaki haftalık ortalama düşüşü gözlemleyerek bu açığı 500 kaloriye kadar çıkartabilirsiniz. Daha fazla kalori açığı vermeniz kaslarınızın erimesine ve sağlık problemlerine yol açabilir.

Beslenme Nasıl Olmalı?

Kalori açığını iki şekilde oluşturabilirsiniz. Birincisi yediğiniz kalori miktarını düşürmektir. Bunu kolaylaştırmak için şeker gibi bol kalorili ve az doyurucu yiyecekler tüketmek yerine daha doyurucu ve kalori miktarı daha düşük yiyecekleri tercih etmelisiniz. Beyaz pirinç yerine bulgur buna bir başka örnek olabilir.

Nasıl Spor Yapmalıyım?

Fakat yediğiniz kalorileri azaltamıyor iseniz ne yapmalısınız? Harcadığınız kalori miktarını yani aktivite seviyenizi arttırmalısınız. Kardiyo ve/veya ağırlık antrenmanları yapmak harcanan kaloriyi arttırıp kalori açığı oluşturmaya yardımcı olur. Kardiyo yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nabızdır.

Nabzın 120-140 arasında tutulması sağlıklı olacaktır. Koşu, dağ yürüyüşü, bisiklet, ip atlamak en popüler kardiyo egzersizlerinden birkaçıdır. İmkanınız yoksa evde jumping jack, mountain climber, burpee gibi hareketler yapabilirsiniz. Ağırlık antrenmanı yapmak da yağ yakmak için güzel bir yoldur. Ağırlık kaldırmak yağ yakmaz diye düşünmek yanlıştır. Daha kaslı bir vücudun bazal metabolizması daha hızlı olacağı için daha fazla kalori harcayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz