Home Gündem Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit Zehirlenmesi

0
Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit gazi bir karbon ve bir oksijen gazından oluşmaktadır. Karbonmonoksit gazı bilhassa dumanın içerisinde yoğun olarak bulunmaktadır. Karbonmonoksit gazı fark edilememektedir. Çünkü karbonmonoksit gazı özellikle kokusuz, renksiz bir gazdır ve tahriş edici özelliği bulunmamaktadır.

Karbonmonoksit Gazı Nerelerde Bulunur?

Havalandırması az olan bölgelerde karbon içeren yakıtların yakılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Karbonmonoksit gazı maden ocaklarında yoğun olarak bulunmaktadır. Bunun için de maden ocaklarında karbonmonoksit zehirlenmesi görülmektedir. Egzoz dumanı da aynı şekilde karbonmonoksit içermektedir ve bu nedenle garaj ve benzeri yerlerde hem egzoz gazının var olması hem de ortamın kapalı olması sebebiyle yoğun olarak karbonmonoksit bulunmaktadır. Bu tarz ortamlar karbonmonoksit zehirlenmesinin yaşanma ihtimalini artırmaktadır. Bunun için bu tarz ortamlarda çalışan kişiler karbonmonoksit zehirlenmesine karşı risk grubunda yer almaktadır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri şüphesiz ki mide bulantısı, baş dönmesi olmaktadır. Mide bulantısı ve baş dönmesine baş ağrısı ve yorgunluk hissi de eşlik etmektedir. Nezle hali olabilir. Ancak zehirlenmelerin genelinde ateş görülürken, karbonmonoksit zehirlenmesinde ateş görülmemektedir. Karbonmonoksit zehirlenmelerini tek belirtisi mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ya da yorgunluk hissi değildir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin birçok farklı belirtiside bulunmaktadır. İşte, karbonmonoksit zehirlenmesinin diğer belirtileri;

Sersemlik: Karbonmonoksit zehirlenmelerinin en başlı belirtisi şüphesiz ki sersemliktir. Kendinizi sersem hissetmeniz, ne yaptığınızı anlamamanız, bir uyuşukluk hissinizi olması karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri arasında görülmektedir.

Kusma: Gıda zehirlenmesi olsun, karbonmonoksit zehirlenmesi olsun her birinin en başlı belirtisi kusmadır. Eğer ki her hangi bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen şiddetli ve devamlı bir kusma problemiyle karşı karşıyaysanız da karbonmonoksit zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Kas Koordinasyonun Kaybolması: Karbonmonoksit zehirlenmelerinin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Kas koordinasyonunun kaybolması da karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri arasındadır. Kas koordinasyonun kaybolması daha çok istemsiz yapılan hareketler olarak kendini göstermektedir.

Bilinç Kaybı: Karbonmonoksit zehirlenmelerinin en ciddi belirtilerinden bir tanesi de bilinç kaybıdır. Bilinç kaybetmek çok ciddi bir belirtidir. Her seferinde olmamakla birlikte yaşanması mümkündür. Bilinç kaybı ise genel olarak geçici bir durumken, bazı durumlarda ölümle dahi sonuçlanabilir. Karbonmonoksit zehirlenmesi yaşandığının fark edilmesi halinde acil olarak ambulans çağırmak yapılacak olan en doğru hamle olacaktır.

Huzursuzluk ve Yorgunluk Hissi: Karbonmonoksit vücuda ilk işlediğinde, henüz ilerlememişken yorgunluk hissi ve huzursuzlukla sonuçlanmaktadır. Zehirlenmenin ilk aşaması kendini yorgunluk ve huzursuzluk olarak göstermektedir. Yerinden kalkamama hissi, vücudun ağırlaştığı hissetme gibi durumlar karbonmonoksiz zehirlenmesinden kaynaklanabilir.

Karın Ağrısı: Mide bulantısı, baş dönmesi gibi bariz belirtiler görünürken, karın ağrısı da yine karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri  arasında görülmektedir.  Zehirlenmeden kaynaklanan karın ağrısı genel olarak kıvranmanıza sebep olacak kadar şiddetli bir şekilde kendini göstermektedir.

Halüsinasyon Görmek: Karbonmonoksit zehirlenmesinin diğer başlıca belirtileri arasında halüsinasyon görmek gelmektedir. Uyanıkken uyku görme ya da istemsiz hayal şeklinde adlandırabileceğimiz halüsinasyon görmek bir şeyi yaşar gibi hissetmek anlamındadır.

Hareketsizlik: Karbonmonoksit zehirlenmesi belirtilerinden bir tanesi de hareketsizlik olmaktadır. Hareketsiz kalmak, hareket kaybına uğramak ya da hareket etmekte güçlük çekmek gibi nedenler karbonmonoksit zehirlenmesini göstermektedir. Parmağını kaldıramayacak kadar yorgun ya da vücudunu ağır hissetmek gibi durumlarda hareketsizliğe girebilir.

Görme Kaybı: Karbonmonoksit zehirlenmesi ilerleyen aşamada görme kaybıyla da sonuçlanabilir. Görme kaybı gibi durumlarda bazen bu kayıp geçici olurken, bazen de kalıcı olmaktadır. Bu durum ise karbonmonoksit zehirlenmesinin ne kadar ciddi sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.

Dışkı ve İdrar Tutamama: Karbonmonoksit zehirlenmesi hiç de hafife alınacak bir sorun değildir. İnsanın temel ihtiyaçlarından olan boşaltım sisteminin dahi hasara uğramasına sebep olabilmektedir.  Dışkı ve idrar tutamama gibi durumlarda karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanabilir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin sürecine bağlı olarak da elbette ki bu durum değişmektedir. Her karbonmonoksit zehirlenmesinde dışkı ve idrar tutamama gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Bayılma ve Nöbet Geçirme: Karbonmonoksit zehirlenmesi bayılmayla sonuçlanabilir. Genel olarak en sıkıntılı durumda budur. Karbonmonoksit zehirlenmesi esnasında bayılan kişi kendini kurtarabilmek, ortamdan uzaklaşabilmek için hamle yapamamakta, bunun için de zehirlenmenin sonuçları ciddiyet kazanmaktadır.

Ölüm: Karbonmonoksit zehirlenmesinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Bazı belirtiler hafif, bazı belirtiler daha ağır olurken ölüm karbonmonoksit zehirlenmesinin en ciddi sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version